Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
nedavno jsem resil, ze bysme si mohli poridit prekladac od intelu a jelikoz se pravidelne opakuje, ze gcc je mizerne optimalizuji prekladac, a ze intel je s vyvojem nekde uplne jinde. (prece jen ma tu vyhodu, ze vi naprosto presne, jak ti mravenci v tech procesorech opravdu pobihaji)
a kdyz jsem zjistil, ze icc by mel podporovat automatickou paralelizaci vypoctu, zacalo to pro me byt jeste lakavejsi sousto. udelal jsem si proto par testu na svych ,,obsesivnich'' prikladech s fibonaccihy cisly.
kod jsem pouzil nasledujici (je napsany schvalne tak divne, ale o tom pozdeji, jestli vas to bude zajimat)int fib0(int i) { if (i <= 2) return 1; return fib0(i - 1) + fib0(i - 2); } int fib(int i) { int result; result = fib0(i); return result; } int main() { int i, j; int blah[10]; for (i = 0; i < 10; i++) blah[i] = fib(32 + i); for (i = 0, j = 0; i < 10; i++) j += blah[i]; printf("%i\n", j); return 0; }jelikoz s icc (10.1.008) nemam moc velke zkusenosti, pouzil jsem jenom "-O3 -ipo -parallel" stejne u gcc (4.1.2) pak jenom "-O3", pokud mate nekdo dalsi napady a zkusenosti podelte se s nimi v diskuzi. test jsem delal na svem notebooku s core duo, aby si to prekladac vychutnal ;-]. tak a vysledky:
icc -O3 fib.c | 14.787s |
icc -O3 -ipo fib.c | 14.640s |
icc -O3 -ipo parallel fib.c | 8.935s |
gcc -O3 fib.c | 6.646s |
int fib(int i) { int result; printf("start: %i\n", i); result = fib0(i); printf("end: %i\n", i); return result; }
icc -O3 -ipo fib.c | 14.522s |
icc -O3 -ipo -parallel fib.c | 14.209s |
takze vysledky pro me nejsou moc oslnujici, asi by bylo dobre udelat test i na nejakych "real life" prikladech... ale to uz nechavam na ctenych ctenarich...
Tiskni
Sdílej:
gcc -O3: 5.62s icc -O3: 6.07s java: 5.34sParalelizacia icc u mna bola viacmenej bez vysledkov na vykon (vramci statistickej chyby...)
icc -O3 -parallel -axT -xO : 5.99s icc -O3 -parallel -openmp -axT -xO : 6.03s
gcc -O3: 3.18s icc -O3: 6.68s java: 5.34s
icc -O3 -ipo fib.c 14.640s icc -O3 -ipo -parallel fib.c 8.935sje zrychleni o cca 40%, coz je na dvoujadrovem procesoru na hranici praktickych moznosti (kvuli rezii hardwaru i softwaru). a proto pisi: ,,ta paralelizace ma docela hezke vysledky'' v dalsim testu jsem se ji pokusil rozhodit side-effecty, aby se ukazalo, jak to zvladne... a s tim uz si nedokazal poradit, ale to neni rezie -- jinak by to nefungovalo ani v prvnim pripade... navic je zrejme, ze icc zvlada jen paralelizaci smycek a ne volani.
int fib1(int x, int i) { if (i <= 2) return x+1; return fib1(fib1(x, i - 2), i - 1); }tak jsem dostal +- stejný výkon od gcc i icc (= stejný jako gcc a původní program). MMCH, kdo dokáže říct co ten asm pro původní program skompilovaný gcc dělá, je fakt dobrej.
muj paralelizujici interpreter schemu se s tim vyrovnal bez vetsich ztratSmím se zeptat jak? Spoolujete ty side-effecty a třídíte podle času, kdy měly nastat? Nebo je jen vykonáte v nějakém pořadí a tím změníte sémantiku programu? Co děláte, když např. čtete hodnotu, která teprve bude zapsána?
nbench 2.2.2, kod v C, testuje razeni ciselne a retezcove, operace nad bitovymi poli, FFT, huffman, sifru idea, neutonovou sit...
gcc -march=nocona -O3
MEMORY INDEX : 27.356 INTEGER INDEX : 25.623 FLOATING-POINT INDEX: 42.247
icc -O3 -axT -xT
MEMORY INDEX : 22.976 INTEGER INDEX : 32.503 FLOATING-POINT INDEX: 78.696
icc -O3 -axT -xT -parallel
MEMORY INDEX : 23.318 INTEGER INDEX : 32.532 FLOATING-POINT INDEX: 78.393
-ipo vykon vyrazne snizilo...
Prevaha icc v necelociselnych vypoctech je brutalni.
Je pravda, ze spousta veci by se dala vylepsit a nektere techniky v gcc uplne chybi. Take je pravda, ze pro cloveka, ktery problematice rozumi, jsou nedostatky opravdu hodne protivne. Ale vyraz "mizerne optimalizujici" u gcc rozhodne neni na miste.
Pokud jde o zapisek konkretne, tak nevypovida vubec o nicem.