Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
stardict je docela mily a vcelku pouzitelny slovnik, ale nic ve zlem, podpora pro prikazovou radku asi nebyla primarni. ono se staci podivat na vystup SDCV, coz neni nic jineho nez html a kdyz jsem se dival do vnitr, neni to chyba SDCV, proste ty tagy se tam nekde objevi a nechci radsi patrat kde...
a jelikoz patrim k nejlinejsim programatorum na svete a nechce se me hledat dalsi program a slovnik, ktery by me padl do oka, radsi jsem si ohnul SDCV podle sebe... aby v konzoli taky nejak vypadal... nebudu chodit kolem horke kase...
skript co jsem si napsal, resi problem s kodovani cestiny (pokud nepouzivate UTF-8) a hlavne odstranuje HTML tagy a nahrazuje je barvickama.
#!/bin/bash TERMINAL_ENCODING="iso-8859-2" export RED='\e[1;31m' export GREEN='\e[1;32m' export LIGHT_GRAY='\e[0;37m' export WHITE='\e[1;37m' export NO_COLOR='\e[0m' WORD=`echo "$1" | iconv -f ${TERMINAL_ENCODING} -t UTF-8` function recolor() { TAG=$1 COLOR=$2 sed -e "s/<${TAG}>/\$\{$COLOR\}/g" | sed -e "s/<\/${TAG}>/\$\{NO_COLOR\}/g" } function addslashes() { sed -e 's/"/\"/g' } ( echo ' #!/bin/bash echo -e "' sdcv -n --utf8-input --utf8-output "${WORD}" | addslashes echo -e '"' ) | sed -e 's/<span size=\"larger\" color=\"darkred\" weight=\"bold\">\([^<]*\)<\/span>/${RED}\1${NO_COLOR}/g' \ | recolor "b" "WHITE" \ | recolor "i" "GREEN" \ | recolor "small" "LIGHT_GRAY" | bash \ | iconv -f UTF-8 -t ${TERMINAL_ENCODING}
docela zajimavy problem byl nahradit v sedu escape sekvence s barvickama... na coz jsem rezignoval a v prvni fazi jsem nahradil tagy oznacenim barev ${RED} ... a to jsem pak poslal do dalsiho bashe... kde se to nahradi jako v normalnim echu...
a jako pozornost podniku obrazek na konec...
Tiskni
Sdílej:
... moje lennost mě ...Ty jsi v lenním vztahu? Já myslel, že tenhle termín se dnes už moc nepoužívá...