Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
Již tradičně se nadává na to, jak úřady upřednostňují místo open source produkty pro MS Windows. Zamysleli jste se někdy proč?
Protože z ministerstev jsou vyžadovány standardy typu DOC a XLS. Protože zajištění bezproblémového chodu aplikace si představují pánové tak, že rovnou dodají předinstalované stroje - pochopitelně s MS Windows, za které se musí pěkně zaplatit licenční poplatky - že tím nabourávají stávající infastrukturu?! Že existují úřady kde se tísní až tři úřednice v prostoře 5x5 a každá by tím pádem měla mít pod nohama další bednu a na stole další monitor? Koho to zajímá? Koho to zajímá, že to jsou další prachy do větru - za el. spotřebu, za servis, za údržbu?
Není nad to, si pěkně takový šolich posichrovat zákonem, aby s tím rozumný člověk nemohl nic dělat, že? Co na tom, že okolní země se snaží přecházet na linuxová řešení? My s MS za zády se přece nedáme a své řešení si prosadíme!
Dal jsem sice jako příspěvek do diskuze odkaz, aby bylo jasné oč jde, ale jelikož to je docela pěkně zakamuflované, pokusím se stručně napsat oč jde.
Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje od 1.1. 2007 rozjet nový systém vyplácení sociálních dávek. V jeho rámci by se mělo ročně vyplácet cca 14 miliard Kč, ovšem systém samotný schramstne dalších 8 miliard ročně, přičemž polovinu z této částky si budou muset cvakat obce samy.
Tiskni
Sdílej: