Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Tak konečně prošla.. Sice to vyžadovalo několik chirurgických zásahů přímo do několika souborů Makefile.in, které se projeví čertvíjak, ale zatím to jede. Nepoužívám taky nějaké extrovní aplikace abych otestoval co všechno už umí, ale na ty moje pokusy..
Tak především jsem si stáhnul aktuální wine z git repozitáře. Je-li to dobře nebo špatně je mi celkem fuk. Na wiki jsem nalezl informaci, že pro poslední Debian 64amd unstable by již neměly být nutné žádné extra úpravy a stačí pouhá "svatá trojice". No vzhledem k tomu, že jsem to chtěl zatím jen prubnout, tak jsem to pěkně naprudko narval do /usr/local
Konfigurace se sjela v pohodě, ovšem při kompilaci jsem se zaseknul u knihovny dmusic
. Pokoušel jsem se zjistit proč končí chybou při kompilaci souboru portdownland.c
, ale jelikož nejsem žádný C++ guru a na první pohled jsem žádnou botu neviděl, tak jsem prostě kompilaci tohoto souboru z Makefile.in
vyhodil.
Podobným způsobem jsem pak ještě "vyřešil" problém ještě u několika následujících souborů:
Poznámka pro zájemce: končilo to na nějakém problému s WINE_DEFAULT_DEBUG_CHANNEL a u toho winedbg to ještě vyžadovalo zakomentování dvou řádků v souboru wine/programs/winedbg/dbg.y
Po těchto zásazích však kompilace dojela bez úhony a normálně se dala nainstalovat.
Mou oblíbenou testovací aplikací je Total Commander, snad asi proto, že když ten nejede, tak pak už nic.
Najel v pohodě a navíc se ani neopakoval obvyklý zlozvyk, že okno s volbami pro ožralé zůstávalo skryto hlavním oknem aplikace. Dalším kamenem úrazu bývala diakritika. I tady však bylo nejspíš zapracováno, protože psaní s diakritikou funguje naprosto normálně jako v celém systému a to včetně takových zhovadilostí jakou je pojmenovávání souborů názvy s diakritikou.
Také jsem nezaznamenal dříve občasný problém, kdy se při umazávání znaků objevoval znak středníku. Potěšitelné bylo taky normální odinstalování starší testovací verze aplikace UEdit studio které vypršel čas. Ale trošku mě zaskočila jinak bezproblémová instalace poslední verze editoru Ultraedit. Teprve když jsem zvolil expresní instalaci místo uživatelské proběhla instalace komplet i se závěrečnou obveselující hláškou chci-li restartovat počítač. Ale to není u těchto aplikací vcelku nic výjimečného. Potěšilo mě, že i s touto aplikací již lze normálně pracovat.
Snad jen, že verze se hlásí jako wine-0.9.33-198-gcc578af, kompilace byla provedena na stroji s vlastním jádrem Linux version 2.6.20.1-2-amd64 (root@snoopy) (gcc version 4.2.0 20070105 (prerelease) (Debian 4.2-20070105-3)) #1 Wed Feb 21 14:35:18 CET 2007
a s gcc version 4.2.0 20070105 (prerelease) (Debian 4.2-20070105-1)
Tiskni
Sdílej: