Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Někdy koncem jara se objevil v -mm řadě jádra nový stack pro wifi mého notesu (viz HP nx6125), který fungoval dle mých představ a také ovladač pro jeho čtečku paměťových karet. Jenže mou radost kalila skutečnost, že zatímco s každou další -rc a -mm začala šlapat jedna věc, nenápadně přestala fungovat jiná. Sice jsem rozběhal čtečku, ovšem přestalo fungovat usb_storage, tudíž nešly připojit přes USB externí disky ani flashky či telefon. Docela fatální problém, zvláště, když na něj člověk přijde tehdy když nutně potřebuje zkopírovat nějaká data z externího disku.
Pravděpodobně by to vyřešila rekompilace ale pořád jsem se k ní nemohl dokopat. Až včera v noci. Byl jsem již v půli kompilace jádra 2.6.23-rc7-mm1 když se během ubíjení času objevila na kernel.org -rc8 a pro ní zároveň -mm1. Stopnul jsem to a jal se kompilit jádro 2.6.23-rc8-mm1. Ovšem ráno po instalaci opět zklamání - udev nevytvořil při vložení SD karty do čtečky potřebné zařízení, vypínání systému na něčem vázlo a ke všemu nešly zkompilovat moduly pro vmware.
Až mě napadlo zda již nejsou všechny mé potřebné moduly přesunuty do hlavní vývojové větve. Byly! Hodil jsem tedy k ledu -mm a oželel unionfs - na jeho testování stejně není čas. A ejhle!
Zařízení se při vložení karty do čtečky vytváří v pohodě, stejně tak i pro externí disky. Bluetooth nezlobí (na testování Wi-Fi nemám momentálně podmínky) a systém se jeví subjektivně pěkně svižný. Zaktualizoval jsem si VMware Workstation na verzi 6.0.1 build 55017 a všechny jaderné moduly jak pro hostitelský tak hostovaný systém se zkompilovaly bez nejmenších problémů, takže vmware šlape tak jak má. Mám z toho opravdu radost, proto buďte shovívaví k tomuto blogpostu, kterým ji pouze ventiluji.
Linux version 2.6.23-rc8.20070926 (root@snoopy) (gcc version 4.2.1 (Debian 4.2.1-5)) #1 SMP Wed Sep 26 13:39:33 CEST 2007
Tiskni
Sdílej:
Zkrátka, nevidím v tom nic nenormálního, ba spíše naopak.Což to je pravda. Já jenom že když jsem čekal na jádro .22 kvůli swsusp, tak jsem si říkal, jo dorbý, je -rc6, za chvíli bude stabilní verze a vono -rc7.