Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
Někdy koncem jara se objevil v -mm řadě jádra nový stack pro wifi mého notesu (viz HP nx6125), který fungoval dle mých představ a také ovladač pro jeho čtečku paměťových karet. Jenže mou radost kalila skutečnost, že zatímco s každou další -rc a -mm začala šlapat jedna věc, nenápadně přestala fungovat jiná. Sice jsem rozběhal čtečku, ovšem přestalo fungovat usb_storage, tudíž nešly připojit přes USB externí disky ani flashky či telefon. Docela fatální problém, zvláště, když na něj člověk přijde tehdy když nutně potřebuje zkopírovat nějaká data z externího disku.
Pravděpodobně by to vyřešila rekompilace ale pořád jsem se k ní nemohl dokopat. Až včera v noci. Byl jsem již v půli kompilace jádra 2.6.23-rc7-mm1 když se během ubíjení času objevila na kernel.org -rc8 a pro ní zároveň -mm1. Stopnul jsem to a jal se kompilit jádro 2.6.23-rc8-mm1. Ovšem ráno po instalaci opět zklamání - udev nevytvořil při vložení SD karty do čtečky potřebné zařízení, vypínání systému na něčem vázlo a ke všemu nešly zkompilovat moduly pro vmware.
Až mě napadlo zda již nejsou všechny mé potřebné moduly přesunuty do hlavní vývojové větve. Byly! Hodil jsem tedy k ledu -mm a oželel unionfs - na jeho testování stejně není čas. A ejhle!
Zařízení se při vložení karty do čtečky vytváří v pohodě, stejně tak i pro externí disky. Bluetooth nezlobí (na testování Wi-Fi nemám momentálně podmínky) a systém se jeví subjektivně pěkně svižný. Zaktualizoval jsem si VMware Workstation na verzi 6.0.1 build 55017 a všechny jaderné moduly jak pro hostitelský tak hostovaný systém se zkompilovaly bez nejmenších problémů, takže vmware šlape tak jak má. Mám z toho opravdu radost, proto buďte shovívaví k tomuto blogpostu, kterým ji pouze ventiluji.
Linux version 2.6.23-rc8.20070926 (root@snoopy) (gcc version 4.2.1 (Debian 4.2.1-5)) #1 SMP Wed Sep 26 13:39:33 CEST 2007
Tiskni
Sdílej:
Zkrátka, nevidím v tom nic nenormálního, ba spíše naopak.Což to je pravda. Já jenom že když jsem čekal na jádro .22 kvůli swsusp, tak jsem si říkal, jo dorbý, je -rc6, za chvíli bude stabilní verze a vono -rc7.