plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Při sepisování manuálu pro GRUB2 na naší wiki, jsem definitivně zlomil nad jeho vývojáři hůl, zatratil je do horoucích pekel a v návalu zoufalství se poohlédnul po nějakém nástroji, který by slušně konvertoval repozitory z bazaaru do gitu.
Možná že nějaký takový slušný tool existuje, ale já na něj nenarazil. Bazaar má nějaké rozšíření, které mu umožňuje spolupracovat s git repozitářem, ale já potřeboval něco trochu jiného. Nástroj, který by naopak bzr repozitář převedl na git, aniž bych přitom přišel o veškerou historii.
Nejdříve jsem zkoušel tailor. Jenže to je jednak další verzovací systém mezi a pak.. když jsem zkoušel konvertovat repozitář GRUB2, tak v půlce zkolaboval a konečná. Pak jsem narazil na skript Henrika Nilssena. Prima. Ten fungoval jak jsem čekal. Jenže ouha! Po přerušení začal git repozitář ládovat znova. No uznejte. Mám čekat pokaždé přes tři hodiny, než se provede konverze na aktuální verzi? To fakt ne. Také měl ten skript další neduhy - kupř. neodstraňoval duplicity, takže git repozitář pro GRUB2 měl po konverzi téměř 750MB(!).
No, nebudu napínat. Skript jsem trochu dopsal. Zároveň k němu přidal i pár souborů, ať se z toho dá udělat debianí balík. A stejně jako konverovaný repozitář grub2, jej dal - pod názvem bzr2git na náš git server.
Především bych chtěl poděkovat za nakopnutí správným směrem uživateli chrono, neboť o možnosti využít balíku bzr-fastimport
i pro export repository jsem nevěděl.
Jak už to tak bývá, celá věc je natolik triviální, že není vůbec nutné na to používat nějaký extra skript. stačí jen vědět jak na to, že? Takže pro budoucí čtenáře: Git repozitář se skriptem bzr2git jsem sice ponechal veřejně dostupný, ale pouze proto, kdyby někdo - podobně jako já včera - řešil jak zabalit svůj vlastní shellový skript do deb balíku. Konvertovat bzr repozitáře je mnohem jednodušší a rychlejší následujícím způsobem (demonstruji na výše zmíněném repozitáři pro grub2):
user@stroj:~$ bzr branch http://bzr.savannah.gnu.org/r/grub/trunk/grub user@stroj:~$ ls grub user@stroj:~$ mkdir grub-git user@stroj:~$ pushd grub-git ~/grub-git ~ user@stroj:~/grub-git$ bzr fast-export --plain -r 1..15 ../grub | git fast-import
Pokud chcete narvat do gitu repozitář celý se vším všudy, tak stačí vypustit parametr -r
. Při aktualizaci git repozitáře z bzr se nemusíte obávat, že by při importu došlo k nějakým duplicitám. Také můžete pustit příkaz bez udání revize. Vymezením rozsahu revize si však můžete do gitu převést jen to co vás zajímá a krom toho nebude s importem problém, pokud máte v git repozitáři už nějaké své větve. Takže jen doplním jak zjistit v bzr číslo poslední revize a číslo poslední revize odpovídající té, která byla naposled naimportovaná do gitu..
user@stroj:~$ bzr log -r revno:-1.. http://bzr.savannah.gnu.org/r/grub/trunk/grub | grep revno revno: 3096 user@stroj:~$ pushd grub-git ~/grub-git ~ user@stroj:~/grub-git$ git checkout master Switched to branch 'master' user@stroj:~/grub-git$ popd user@stroj:~$ LASTTIMESTAMP="$(git log -1 | grep Date 2> /dev/null)" user@stroj:~$ TIMESTAMP="${LASTTIMESTAMP#* }" user@stroj:~$ TIMEREVISION="$(date --date="${TIMESTAMP%%\ +*}" "+%F %T")" user@stroj:~$ pushd grub ~/grub ~ user@stroj:~/grub$ bzr log -r date:"$TIMEREVISION" | grep revno | awk '{print $2}' 3096
Tiskni
Sdílej: