Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Jen telegraficky. Máte-li grafickou kartu s radeonem, kernel novější než 3.0 a nejde vám zvuk přes HDMI, tak vás možná bude zajímat, že i když se vše tváří ok, tak zvuk přes HDMI neleze, protože je defaultně vypnutý v kernelu.
Řešení je triviální - stačí při zavádění jádru předat (v nastavení zavaděče) následující parametr, který zvuk přes HDMI zapne:
linux /boot/vmlinuz radeon.audio=1 ro quiet
Abyste nemuseli editovat /boot/grub/grub.cfg
pokaždé manuálně, jak nejposlednější jouda, stačí (u Debianu) doplnit tenhle parametr do proměnné GRUB_CMDLINE_LINUX v souboru /etc/default/grub
A pokud používáte pulseaudio, a nevíte přes co s ním pracovat (protože máte nainstalován pouze pulseaudio server), tak existují konzolové nástroje pactl a pacmd - v Debianu součást balíku pulseaudio-utils
i grafický tool pavucontrol - v Debianu samostatný balík, které je třeba doinstalovat.
Tiskni
Sdílej: