Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Přiznám se, že nastavení připojení přes vytáčené připojení prostřednictvím modemu pro mne byla vždycky magie. Sice se mi většinou podařilo přimět modem k životu, ale nikdy jsem nepochopil, odkud autoři nejrůznějších postupů vědí, jaké příkazy modem chce. Většinou tyto postupy - včetně těch ve zdejším FAQ - byly k ničemu. Na to abych je opravil, se necítím dostatečně věci znalý a kdo ví? Třeba někomu, tak jak jsou napsány, i fungovaly. Proto jsem pro svou potřebu sepsal raději tento blogpost.
pppd
Připojení s využitím pppd
má pro mne několik půvabů. Funguje jednoduše, spolehlivě a z příkazové řádky.
USB modemy Huawei od T-Mobile jsou hybridní zařízení, která se v systému objeví nejenom jako modem, ale i jako CD mechanika. Nicméně s instalačkami aplikací, které jsou v linuxu zcela k ničemu.
Aby se chovaly jako modem, musí se nejprve přepnout. Toto přepnutí obvykle automaticky zajistí usb-modeswitch (instalační balík v Debianu se jmenuje stejně), po zapíchnutí modemu do USB zástrčky. Je ale třeba počítat s tím, že to může chviličku trvat. Podle informací z nejrůznějších postupů co se válí na internetu, se toto automatické přepnutí nemusí provést vždy. U modemů, o kterých píšu tady jsem se s tím ale nesetkal.
Nakonec jsem použil ke konfiguraci výchozí skripty, které se v Debianu po instalaci balíčku ppp u Debianu objeví v adresáři /etc/ppp/peers
a /etc/chatscripts
s názvem provider
.
Dají se najít také v adresáři /usr/share/ppp
, s příponami podle adresářů do kterých patří: provider.peer
a provider.chatscript
/etc/ppp/peer/provider
Tento soubor obsahuje výchozí nastavení pro spouštění démona pppd, a jeho jméno se volá při startu připojení jako parametr příkazu pon.
V něm je důležité opravit cestu k chat skriptu, kterým se provádí vlastní vytáčení modemu (v našem případě půjde o skript /etc/chatscripts/provider
), a nastavení zařízení na kterém se má hledat modem. V případě USB modemů zde zmíněných je to vždy stejné - /dev/ttyUSB0
Aby bylo zřejmé, které výchozí parametry skriptu jsem měnil, jsou v následujícím výpisu ponechány v zakomentované formě i ty výchozí:
hide-password noauth #connect "/usr/sbin/chat -v -f /etc/chatscripts/pap -T ********" connect "/usr/sbin/chat -v -f /etc/chatscripts/provider" #/dev/modem /dev/ttyUSB0 #115200 460800 defaultroute noipdefault #user "myusername@realm" usepeerdns persist demand debug
Důležitý je parametr usepeerdns
. Bez něj se nenastaví obsah souboru /etc/resolv.conf
a tudíž by nefungovalo DNS.
Kromě výchozích položek jsem přidal navíc parametry debug a demand, které lze jinak klidně vyhodit. První způsobuje ukecaný výpis v logu a druhý to, že se začne chatscriptem vytáčet modem teprve tehdy, až přijde nějaký požadavek na síťové připojení - např. zkusíte ping na nějakou IP adresu, nebo si necháte vypsat route.
Podstatné je, že komunikace s modemy se řeší přes chat skript a obsah tohoto souboru není třeba měnit, pokud se nezmění cesta k modemu.
/etc/chatscripts/provider
Veškeré kouzlo připojení tedy spočívá ve správně vytvořeném skriptu pro vytočení modemu. Takto vypadal výchozí obsah, který bylo nutné upravit:
ABORT BUSY ABORT "NO CARRIER" ABORT VOICE ABORT "NO DIALTONE" "" ATZW2 OK ATDT<put phone number here> ogin <put login name here> word \q<put password here>
Na přiložených obrázcích vlevo
Bus 001 Device 012: ID 12d1:1001 Huawei Technologies Co., Ltd. E169/E620/E800 HSDPA Modem
Ačkoliv pro tento typ modemu existují ve zdejším FAQ dokonce dva postupy - jeden pro Huawei E1750 a Huawei E1750 (02), v době kdy jsem ten modem konfiguroval poprvé zde neexistoval ani jeden. Po pravdě řečeno - stejně by se mi to podle nich nepodařilo. Zkoušel jsem totiž podle nich upravit konfiguraci, když jsem řešil novější typ modemu, ale bezúspěšně. Mě fungoval u tohoto modemu chatskript - který jsem našel bůhví kde:
ABORT BUSY ABORT "NO CARRIER" ABORT ERROR ABORT VOICE ABORT "NO DIALTONE" "" "ATZ" OK AT+CGDCONT=1,"IP","internet.t-mobile.cz" OK "ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0" OK "AT+IPR=115200" OK "ATE1" "" "ATD*99#" CONNECT 'dc'
Byl to vůbec jeden z prvních USB modemů od T-Mobile, který nabízel připojení ke 3G síti, ale i když se mi ho podařilo rozchodit, choval se divně. Zhruba po 10-15 minutách se odpojoval, a připojení bylo možnéobnovit až po přepíchnutí do jiné díry. Proto sáhla kamarádka po novějším modelu. Jenže ten jí s tímto nastavením chatskriptu nechodil.
na přiložených obrázcích uprostřed
Bus 001 Device 009: ID 12d1:1c0b Huawei Technologies Co., Ltd. E173s 3G broadband stick (modem off) Bus 001 Device 010: ID 12d1:1c05 Huawei Technologies Co., Ltd. E173s 3G broadband stick (modem on)
I pro tento modem existuje ve zdejším FAQ postup - Huawei e173, ale byl mi naprosto k prdu. Připojení podle něj nefungovalo. Zkoušel jsem i tu obskurní aplikaci, ale bylo to k ničemu, protože skončila chybou při kompilaci jaderného modulu. Po detektivním pátrání na netu jsem ale na jedné diskuzní stránce narazil na parametr AT&F a vytvořil chatskript se kterým mi bez problému chodí nejenom tento modem, ale i ten předchozí a následující:
ABORT BUSY ABORT "NO CARRIER" ABORT ERROR "" "AT&F" OK AT+CGDCONT=1,"IP","internet.t-mobile.cz" "" "ATD*99#" CONNECT 'dc'
Jen pro úplnost přidávám ještě třetí typ modemu, který jsem dostal, když jsem před několika měsíci prodlužoval smlouvu s T-Mobile.
Na přiložených obrázcích vpravo
Bus 001 Device 008: ID 12d1:1506 Huawei Technologies Co., Ltd. E398 LTE/UMTS/GSM Modem/Networkcard
Chatscript, který používám je naprosto stejný jako je uveden u modemu Huawei E173s-1
Pokud by se vám podobně jako mi stalo, že se zařízení nepřepne na modem - tzn. že se nevytvoří zařízení /dev/ttyUSB?
, tak ho vyzkoušejte i v jiných USB portech. V mém případě totiž nefunguje přepínání na portech, které jsou v systému vidět jako USB 3.0.
Tiskni
Sdílej:
Ja som tiež podobnú vec riešil na ubuntu. Nakoniec bolo treba nainštalovať usb-modeswitch. Chat skritpty som neriešil, použil som network-manager a tam to prekvapivo fungovalo.
ale nikdy jsem nepochopil, odkud autoři nejrůznějších postupů vědí, jaké příkazy modem chceTak třeba já jsem to u ufona před časem vyčetl z originálního návodu k zařízení, který jsem našel přes google. Každé takové zařízení musí mít nějaký manuál, podle kterého se to nastavuje, jen jde o to, jestli je dostupný nebo ne. Kdyby firmy využívající stejné služby, dodržovaly své vlastní bezpečnostní politiky, tak by návody byly zcela běžná věc. Nemohli by totiž použít samoinstalační balíček a museli by zadávat údaje ručně.
Funguje jednoduše, spolehlivě a z příkazové řádky.Joo, jednoduše :D. Dávám přednost wvdialu, když to jde :). Nebo NetworkManageru, když se tomu chce fungovat samo.
Nicméně s instalačkami aplikací, které jsou v linuxu zcela k ničemu.Může se stát, že se tam potřebné údaje najdou.
V případě USB modemů zde zmíněných je to vždy stejné - /dev/ttyUSB0Jo, než to vypojím a znovu zapojím nebo se to nějak zblbe a je z toho /dev/ttyUSB1. Tady třeba ocením ten ModemManager, který by si s tímto měl poradit.
Jo, než to vypojím a znovu zapojím nebo se to nějak zblbe a je z toho /dev/ttyUSB1. Tady třeba ocením ten ModemManager, který by si s tímto měl poradit.Ani to zarizeni, ktere odpovida modemu nemusi byt vzdy /dev/ttyUSB1, nektera starsi zarizeni, napr. CDMA450 od ET si vytvarela dvojici /dev/ttyUSB1 a /dev/ttyUSB0. Doporucuji se presvedcit pomoci dmesg hned po pripojeni.
Nicméně s instalačkami aplikací, které jsou v linuxu zcela k ničemu.Může se stát, že se tam potřebné údaje najdou.
Vzhledem k tomu že jde ve všech případech o binární exáče, tak asi ne..
V případě USB modemů zde zmíněných je to vždy stejné - /dev/ttyUSB0Jo, než to vypojím a znovu zapojím nebo se to nějak zblbe a je z toho /dev/ttyUSB1. Tady třeba ocením ten ModemManager, který by si s tímto měl poradit.
Jak jsem zmínil o kus níže. Tyhle různá udělátka typu network-manager spíš do toho všeho vnášejí chaos. Co jsem je přestal používat a ze systémů odstranil, zmizely i problémy podobného typu.
Abyses toho problému zbavil, musel bys odstranit kernel.V případě USB modemů zde zmíněných je to vždy stejné - /dev/ttyUSB0Jo, než to vypojím a znovu zapojím nebo se to nějak zblbe a je z toho /dev/ttyUSB1. Tady třeba ocením ten ModemManager, který by si s tímto měl poradit.Jak jsem zmínil o kus níže. Tyhle různá udělátka typu network-manager spíš do toho všeho vnášejí chaos. Co jsem je přestal používat a ze systémů odstranil, zmizely i problémy podobného typu.
Stačilo pouze rozkopírovat ty konfiguráky a doinstalovat chybějící balík usb-modeswitch.Jasně, pouze zběsile klepat nějaký konfiguráky a něco doinstalovat...
usb-modeswitch
se dá u některých modelů modemů vyhnout použitím Huawei-specifického AT příkazu, pomocí kterého vypnou jednotlivé subsystémy. Pokud se vypnou všechny mimo modemu, tak se zařízení přepne natvrdo na režim modemu:
AT^U2DIAG=0
- jen modem, není třeba modeswitch (tohle chceme)
AT^U2DIAG=1
- modem + CD-ROM
AT^U2DIAG=255
- modem + CD-ROM + SD čtečka (default režim)
AT^U2DIAG=256
- modem + SD čtečka
Víc viz třeba na wiky Archu, Kdysi jsem našel i tabulku, kde byly popsané i dalši hodnoty, ale už jí nemůžu vygooglit. Na přepnutí stačí poprvé počkat na přepnutí, spustit Minicom
nebo něco na ten způsob, zadat příkaz a vytáhnout zařízení z USB. Po dalším zasunutí by měl naběhnout hned v režimu modem.
Výhoda je nejen to, že není třeba usb-modeswitch
(stejně je třeba na první přepnutí), ale hlavně těch několik sekund, kdy se musí čekat na detekci nového zařízení. Mimo toho, SD čtečka v modemu je stejně nic moc (v tom mojem je dost pomalá a nebere karty nad 8GB) a pokud nepotřebujete funkčnost ve Windows, tak je vestavěná "CD-ROM" s windowsovskými ovladači v Linuxu platná jak mrtvému zimník