Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Na osobním přepravníku se samovyvažovacím zařízením nebo obdobném technickém zařízení (dále jen „osobní přepravník“) se lze na chodníku, stezce pro chodce, stezce pro chodce a cyklisty nebo na odděleném pruhu pro chodce na stezce pro chodce a cyklisty nebo na pěších a obytných zónách pohybovat nejvýše rychlostí srovnatelnou s rychlostí chůze.
Proč ale ti kreténi umístili - s obligátní poznámkou, že jde o ilustrační obrázek - k tomu článku fotku chlápka v dobovce, jak střílí z křesadlové předovky a ke všemu ještě někde zcela mimo střelnici?!Protoze autentickou fotku z daneho mista nemeli, tak pouzili prvni vhodnou fotku, kterou ve fotobance (s fotkami zadarma) meli, a napsali k tomu, ze se jedna o ilustracni foto. To se tak delava. A ilustracni foto pouzil, aby ten web vypadal hezky.
Že by snaha nahrát body těm co by nejraději zavedli zbrojní průkazy i pro majitele těchto zbraní? Na předovku totiž - na rozdíl od brokovnice - zbrojní průkaz zatím potřeba není.Aplikaci occamovy britvy bych tuto variantu vyloucil. Ale uznavam, ze vest konspiracni teorie muze byt mnohem zabavnejsi.
Přesněji řečeno - pokud je zbraň vyrobena před rokem 1890, tak jde o historickou zbraň, která spadá do kategorie D a je volně prodejná...Specifikace založená na konkrétním roce mi přijde totálně uhozená, zcela vágní a z principu nesmyslná. Neboť originál z oné doby představuje mnohem větší riziko, než replika. Únava materiálu, skrytá koroze - to vše představuje potenciální nebezpečí. Krom toho, ve vyhlášce MPO č. 369/2002 Sb., kterou se stanoví postup při zařazování typu zbraně se v §2 odstavec jedna praví: "..kdo v pochybnostech požaduje zařazení typu zbraně..". Z čehož jednoznačně plyne, že pokud jde o zbraň u níž není pochybnost o zařazení (jedno či dvouranná předovka), tak se žádné řízení nevede. A v zákoně č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu §7 o zbraních kategorie D je v bodě b zcela jasně uvedeno, že tam patří všechny jednoranné a dvouranné zbraně zkonstruované na principu doutnákových, kolečkových, křesadlových nebo perkusních zámkových systémů. V §15 téhož zákona, se jednoznačně píše, že je může držet a používat fyzická osoba starší 18 let způsobilá k právním úkonům. A střílet lze mimo střelnici pouze bez střely a to během organizovaných spektáklů. Výslovný zákaz uvedený v bodě 3 se předovek netýká. Takže pokud si chcete naslepo zabouchat na zahradě pro přátele, tak můžete - pokud to prohlásíte za kulturní akci. Ovšem nesmíte při tom chlastat, hulit, žrát oblbováky nebo být mimoň. A na veřejnosti ji můžete nosit pouze v obalu. Takže při akci typu putování "knapsack-and-gun", jaký jsme minulý týden se synem absolvovali, ji v s klidem vzít můžete. A nikdo nemůže říct ani popel.
Specifikace založená na konkrétním roce mi přijde totálně uhozená, zcela vágní a z principu nesmyslná. Neboť originál z oné doby představuje mnohem větší riziko, než replika. Únava materiálu, skrytá koroze - to vše představuje potenciální nebezpečí.
Historické zbraně si lidé většinou nekupují na střelbu. Navíc bych řekl, že pokud zbraň neprošla zkušebnou, tak se z ní nesmí střílet.
Z čehož jednoznačně plyne, že pokud jde o zbraň u níž není pochybnost o zařazení (jedno či dvouranná předovka), tak se žádné řízení nevede.
Jasně, ale tohle se vztahuje především na zbraně, u nichž nelze jednoduše určit rok výroby (před/po roce 1890). Třeba proto, že na nich nejsou zkušební značky.
A v zákoně č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu §7 o zbraních kategorie D je v bodě b zcela jasně uvedeno, že tam patří všechny jednoranné a dvouranné zbraně zkonstruované na principu doutnákových, kolečkových, křesadlových nebo perkusních zámkových systémů.
V tom nejsme ve sporu. Jedno- a dvouranné předovky jsou vždy zbraně kategorie D. Ale ostatní (třeba perkusní revolvery) spadnou do D pouze v případě, že jsou historické.
V §15 téhož zákona, se jednoznačně píše, že je může držet a používat fyzická osoba starší 18 let způsobilá k právním úkonům. A střílet lze mimo střelnici pouze bez střely a to během organizovaných spektáklů ...
Ano, na zbraně kategorie D sice není třeba ZP, ale přesto podléhají některým dalším omezením, která zmiňujete.
To, že ty žádné tlaky nevnímáš, neznamená že nejsou.Ale to, že ty tlaky nevnímá 99% populace, by vás mělo vést k zamyšlení, jestli opravdu jsou (mluvím o historických zbraních, které jsou zmíněny v původním blogu, ne o odzbrojování, o kterém jste začal mluvit až teď.)
V USA je v tomto směru mnohem větší volnostZatím.
Ale z politického hlediska ta volnost sceluje.To sotva. Zrovna v názoru na držení zbraní jsou americké státy hodně nejednotné.
Jsou to nezávislé státy, které si své názory "vyříkaly" za pomocí zbraní v letech 1861–1865. Od té doby táhnou za jeden provaz.Tak nevím, jestli zbraní vynucené táhnutí za jeden provaz je ten nejlepší příklad použití zbraní, který jste mohl dát.
Tak nevím, jestli zbraní vynucené táhnutí za jeden provaz je ten nejlepší příklad použití zbraní, který jste mohl dát.Vzhledem k výsledku si myslím, že ano. 1775-1791 proběhnul proces vzniku USA. O 70 let později vypukla občanská válka, která skončila smírem a od té doby (přes 150 let) mezi sebou státy unie žádný konflikt neměly. Zato v Evropě proběhly během let 1914-1945 války dvě. K té druhé došlo, jelikož výsledkem té první nebyl všeobecný smír, ale snaha vyždímat poraženou stranu až na kost. Takže jednoduchou analogií lze říct, že teprve ta druhá odstartovala proces, který vedl ke vzniku EU v roce 1952. Od té doby uplynulo.. ...68 let - vám to nepřipadá jako zvláštní náhoda?
Váš přístup silně připomíná židy co ještě v r.1938 mysleli, že k válce nedojde.Možná by bylo lepší, kdybyste reagoval na to, co píšu, a ne na to, co jste si (chybně) vyvodil, že si myslím.
Psát můžete co chcete. Co bude se ukáže. Já nerad maluji čerty na zdi, ale nezavírám oči před realitou.
Stát se může cokoliv, ale americká občanská válka vznikla v důsledku velkého rozporu mezi Severem a Jihem (abolice a secese). Tohle v Evropě zatím nevidím, tady jsou lidé jen normálně naštvaní na Brusel a na Němce
tady jsou lidé jen normálně naštvaní na Brusel a na NěmceTipnul bych si, že i Němci jsou naštvaní na Němce, akorát se to bojí říct nahlas.
„Takže… pokud tomu rozumím…, máme tady různé věci a činnosti, o které se zajímá člověk jako takový, veřejně zajímavé příběhy, které obsahují to, co zajímá lidi, a věci veřejného zájmu, které nezajímají nikoho.“ „S výjimkou veřejnosti, sire,“ řekl Mikuláš, který se snažil držet s Patricijem krok. „Což není totéž jako lidé a člověk?“ „Myslím, že je to mnohem složitější, pane.“ „Očividně. Vy si myslíte, že veřejnost je něco jiného než ti lidé, kteří chodí všude kolem? Že veřejnost napadají velké, moudré a dokonalé myšlenky, zatímco lidé pobíhají kolem a dělají hlouposti?“(Terry Pratchett, Pravda)
zakony nedelaji matfyzaciLíbil by se mi, kdyby někdo natočil nebo napsal horor, kde by to takto fungovalo :D
Takže tady máme dvě možnosti. Buď je to lidová legenda anebo se to skutečně stalo ale oficiální média o tom moc nemluví. Otázka je pročOpet si zahraju dablova advokata. Jak moc pravdepodobna ti prijde varianta, ze media tuto zpravu mela, ale nezverejnila ji, protoze ji nemela overenou, protoze kdyby se ukazalo, ze je to nesmysl, nekdo by jim mohl nadavat do medialnich diletantu? Ale chapu, ze vest konspiracni teorie muze byt mnohem zabavnejsi.
Ale chapu, ze vest konspiracni teorie muze byt mnohem zabavnejsi.Tohle není konspirační teorie ale spíš zkušenost. Média mají tendenci vynechávat "nepodstatné" detaily, jako třeba když zpráva "šíleného střelce ve škole zastavil spolužák" neobsahuje detail "nejdřív si došel ven na parkoviště do auta pro pistoli, pak stačilo ji na útočníka namířit a ten se vzdal". Asi protože diváky není potřeba zatěžovat nepodstatnými detaily, jako třeba kolik lidí mohlo být dneska naživu, kdyby ten člověk nemusel pro tu zbraň do auta, ale měl ji u sebe
jako třeba když zpráva "šíleného střelce ve škole zastavil spolužák" neobsahuje detail "nejdřív si došel ven na parkoviště do auta pro pistoli, pak stačilo ji na útočníka namířit a ten se vzdal"A jedna se o skutecnou zpravu nebo neco, co sis vymyslel?
Asi protože diváky není potřeba zatěžovat nepodstatnými detaily, jako třeba kolik lidí mohlo být dneska naživu, kdyby ten člověk nemusel pro tu zbraň do auta, ale měl ji u sebeToto ale neni zprava, ale hypoteza! Povsimni si, ze zverejnovani takovych informaci neni objektivni informovani, ale v podstate nastavovani vlastni agendy daneho media a ovlivnovani verejnosti, a tedy neco, co se ti nelibi.
A jedna se o skutecnou zpravu nebo neco, co sis vymyslel?Dohledávat to nebudu, za tu práci mi nestojíte.
Toto ale neni zprava, ale hypoteza!Dobrá, speciální formulace extra pro vás: diváky není potřeba zatěžovat tím, že by po shlédnutí zpráv mohli hypotetizovat, kolik lidí mohlo být dneska naživu, kdyby atd.
Povsimni si, ze zverejnovani takovych informaci neni objektivni informovani, ale v podstate nastavovani vlastni agendy daneho media a ovlivnovani verejnosti, a tedy neco, co se ti nelibi.Blábol. Když média mohou zveřejnit, že došlo ke střelbě, můžou úplně stejně zveřejnit, jak byl útočník zneškodněn. Ovlivňování veřejnosti je to, když se ve zprávách předají pouze vybraná fakta.
Dohledávat to nebudu, za tu práci mi nestojíte.V tom pripade budu predpokladat, ze se jedna o vyfabulovanou zpravu.
Dobrá, speciální formulace extra pro vás: diváky není potřeba zatěžovat tím, že by po shlédnutí zpráv mohli hypotetizovat, kolik lidí mohlo být dneska naživu, kdyby atd.Porad je to manipulace. Stejne tak by mohly zverejnit, ze kdyby byl pobliz policista v civilu, utocnik odposlouchavan, utocnik vysetren na psychiatrii, atd., atd., nemuselo se nic stat. Porad jsou to hypotezy. George Orwell by z takovych zprav mel urcite radost. Ono to byva v praxi mnohem slozitejsi a k ruznych takovym hypotezam jsem skepticky. Napriklad v pripade strelby v Uh. Brode se take rozmnozilo X ruznych clanku (napr. M. Fendrych aktualne.cz) o tom, ze policie selhala a kolik lidi mohlo prezit, kdyby ti dva policajti, co byli na miste jako prvni, okamzite zasahli a necekali na zasahovku. Ve skutecnosti, kdyby zasahli, tak by to skoncilo jeste vetsim prusvihem, protoze ta hospoda byla stavebne udelana tak, ze by sli rovnou na porazku.
Blábol. Když média mohou zveřejnit, že došlo ke střelbě, můžou úplně stejně zveřejnit, jak byl útočník zneškodněnTato informace je obvykle zverejnena, casto i se schematickymi obrazky.
Porad je to manipulace. Stejne tak by mohly zverejnit, ze kdyby byl pobliz policista v civilu...Jistě že by ve zprávách mohli něco takového zmínit, ale nikdo to po nich nechce, možná kromě vás. Já - narozdíl od toho, co se mi nenápadně pokoušíte podsouvat - chci jenom zveřejnění všech podstatných skutečností. Například toho, jak byl útočník zastaven (civilem s vlastní zbraní v ruce.) Jestli chcete tvrdit, že zveřejnění skutečností je manipulace, tak byste si měl prostudovat slovník.
Tato informace je obvykle zverejnena, casto i se schematickymi obrazky.Což v případě, o kterém mluvím, nebyla. Respektive ne se všemi "detaily".
Což v případě, o kterém mluvím, nebylaMa to jeden maly hacek, porad nikdo nevi, o kterem incidentu mluvis.
K tomu Uh. Brodu, taky si myslím že tam policie selhala ale ne v případě těch dvou pochůzkářů. Nejspíš by tam skončili taky.
Těžko říct, ale to je podstata jejich povolání a od toho je platíme. Zkušenosti ze světa ukazují, že takoví střelci jsou většinou zbabělci a když narazí na odpor, tak utečou nebo páchají sebevraždu.
Ať se nikdy nesnaží zloděje zadržet a něco zachraňovat protože to v naprosté většině případů nemůžou zvládnout a špatně to dopadne. Spíš je potřeba vytěžit informace, z bezpečí sledovat kolik jich je, jak vypadají, jak se chovají, jak mluví, jakým přijeli vozidlem, kterým směrem odjeli.
Tohle platí pro majetkovou trestnou činnost, ale ne pro aktivního střelce. V USA existují pro takové případy jednoznačné pokyny - policista, který první dorazí na místo, se všemi prostředky snaží střelce zneškodnit. Žádné zajišťování místa činu a čekání na posily. Každá minuta stojí lidské životy.
Neznám předpisy pro policisty v USA ale věřím tomu že by taky nešli do akce kde není přehled o situaci, není se jak krýt a útočník je ve výrazné výhodě.
Immediate Action Rapid Deployment
Co měli ti policajti udělat? Nakráčet tam jak Chuck Norris? Do prostoru kde to možná ani neznali, nevěděli kdo střílí, proč a z čeho.
To nevědí prakticky nikdy. Pokud jde o aktivního střelce, není možné postupovat podle starých postupů pro záchranu rukojmích (vytyčit perimetr, monitorovat situaci a počkat na posily). Tohle jsou draze zaplacené zkušenosti, kdy např. při masakru v Columbine policisté přijeli během několika minut, ale přímý zásah neprovedli a tím poskytli vrahům desítky minut času pro páchání masakru.
podstatou jejich povolání není nechat se zbytečně a beze smyslu zabít. Možná že zkušenosti ze světa ukazují že ti střelci jsou zbabělci, jenže na to bych nespoléhal
Podstatou policejního povolání je nasadit život při záchraně ostatních. Za to je platíme. Natáhnout pásku kolem nebezpečného místa umí každý, na to nepotřebují výcvik a zbraně. Navíc praktické zkušenosti ukazují, že proti aktivnímu střelci je agresivní akce jedinou správnou a úspěšnou taktikou.
Těžko říct, ale to je podstata jejich povolání a od toho je platíme.Platime si je proto, aby se tam nechali zastrelit? Jak jsem psal vys, takove hypotezy jsou sice pekne, ale chybi tam podstatna cast reality a v pripade te hospody, by policajti moc velkou sanci nedostali.
Jak jsem psal vys, takove hypotezy jsou sice pekne, ale chybi tam podstatna cast reality
Realita je popsána v odkazech v mém předchozím příspěvku.
v pripade te hospody, by policajti moc velkou sanci nedostali.
A jaká by měla být situace, aby se policisté nebáli zakročit? Útočník stojící uprostřed náměstí? To už by si možná troufli.
Pořád tady probíráme jestli ti dva pochůzkáři měli jít do sebevražedné akce,
To se samozřejmě mohlo stát, ale bezrizikový zásah neexistuje. Policisty, kteří se neodváží jít do rizika, nepotřebujeme. Reálné zkušenosti z USA ukazují, že aktivní střelec může být zastaven odvážnou akcí jednotlivce (ozbrojeného či neozbrojeného civilisty nebo policisty).
Budem vyčítat nevybaveným poloamatérům pouličním policajtům
K čemu tedy takové policisty platíme, když to jsou vlastně (polo)amatéři? Proč vůbec mají zbraně?
nezajímá nás že zásahovka jede do akce dodávkou přes půl kraje.
S tím asi nedá moc dělat. Zásahovka nemůže být v každé vesnici a vrtulník také nemůže přistát úplně všude. Možná tam mohli být o něco dřív, ale nikdy nebude mít zásahovka dojezdovou dobu do pěti minut.
Kdyby místo odvahy a obdivu k bojovým uměním měl rozum a rozvahu, praštil by babu hezky z dálky dveřma od skříně nebo lopatou
Teď se to od stolu pěkně kritizuje, ale když je člověk v takové situaci, tak se rozhoduje jinak. Navíc zjevně podcenil osobu pachatele - mladá holka prostě nevypadala nebezpečně. V každém případě to nelze srovnávat s přístupem policistů. Občan nemá povinnost zasáhnout, když by mu při tom hrozilo nebezpečí. Policista ano.
Z médií jsme se dozvěděli celkem prd ale podle všeho to byla hospoda , tedy celkem členitý prostor s jedním vchodem. Teď si nejsem jistý a hledat se mi to nechce ale mám pocit že dokonce v patře. Střílí se tam a to tak že hodně, nikdo neví kolik je tam lidí, kolik útočníků, jaké zbraně. Dá se předpokládat že když se střílí hodně, tak to asi bude mít pokračování, hodně zbraní, hodně munice. Agresor ovládá prostor, může se krýt (stalo se), může použít živý štít, nejspíš si bude hlídat vchod (taky se stalo) a jak se dveře pohnou, spustí palbu (to se nejspíš taky stalo). Jakou asi může mít ten policajt šanci? Tipuju že ten co půjde první prakticky nulovou.
Tohle platí prakticky pro všechny takové případy. Šílených střelců uprostřed fotbalového stadionu, pokud možno bez munice, mnoho není.
Byl dost rozumný aby se dokázal krýt a přečkat střelbu a když viděl že střelec přebíjí, napadl ho židlí. Umožnil tím útěk sobě a dvěma dalším lidem.
Na policisty platí jiná kritéria než na civilisty. Civilista není povinen riskovat život, policista ano.
Tiskni
Sdílej: