V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tak dnes máme 11. února 2018. Přehrabával jsem včera knihovnu, v marné snaze alespoň trochu poklidit a vytáhnul sbírku Krylových fejetonů "Země Lhostejnost", abych po nějakém čase opět mohl konfrontovat pohled Karla Kryla na českou společnost z r. 1992 se současností. Nepřekvapil.
… Už dobré dva roky sleduji v denním a týdenním tisku, kterak ze samotných pozůstatků vyhřezává znova karcinom dezinformace, zakázkového sepisování, organizovaného "nasazování psích hlav" – jednou tomu, podruhé onomu. A to – aniž by měl napadený možnost zaujmout vůči napadení stanovisko, aniž by k otištěné tezi kterýkoli respektovaný list zveřejnil antitezi, Napadenému nezbývá často nic jiného než se obrátit k soudu; mnohdy však na zlolajné nařčení dosud zákon neexistuje, popřípadě pochází zpřed třiceti let a možno ho obracet podle potřeby. Nehledě už vůbec na skutečnost, že k soudnímu řízení dojde při troše štěstí za rok, za dva, za tři léta; ne že by tomu tak bylo pro nedbalost, nýbrž pro zoufalé přetížení soudů. …
Tak tohle napsal Karel Kryl 5. prosince 1992. Miloš Zeman má dvojí kliku. Jednak že Karel Kryl nebyl násilníkem a pak, že už je 24 let po smrti, protože jinak by ho nejspíš dnes nakopal do prdele.
Také mě zaujalo, že se někdo mimo mne, po čtyřech letech konečně zapřemýšlel nad tím, jestli ona nostalgicky vzpomínaná zlatá šedesátá neskončila již odstavením Anonína Novotného, a nikoli až s nástupem Husákovy normalizace.
Mezi smutné informace patří totální nedostatek sebereflexe Jiřího Drahoše. Vážený pane profesore, nikoli zákeřná dezinformační e-mailová kampaň, ale nedostatek pokory z vaší strany je tou pravou příčinou volební porážky. Kdybyste opakovaně nedeklamoval jak moc toužíte být prezidentem, mohl výsledek vypadat trochu jinak. Spousta lidí vám dala šanci, i přes to, že místo vás v prvním kole volila jiné, mnohem lepší kandidáty. A jakým způsobem jste na to reagoval vy? Za to nemohl žádný váš poradce. To vy jste neovládl své já a místo abyste stejně jako Zeman v poslední minutě apeloval na voliče, aby pečlivě zvážili komu dají svůj hlas, jste vyzýval k tomu aby volili vás. Na to mohla být pro většinu z nich jen jediná reakce – nas…t! I pro mne byl po této diskuzi hlas pro vás jen otázkou sebezapření, protože jste byl i přesto z hlediska budoucnosti této země přijatelnějším kandidátem než on.
V poslední době také vystrčili růžky odpůrci EU. Proto asi není od věci, aby se seznámili s tím jak si stojíme v rámci EU z hlediska financí. Z mého pohledu je EU jediná možná forma existence, pokud nemá být ČR na úrovni kolonie. A to i přes to, že nefunguje tak jak bych si představoval. Jsem totiž zásadní odpůrce dotační politiky, protože totálně deformuje ekonomické vztahy. Přijmout euro je klíčovým krokem k tomu, abychom přestali být dojnou krávou pro finanční spekulanty.
Tiskni
Sdílej:
Ono existuje pár argumentů pro přijetí eura. Smutné je muset na ně vlastně (některým individuím) reagovat, jestliže na druhé misce vah je to, co jsi zmínil ty.
No tak sem s nimi. Exportéři jistě budou rádi, že se zbaví kurzového rizika a transakčních nákladů, ale co dál? Momentálně se rýsují tlaky na větší evropskou integraci ve formě společného evropského rozpočtu a společných dluhopisů. To znamená, že se dluhy zemí z jižního křídla eurozóny rozpustí v celé eurozóně. Chceme se toho účastnit? Já ne. Potom jsou tady další výhrady - jedna košile nepadne všem. Jakou monetární politiku má dělat Evropská centrální banka, když některé země rostou, zatímco jiné jsou v recesi? A nezapomínejme, že euro bylo původně vytvořeno jako nástroj konvergence - méně výkonné ekonomiky jihu se měly díky němu postupně dotáhnout na ty výkonnější severní. Stalo se to? Ne, naopak se mezera zvětšila.
Já teď napíšu, že při ježdění na nákupy do Německa by nebylo nutné rozměňovat ...
Prostě sepište na jednu stranu výhody a na druhou nevýhody. Já už jsem to udělal v předchozím příspěvku, tak to můžete doplnit. Potom se můžeme bavit, jestli převažují výhody či nevýhody.
Fakt nevím, proč bych to dělal, když mezi výhodami a nevýhodami vidím řádový nepoměr a diskuzního oponenta tu ostatně ani nevidím. Svůj názor a základní argumenty jsem ostatně naznačil, netuším, jaký by mělo smysl přepisovat to do uhlazenější formy (když opomenu, že se mi nechce).
To je docela typické. Teoreticky je argumentů pro přijetí eura mnoho, přineslo by nám to samá pozitiva a jistoty, zatímco odpůrci v podstatě nic nemají. Když ovšem začneme požadovat, aby se vypsalo pár těch nejsilnějších argumentů, tak najednou už bylo vše řečeno, dotyčný má zrovna na práci něco jiného a jeho oponenti by to stejně nepochopili. Přitom nechci nic jiného, než sepsat několik málo (stačí pět, klidně i méně) bodů (tj. celkem max. pět vět), co nám přijetí eura přinese.
Přitom nechci nic jiného, než sepsat několik málo (stačí pět, klidně i méně) bodů (tj. celkem max. pět vět), co nám přijetí eura přinese.Problemy.
Teoreticky je argumentů pro přijetí eura mnoho, přineslo by nám to samá pozitiva a jistoty, zatímco odpůrci v podstatě nic nemají. Když ovšem začneme požadovat, aby se vypsalo pár těch nejsilnějších argumentů, tak najednou už bylo vše řečeno, dotyčný má zrovna na práci něco jiného a jeho oponenti by to stejně nepochopili.Tak určitě. Proto jsem ostatně tuto diskuzi začal přirovnáním eura k nablýskanému autu, které má pouze drobnější nevýhodu – nejezdí. Samozřejmě, že chci auto, které nejezdí! A fakt se nevymlouvej na to, že jsi ten vtip nepochopil. Hned nad ním je věta:
Ono existuje pár argumentů pro přijetí eura. Smutné je muset na ně vlastně (některým individuím) reagovat, jestliže na druhé misce vah je to, co jsi zmínil ty.A to, co zmínil JiK, jsou pouze nevýhody eura (a to velmi podstatné). Ostatně, on sám můj komentář pochopil a reagoval na něj ve stejně humorném tónu („a to ze to nejezdi taky neni pravda, nejde jenom prvnich 5 kvaltu, zpatecka jde, a couva to perfektne“). Komentář, na který reaguješ, se na můj předešlý výrok jasně odkazoval. Pak se opravdu nediv, že se takovým diskuzím s radostí vyhnu, když jeden odpůrce eura nepozná druhého a dožaduje se po něm argumentů pro přijetí eura (které když nedostane s poukazem na to, že závaží na druhé misce váhy je moc velké, tak frflá).
Přijmout euro je klíčovým krokem k tomu, abychom přestali být dojnou krávou pro finanční spekulanty.Tak to snad raději přejít na švýcarský frank, než stále řešit nějaký problémy jihu v eurozóně. Už tak jsme Řecko zadotovali z našich devizových rezerv.
Navrhuji z tveho prijmeni udelat nejvulgarnejsi ceskou nadavku, na kterou slusny clovek pomysli jen v nejtezsich chvilich.Vlastní zkušenost?
Omg, takovy eurosvazak, to se jen tak nevidi.Já v žádném svazu, na rozdíl od vás, nikdy nebyl.