Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Komentář byl skryt kvůli vulgaritám a osobním útokům.
Zobrazit komentářOsobně jsem očekávalJenom si tady odložím odkaz na jistou debatu s ex ministrem Vojtěchem. Ten člověk se chová jak opoziční poslanec, za nic nemůže, nic neudělal, to samo, to všechno ti ostatní. Připadá mi to stejné jako veřejné fňukání Ťoka, že on přece s ne/odstraňováním billboardů nemá nic společného a proč jsou teda na něj všichni zlý. Prostě ti lidi jsou totálně mimo. Skvělý Bláha do něho celkem šikovně ryje, ale na výsledek to stejně nemá vliv. Teď nový ministr nechce poskytovat další statistiky.
Tuhle strategii už přejala i ČSSD a KSČM, kteří má strach, že je to poslední rok ve sněmovně. Tohle mi přijde na celé téhle krizi jediné pozitivní, Babišovy krysy začínají opouštět loď.Osobně jsem očekávalJenom si tady odložím odkaz na jistou debatu s ex ministrem Vojtěchem. Ten člověk se chová jak opoziční poslanec, za nic nemůže, nic neudělal, to samo, to všechno ti ostatní. Připadá mi to stejné jako veřejné fňukání Ťoka, že on přece s ne/odstraňováním billboardů nemá nic společného a proč jsou teda na něj všichni zlý. Prostě ti lidi jsou totálně mimo.
Teď nový ministr nechce poskytovat další statistiky.Podle toho jak se stát rozhoduje bych si tipnul, že stát žádná další data nemá. Stydí se to přiznat, tak radši mlží. Třeba šéf statistiků Dušek pořád považuje za podstatné jenom počty hospitalizovaných (caž reflektuje cca. 2 týdny starou situaci).
Podle toho jak se stát rozhoduje bych si tipnul, že stát žádná další data nemá.Vypadá to tak. To je ještě více znepokojující. Jednak že za 3/4 roku nejsou schopni sbírat důležitá data a nejsou schopni se domluvit, jak podle nich budou postupovat. Ze slov Vojtěcha v té diskusi v podstatě přímo plyne, že na něco tak extrémně rychlého, jako rok trvající padnemie, nejsou schopni včas reagovat.
Stydí se to přiznat, tak radši mlží.To je to, co jsem odpovídal Trekkerovi. Proč to ti politici neustále kryjí? Vždyť oni přece nejsou přímo závislí na státní správě, ta nerozhoduje o tom, kdo bude ministr ani premiér, tak nechápu, proč tady za ty roky nebyl nikdo, kdo by to jasně řekl.
za nic nemůže, nic neudělal, to samo, to všechno ti ostatníNe že bych chtěl obhajovat schopnosti pana exministra, ono by asi nebylo co obhajovat... ale jinak bych doporučil, dejte se do politiky a zkuste si to. Uvidíme, jak budete mluvit pak.
Ano, měl by si s sebou přivést svůj odborný tým min. do role poradců a měl by bouchnout do stolu pokaždé, kdy ministerstvo není schopno za rok udělat něco, co v běžném komerčním světě netrvá ani týden.Běžte. Si. To. Zkusit. I když jste nepochybně schopnější než pan exministr, stejně pohoříte.
Naivně jsem doufal, že se v prvé řadě pokusí zajistit ochranu učitelů. A přidělí jim ochranné štíty a respirátory.Kteréžto doufání je v rozporu s vaším tvrzením, že se o své zdraví primárně má postarat každý sám. Konzistentní jako obvykle. Jinak klasická přehlídka chybné práce s daty a vyvozování "převratných" závěrů tam, kde se nic převratného neděje. Vše ve snaze správně interpretovanými daty podložit vlastní názor, který z aktuálních dat přinejlepším nevyplývá, při nejhorším je s nimi v rozporu.
Komentář byl skryt kvůli vulgaritám a osobním útokům.
Zobrazit komentářBylo by velice zajímavé porovnat počty zesnulých za posledních šest týdnů, které zatím bohužel veřejně známé nejsou, neboť zde máme prudký nárůst počtu osob, u kterých v okamžiku smrti koronavirus diagnostikován byl. Proto jsem velice zvědav, na to až se tyto data uvolní.neco je vic je treba zde
I když je jejich počet ve srovnání s ČR téměř zanedbatelný.Švédsko už má přes 4000 potvrzených případů denně a jedou nahoru. My jsme teď na dvojnásobku a jdeme dolů. Dávám tomu tak 14 dní a podáme si na epidemickém kopci ruce.
Jaký má četnost populace vliv na procentuální propad HDP? Mimochodem ty skandinávské ekonomiky jsou si demograficky a kulturně dost podobné.To teda ani náhodou.
Za poslední 2-3 měsíce se počet nakažených vůbec nezměnil, jen se mění podle potřeb počet testůJak přijde, že se nezměnil počet nakažených, ale změnil se počet hospitalizovaných a mrtvých?
použít dezinfekci při vstupu do prodejny pod pokutou s drábyTo je k čemu, když si jdu vyzvednout objednávku z eshopu a dotknu se pouze toho balíčku, který si odnáším? (a pro ochranu mě by to přece chtělo dezinfekci při odchodu. Ale já to řeším tak, že si dám na ruku igelitový pytlík.)
Vrátit zpět provoz trolej/auto busů - asi se lidi míň nakazí, když je trolejbus narvaný - jo tak, ekonomika, na lidech nezáleží...Tady v Praze teď jezdí MHD tak prázdná (alespoň co vidím oknem když kolem projede autobus; v metru jsem 8 let nebyl, tak nemůžu sloužit), že už by se tuplem vyplatilo podporovat místo toho dopravu individuální (třeba kola).
např. před pár lety ležel s chřipkou skoro měsíc a potom pociťoval potíže skoro půl rokuHele a přijde ti to, jako že sis to tehdy užil? Jak často bys to chtěl absolvovat znova? Jak velkou jsi měl tehdy zodpovědnost, ie. záviselo na tobě něco kritického v práci nebo v rodině (péče o mladé, staré, nemocné) nebo podobně? Případně, a to je otázka na zdejší chřipečkáře obecně: Máte pocit, že když velká část národa na 3 týdny zaleze do postele a pak bude mít půl roku potíže, že to nebude mít značnej ekonomickej dopad? Kolik % lidí v klíčových zaměstnáních jako je personál zdravotnictví, záchrané složky, bezpečnostní složky, infrastruktura apod. myslíte, že může takhle hupsnout do postele na týdny, aniž bychom měli problémy?
Nebo se snad necháváš každý rok očkovat proti chřipceNedávno jsem se na to zběžně koukal a dal jsem si to na todo list. V podstatě moc nevidim důvod, proč to neudělat. Když mě chřipka nepotká, v pořádku, nic se neděje, když ano, tak získám ~2 týdny, kdy se nebudu muset potit v posteli, budu moct normálně fungovat a nebudu dělat nemoci odrazovej můstek.
Ale najednou je kovid a všichni se můžou zbláznit, protože se to dostalo do mainstreamových médií.Ah, mainstreamová média, ty když člověk zmíní, tak je jasný, že je nejvíc woke. Mně stačí, že ČOVID 1. přináší riziko smrti pro 50+ (nezrodil jsem se ze Sítě, mam něco jako rodiče), 2. minimálně komplikuje život těm mladším, příp. jim způsobuje zdravotní problémy, 3. je schopen položit zdravotnictví, 4. způsobuje škodu na chodu společnosti celkově, v podstatě je to něco jako DDoS. Inb4 teď přijdeš s osvíceným argumentem, že to chřipka dělá/může udělat taky. Ano, může. Nikdo neříkal, že ne. Až to udělá, pak to bude podobný problém jako COVID, nebo menší, nebo horší, záleží, co přesně za chřipku to bude. Kdyby se třeba ta ptačí měla naučit snadno skákat mezi lidma, tak s našim přístupem potěš koště...
Myslel jsem vážné dlouhodobé následky, které přetrvávají měsíce/roky a tam je ten počet podobný jako u úmrtí.A mohl bys k tomu teda prosím dodat ten zdroj?
Jenom psychopat automaticky považuje za přenašeče všechny, bez ohledu na to, zdali vůbec někde mohli přijít do kontaktu s nakaženým.Beru to tak, že jsi stále ještě nepochopil, že nevíme (a ani ty to nevíš), kdo všechno je nakažený, a tudíž nevíme (a ani ty to nevíš), kdo přišel s nakaženým do styku. Dopň si vzdělání, pak možná budu těm tvým urážkám příkládat nějakou váhu...
Jejich vzdělání akceptujete jen tehdy, když vás vytáhnou hrobníkovi z lopaty.Po stopadesáté šesté: Nebojim se, že bych na to umřel. Toho jsem se moh bát na začátku, kdy nebylo jasné CFR, prognózy atd. Aktuálně vidim jako největší nebezpečí pro mě to, že když se člověk stará o rodinu, nemůže si dovolit jen tak hupsnout do postele na 3 týdny a na všechno se vykašlat. Resp. může to udělat, ale způsobí to problémy a utrpení. Ale to je stále ten menší problém. Jako větší problém vidim hlavně neschopnost naší společnosti adekvátně reagovat na zoonózu. Jako nečekal jsem, že by ta reakce byla nějaká hrozně super a třeba to jarní guerillové šití roušek bylo pěkný, no nicméně to, že spousta lidí nejsou ani schopni nejet na lyže do aktivního ohniska nákazy nebo nosit roušky, aniž by jim to vláda musela natvrdo nenařídit, je fakt tristní. Bohužel se dá očekávat, že tyhle zoonózy budou dobudoucna přibývat, ne ubývat. COVID je pořád ještě celkem zvládnutelný. Co se bude dít, až přijde nějaká horší nemoc, to nechci vidět. To se tady ten systém s tímhle přístupem lidí poskládá jak domeček z karet... Uvědom si, že kdyby se lidi chovali zodpovědněji (a to se netýká zdaleka jen roušek - ty jsou pouze doplněk), nemusely by ty vládní nařízení být tak drastický. Samozřejmě, do značný míry je na vině i vláda, která nezvládla přes léto zrefaktorovat hygienu, uvolňovala ryhle atd., ale je potřeba mít na paměti, že ta vláda tam je zvolena lidmi a řídí se přáním lidí.
To naopak tys dosud nepochopil, že my, co jsme někoho nakaženého v blízkosti měli, víme kdo se nakazil a kdo ne.Tj. když ti ukážu náhodného člověka na ulici nebo v MHD, tak budeš nějak magicky vědět, jestli se nakazil, nebo ne? To ti fakt nezní jako nesmysl?
Ignoruješ fakta a jako papouch opakuješ svoji mantru. A to jen proto že prostě věříš! Jsi prostě magor, jako Bourek.To jste si mě, soudruhu Kapico, spletl sám se sebou. Na základě víry a přesvědčení následovaných ohýbáním a dezinterpretací dat tak, aby vaší víře vyhovovala, tady operujete pouze vy
Nejsem žádný tvůj soudruh.Zjevně jste, soudruhu, soudruzi ostatním tykají bez ohledu na názor toho druhého.
protože na nich nic k ohýbání není.Ale je, protože přesně toho jste se dopustil. Ohýbáte data tak, aby to vypadalo, že opatření způsobují úmrtí. Tato vaše činnost se nazývá demagogie.
Základem tohoto blogpopstu totiž není nic, než konkrétní oficiální data, ovšem ukotvená v čase. Chápu, že se ti nelíbí, protože dokazují opačný efekt, než by sis přál.Základem toho blogpostu jsou pečlivě vybraná jen ta data, která se ti hodí do krámu, a následná demagogická interpretace za pomocí logických klamů. Příklad: Ta situace v září. Reportuješ opatření zavedená v září a záříjový nárůst úmrtí, ovšem "zapomněl" ses zmínit o tom, co tomu bezprostředně předcházelo, což byl exponenciální růst začínající v druhé půli srpna (17. srpna byl přírůstek 7.6%, v okolních dnech kolem 4%, což je masakr, ty jsi k tomu ale komplet slepý). Je to logický klam, kde realita je (A ⇒ B && A ⇒ C), ty se tváříš, že A neexistuje a reportuješ pouze (B && C), z čehož demagogicky usuzuješ (B ⇒ C).
Vytři si laskavě zrak.WTF, tim jsem reagoval na tohle:
Opět začal počet úmrtí stoupat až od 37 týdne, tj. od 7. do 13. září. Tedy obdobná situace jako po zavedení povinného nošení roušek na jaře! A se zpřísňováním opatření počet zesnulých a nakažených místo aby začal klesat stále víc a víc narůstal!
Ten byl teprve teď, a jako důsledek neschopnosti ministerstva školství učinit preventivní opatření ve školách.Ne že bych, nesouhlasil, mně ta školní docházka taky přišla jako blbej nápad a čekal bych čistě intuitivně/subjektivně, že to situaci zhorší. Ale měl by sis uvědomit, že z těch dat v blogu to vůbec nijak neplyne. Jak moc školní docházka situaci zhoršila reálně bez dalších dat/informací prostě nevíme. To, že se v čase stane nejdřív událost A a pak událost B, neznamená, že A je příčinou B. Takhle prostě nelze argumentovat, a to i v případech, kdy ti to přijde "úplně jasný" a každej kdo nesouhlasí jako "tupec".
Zkus udělat přednášku o své tykací teorii třeba Sokolům. Řekl bych, že tě poženou svinským krokem.Sokolové také tykají komukoliv, přestože si to výslovně nepřeje, soudruhu?
Chápu, že se ti nelíbí, protože dokazují opačný efekt, než by sis přál.Nedokazují, už vám to tady vysvětlilo dost lidí, ale je to zjevně v rozporu s vaší vírou.
místo aby vyčkali na příští pololetí a na to až se pravděpodobnost dalšího šíření zminimalizuje tím, že se stávající nakažení buď uzdraví, nebo umřouA že ten virus zmizí a nebude se v příštím pololetí šířit jste vyvěštil z čeho? Z pevné víry, že třetí vlna nebude?
Být učitelem, dám okamžitou výpověď!... čímž by se vaše místo uvolnilo pro někoho se znalostmi. Být rodičem žáků, které byste učil, zatleskal bych.
kolega Kralyk, se kterým tady s náboženským fanatismem obhajuješ nošení roušek, coby hlavní nástroj řešení problémuJenom o asi dva komentář vedle jsem doslova napsal:
a to se netýká zdaleka jen roušek - ty jsou pouze doplněk... a podobnou věc nepíšu poprvý, už jsem to tu psal mockrát. Jenže kdybys to vzal na vědomí, tak bys nemohl takhle kritizovat, žejo. A něco podobnýho platí o 90% toho, co ti lidi napíšou do komentářů.
A jak to sou visí s tím, jestli budu zavřený doma nebo ne?To je jednochý, čím víc seš ve styku s jinejma lidma, tím větší pravděpodobnost, že v případě nákazy rozneseš virus.
Tyhle ubulený kecy plašanů mi přijdou jako největší problém kovidu.Není na tom nic ubulenýho ani plašanskýho, normální racionální úvaha. Pandemie funguje tak, že se virus předává z člověka na člověka. Někdy mam dojem, že lidi jako Kapica maj představu, že tady někde běhá nějakej maňas v jasně označeným dresu s nápisem "roznašeč COVIDu", kterýmu se stačí vyhýbat. Přitom virus šíří úplně normální běžní lidi, typicky před tím, než se vůbec dozví, že jsou nakažení. Za ubulený kecy bych označil nářky lidí co nejsou ochotni trochu změnit životní styl a nosit roušku. Ano, při pandemii ti společnost kecá do života, se s tim smiř.
Ano, při pandemii ti společnost kecá do života, se s tim smiř.Jen při pandemii? (Nejsem s tebou ve sporu, jen chci poukázat, že to kecání společnosti do života je vcelku obvyklá záležitost. Prostě důsledek toho, že v nějaké společnosti žijeme.)
Nemůžu u tebe najít vůbec nic, co by tě nějak 'opravňovalo' ke psaní takovýchle blogů.A já zas nemůžu najít nic, co by opravňovalo tvoji existenci. A přesto nevolám po tom, aby byl tvůj život terminován. Uvědomuješ si vůbec, že jsem tu pouze shrnul fakta? Nebo ti to ve tvé omezenosti nedochází, podobně jako jiným zdejším diskutérům?
Uvědomuješ si vůbec, že jsem tu pouze shrnul fakta?Shrnul jsi bláboly.
A víme také, že ve většině případů je kritický první týden.Ten naopak kritický nebývá, lidé s těžším průběhem začnou mít problémy až v 2. týdnu [1].
Logicky bych tedy očekával, že pokud by byla tato opatření účinná, tak by měl počet nově nakažených a tím i počet úmrtí nejpozději od 1. dubna začít radikálně klesat.To je logicky naprostá blbost, a to hned na dvou úrovních (to abys toho mohl víc ignorovat):
Když se podíváme opět na týdenní přehled úmrtnosti v ČR, tak můžeme jasně vidět, že se před zavedením koronavirových opatření žádná extrémní vlna úmrtí, která by mohla ospravedlnit jejich zavedení nekonala! Ve srovnání s předchozími pěti lety, nebyla situace ničím vyjimečná.Tady zcela ignoruješ to, že vzrůst počtu případů znamená vzrůst úmrtí o 14 dní až měsíc později. Dělat opatření podle počtu úmrtí by znamenalo ještě tak asi dvojnásobnou hysterezi. A to fakt nechce nikdo.
A počet zesnulých začal narůstat až od 11. týdne – tj. období 9. do 15. březnaAno, to je to zpoždění úmrtí za nákazami. To jen ty se tomu strašně divíš.
ovšem tento nárůst nebyl nijak výjimečnýAno, ovšem, to už byla v platnosti opatření, tj. stále stejná chyba jako v tom prvním blogu, nijak ses nepoučil. Stále zcela nesmyslně porovnáváš situaci bez covidu se situací s covidem a zároveň s opatřeními, a tedy z toho nijak nelze poznat, jestli ten relativně nekatastrofální počet úmrtí je daný mírností covidu, nebo účinností opatření (resp. v jakém poměru). Nechceš se už konečně nad touto myšlenkou zamyslet?
Každopádně ten nárůst počtu zesnulých byl pravděpodobně důvodem, proč vyplašená vláda zavedla od 10. září opět povinné nošení roušekNe, to teda nebyl. Regulovat ten systém podle počtu zemřelých je nesmysl, viz výše. Důvod pro zavedení roušek v září byl exponenciální růst případů v druhé půlce srpna a pak hlavně na začátku září.
Opět začal počet úmrtí stoupat až od 37 týdne, tj. od 7. do 13. září. Tedy obdobná situace jako po zavedení povinného nošení roušek na jaře!Samozřejmě, že ano, to je opět pouze výsledek toho zpoždění mezi nárůstem případů a nárůstem úmrtí.
A se zpřísňováním opatření počet zesnulých a nakažených místo aby začal klesat stále víc a víc narůstal!Ano, to je ta zmiňovaná hystereze toho systému. Není na tom bohužel vůbec nic překvapivýho. Tohle je důvod, proč lidi, kteří nejsou úplně mimo, varují před exponenciálními růsty. Znova: Vrať se k Mediawiki a nepiš o věcech, kterým nerozumíš ani na základní úrovni.
Jisté je jedno - po zavedení opatření stoupla úmrtnost. Jestli v souvislosti s tím, že dotyční zemřeli na covid, nebo na nedostatečné okysličování mozku, či si to hodili v důsledku deprese, neřeším! A to je fakt, který nemůžeš popřít ani zpochybnit!Ano, po zavedení opatření stoupla úmrtnost, to se zpochybnit nedá. Jenže vy tady naznačujete, že kvůli zavedeným opatřením stoupla úmrtnost, že? A to se naopak zpochybnit dá velice dobře, předřečník to už udělal a já přidám jenom krátké poukázání na logický klam, kterého se dopouštíte: "korelace nedokazuje kauzalitu" (to si můžete najít na internetu, Google určitě použít umíte.)
Tyhle diskuzní litanie si můžeš odpustit.Klidně, ale nejprve si prosím ty odpust svoje blogové litanie.
Jisté je jedno - po zavedení opatření stoupla úmrtnost. Jestli v souvislosti s tím, že dotyční zemřeli na covid, nebo na nedostatečné okysličování mozku, či si to hodili v důsledku deprese, neřeším! A to je fakt, který nemůžeš popřít ani zpochybnit!Retardace tohoto výroku překonává všechny rekordy, gratuluju. Rouška nesnižuje okysličování krve [1, 2 a mnoho dalších] ... a i když pominu ty studie, neviděl jsi nikdy v zimě běžce nebo jiného vytrvalostního sportovce s šátkem přes pusu? Asi zřejmě ne. Co se týče toho stoupajícího počtu úmrtí po opatřeních, je to samozřejmě triviální - exponenciální růst způsobuje jak opatření, tak i nárůst úmrtí. Je to asi jako když hrozí povodeň a lidi si naskládají zátarasy kolem břehů, pozemků apod. A následně přijde povodeň a vytopí je i přes zátarasy (byť třeba v menší míře). Následně přijdeš ty a řekneš: Aha! Pozorujeme, že po naskládání zátaras došlo k vytopení domů! Možná to vytopení způsobila povodeň, ale možná za to můžou zátarasy! Vsadim se, že za vytopení domů mohou ve skutečnosti ty zátarasy, ne povodeň, vždyť lidi se koupou běžně ve vaně a nemají s tim problém! Tak asi zhruba takovej smysl dává to, co tu píšeš o covidu...
nebo jiného vytrvalostního sportovce s šátkem přes pusuklasicky hendikep, tam je omezeni dychani prave ucelem
Kompetitivním závodem jsem navíc nemyslel hromadný půlmarathon, který většina lidí asi běží jen pro radost, protože vědí, že nebudou bojovat o medaile atd. Myslel jsem tím třeba běh o medaile na olympiádě nebo mistrovství světa, high stakes, profesionální podmínky, kde se všichni snaží být skutečně co nejlepší. Zda tam si někdo nasadí roušku, protože přeci neztěžuje dýchání, ale chce si zvýšit vlkost vzduchu nebo whatever...Tohle je absurdní podvlákno. V hromadných závodech se běžně účastní i profesionální běžci, kterým jde o hodně (třeba Pražský maraton má standard IAAF Gold). Šátek je relevantní jen v zimě a spíše pro začínající (ale je to individuální), v každém případě se ale rozhodně nedá očekávat, že by ho někdo měl na maratonu v letních OH.
Pokud vám to uniklo pánové, tak sportovci mají ohledně nošení roušek výjimku. Proč asi?Tak proc teda? Ja bych si sam dokazal vymyslet duvodu spoustu, ale proc vlada rozhodla v tomhle pripade tak, jak rozhodla s jistotou nevim.
Sorry, ale nějak ti uniká že to je můj blog a nikdo tě nenutí ho číst, natož akceptovat. Pokud máš potřebu s ním polemizovat, piš si vlastní.Když napíšeš blog plný nesmyslných závěrů ze statistik, tak se moc nemůžeš divit, že ti lidi napíšou kritiku do komentářů...
A pokud jde o tvé žvásty ohledně neškodnosti roušek, tak ze všech lidí o kterých mám osobní informace byla v důsledku covidu hospitalizována pouze jedna osoba, cca 35 let, prodavačka, a to s otokem mozku, způsobeným nedostatečným přísunem kyslíku.Víš o tom, že covid je onemocnění napadající respirační systém a cévy, že? Asis zrovna neposlouchal na biologii, když se vyučovalo, že respirační systém a cévy jsou mj. od toho, aby dodávaly kyslík, a tak budeš fantazírovat, že za to mohla rouška... To mi připomíná: Skandální odhalení: Co vše obsahují státem nařízené roušky!!1! (toto video vám otevře oči).
Jisté je jedno - po zavedení opatření stoupla úmrtnost. Jestli v souvislosti s tím, že dotyční zemřeli na covid, nebo na nedostatečné okysličování mozku, či si to hodili v důsledku deprese, neřeším! A to je fakt, který nemůžeš popřít ani zpochybnit!To se sice zpochybnit neda, ale da se to vysvetlit obecne znamou vlastnosti: ten system ma zpozdeni, coz - jak si myslim - moc dobre vis i ty. Proc ten odmitas zohlednit ve svych uvahach?
Pokud stouply až 14 dní po zavedení opatření, tak je jasné, že v době, kdy k nim došlo musel být pro jejich zavedení nějaký jiný důvod. Rozhodně to nebyl ten, že by jich leželo v kritickém stavu ve špitálech tolik, to bychom o tom nepochybně věděli. Tak jaký?Už jsem ti to napsal několikrát: Tím důvodem byl ten šílený exponenciální nárůst nových případů začínající v půlce srpna a trvající až donedávna.
Tak sakra na co zemřeli?!Na COVID.
A proč až o měsíc později?Protože, jak se ti tady snaží několik lidí už několik dní marně vysvětlit, ten systém má setrvačnost. Ve zkratce: Musí se nakazit větší množství lidí, aby se to významně projevilo na úmrtnosti, a to trvá víc než 14 dní. Všechny ty tvoje otázky s vykřičníkama mají poměrně prosté vysvětlení, stačí nebejt ignorant.
A dokonce ani v průběhu srpna nebyl žádný exponenciální nárůst úmrtí, to jsou jen vlhké sny zastánců povinného nošení roušek.Nečteš? Nepíšu počet úmrtí, ale počet případů, to byl důvod pro opatření. Když ti exponencielně rostou případy, tak nárůst úmrtí bude následovat se zpožděním několika týdnů. Bylo to tak na jaře i v srpnu/září.
A už podruhé opakuji - tohle není žádný systém!Tak to opakuješ špatně, z pohledu regulace to systém samozřejmě je. Ale hádat o slovíčka se s tebou fakt nebudu, už stačí, že se hádáme o naprosto základní kauzalitu
Jediný skutečně efektivní krok bylo zavření základních škol a povinná karanténa pro nakažené.Můžeš to tvrdit jak chceš, ale důkaz pro to žádný nemáš.
Položil jsem ti jasnou otázku, na níž jsi neráčil odpovědět.Ne, vubec jsem se nenamahal. Nabyl jsem dojmu, ze slovo system interpretujes v jednom z mnoha uzkych vyznamu.
Tady nejde o žádný systém. Počty mrtvých jsou jasně dané tím kdy zemřeli. Pokud stouply až 14 dní po zavedení opatření, tak je jasné, že v době, kdy k nim došlo musel být pro jejich zavedení nějaký jiný důvod. Rozhodně to nebyl ten, že by jich leželo v kritickém stavu ve špitálech tolik, to bychom o tom nepochybně věděli. Tak jaký? Když víme, že kritický je první týden? Chápal bych, kdyby si ta opatření vynutil zvýšený počet úmrtí na covid. Ale tak tomu nebylo. A dokonce tomu tak nebylo ani při nárůstu těch úmrtí. Tak sakra na co zemřeli?! A proč až o měsíc později?
Samozrejme. Cekat na to, az ti zacnou umirat lide je dost blbej napad. Staci se podivat na prirustek nakazenych od druhe poloviny srpna az do poloviny zari. Vynest si ty cisla do grafu s logaritmickou osou Y. Lidi (i ti velmi chytri) jsou v porovnavani exponencialnich funkci mezi sebou az prekvapive spatni. Z toho, co je na tom obrazku videt je pak celkem jasne, co nas ceka. Delat rozhodnuti az v dobe, kdy umiraji lide neni dobry napad - tu zkusenost uz mame, rada statu si to zkusila. (My si to ostatne zkousime taky, reagovali jsme pozde - protoze nejenom Bures potreboval vyhrat volby - a ted mame zavedena opatreni dele nez by jinak bylo nutne.)
Dale, jak se zda, si neuvedomujes, ze cim vic kontaktu mimo svou komunitu mas, tim je vetsi sance od nekoho neco chytit a *nasledne* (to slovo je tu dulezite) to predavat dal, tentokrat uz ale mezi svymi. Spousta lidi v produktivnim veku ma daleko vyssi pocet kontaktu nez duchodce. Dokonce bych si troufl tvrdit, ze v lete vetsina duchodcu na dovolene nebyla. Cili ti se nakazili az od nekoho ve sve komunite pozdeji (pozdeji, zpozdeni, to je ale nahoda...).
Cemu rikas kriticky ve spojeni s prvnim tydnem nemoci? Ja vidim kritickych okamziku hned nekolik: Prvni tyden od nakazeni jsi v inkubacni dobe, nemoc se u tebe rozvine a nebo taky ne. Cili, tady je to kriticke ve smyslu, ze se rozhodne, jestli onemocnis nebo jestli ne, nebo jestli budes bezpriznakovy prenasec. Pokud teda nakonec onemocnis, tak prvni tyden ti muze byt i fest blbe. Na konci toho tydne se bud budes zlepsovat, nebo stav vicemene setrva, nebo se bude dal zhorsovat. To je dalsi kriticky okamzik, protoze zhorsovani vetsinou znamena budoucnost v nemocnici (median doby od projeveni priznaku az po prijem do nemocnice je 10 dni). No a pak to jde uz rychle, polovina lidi co umre umira behem prvniho tydne od prijeti do nemocnice, druha polovina pozdeji. Kolikaty tyden uz to mame? Cili, tam je tech kritickych tydnu spousta. Tohle cele plati za predpokladu, ze statu jeste funguje zdravotnictvi. Tomu se da taky rikat zpozdeni. Uz nekolikate.
O systému můžeš hovořit možná tak v souvislosti s počítáním nakažených. Ty skutečně podchytit nemusíš hned, ba ani vůbec. Ale jak už zde v diskuzi padlo, u zesnulých se příčina smrti zjišťuje a nepochybuji, že ve všeobecné hysterii, kdy se vyloženě čekalo kdy někdo na koronavirus u nás zemře, si nikdo nelajznul tohle odfláknout, protože by tím vystavil (jak se tehdy domnívali) smrtelnému riziku nejenom pozůstalé, ale i všechny ostatní co se zesnulým mohli přijít do styku!
V kontextu diskuze chapu slovo system jako nejaky soubor lidi, virovych castic, vzajemnych vztahu mezi nimi a nejaky i/o. To cely ma nejaky vlastnosti, svou dynamiku, zpozdeni (diky mnoha faktorum, 2 mechanizmy jsem popsal vyse, bystry ctenar si bude vedom dalsich) a zpetnou vazbu (= nase opatreni a i to je zpozdene, at uz diky nasemu nepresnemu pozorovani, nebo pomalym zavadenim opatreni ve stylu: od pristiho tydne plati X a za 2 tydny uvidime jestli to samo o sobe ma nejaky vliv). Jinymi slovy, cela epidemie a nase chovani v ni tvori system a rozhodne ne jednoduchy.
Resit jaky "system" si v tom udelal stat nebudu, akorat bych se nad tou absurdni tragikomedii zbytecne rozciloval
Samozrejme. Cekat na to, az ti zacnou umirat lide je dost blbej napad. Staci se podivat na prirustek nakazenych od druhe poloviny srpna az do poloviny zari.Ok. Tak v tom případě mi vysvětli, jaký je tedy podle tebe důvod, proč ta opatření nezabrala? Kdyby totiž zabrala, tak by k tomu nárůstu úmrtí vůbec nemělo dojít, nebo alespoň ne v takové míře.
Otázka je na základě čeho.To je velmi jednoduché: Tím základem je, že restrikce jsou špatné a rouška je úplně nejhorší, takřka dílo ďáblovo. Z tohoto solidního základu pak vychází veškeré tvoje vnímání reality.
Tak v tom případě mi vysvětli, jaký je tedy podle tebe důvod, proč ta opatření nezabrala?Ach bože. Takže ještě jednou po 50. pro velmi těžko vzdělatelné jedince: Ty nevíš, jestli / jak moc ta opatření zabrala, která zabrala a do jaké míry. Nemáš s čim porovnat. Musel bys mít dvě ČR, jednu s opatřeními, jednu bez (nebo s různými), a následně porovnávat tvar těch křivek počtu nakažených a mrtvých v čase. Já nevim s čim ty to porovnáváš, ale nejspíš něčim, co sis vycucal z prstu. To, že počet mrtvých někde v čase začal klesat neznamená, že nějaká událost, která nastala chvíli předtim (třeba zavření škol) je toho příčinou. Stejnětak to, že počet mrtvých v nějakém bodě v čase neklesal, nezmanená, že opatření zavedené předtim je nefunkční - ten počet mrtvých bez toho opatření mohl stoupat víc. Myslet si, že zavedeš opatření a následně nejpozději týden nebo 14 potom se to opatření projeví poklesem počtu mrtvých a jinak nemůže být účinné, je uvažování žáka 3. třídy ZŠ.
Cemu rikas kriticky ve spojeni s prvnim tydnem nemoci? Ja vidim kritickych okamziku hned nekolik: Prvni tyden od nakazeni jsi v inkubacni dobe, nemoc se u tebe rozvine a nebo taky ne. Cili, tady je to kriticke ve smyslu, ze se rozhodne, jestli onemocnis nebo jestli ne, nebo jestli budes bezpriznakovy prenasec.Virus, není bakterie. Nic jako bezpříznakový přenašeč v případě tohoto virového onemocnění není. Buď jsi nakažený, nebo ne. Pochopitelně můžeš být nakažený, ale jen s minimálními či žádnými příznaky. V takovém případě bys si měl preventivně odsedět karanténu.
Cemu rikas kriticky ve spojeni s prvnim tydnem nemoci?Ten týden, kdy skončíš ve špitále ve stavu, který vyžaduje plicní ventilaci. Pokud se během něj tvůj stav nezlepší, tak už to bude nejspíš konečná. A zpravidla je to hned ten týden, kdy se onemocnění projeví.
V kontextu diskuze chapu slovo system jako nejaky soubor lidi, virovych castic, vzajemnych vztahu mezi nimi a nejaky i/o.Tak to chápeš špatně. Přesněji řečeno v naprosto odlišném kontextu, než o jakém se tu bavíme viz.
V takovém případě bys si měl preventivně odsedět karanténu.Jak poznáš, že si máš odsedět karanténu, když nemáš žádný příznaky?
A zpravidla je to hned ten týden, kdy se onemocnění projeví.Prosil bych důkaz tohoto tvrzení.
Každý z těch co z nám zůstal automaticky sedět preventivně na prdeli doma ihned poté co se dozvěděl že někdo s kým se setkal byl diagnostikován jako nakažený – i bez toho, že by měli nějaké příznaky.To, že nějakej Kapica zná nějaký lidi co něco udělali nebo neudělali epidemologii fakt nezajímá. Já znám spoustu lidi, kteří v září/říjnu vesele chodili mezi lidi, přestože se prokazatelně setkali s nakaženým. Nesouhlasim s tim, ale nemůžu s tim nic dělat a ty taky ne. Jo a ještě jedna věc, která ti chronicky nedochází: Stává se, že ve chvíli, kdy člověka X diagnostikují, tak už se lidi, kteří se s nim setkali, mezitim setkali s dalšíma lidma. S tim už zpětně nic neuděláš, i kdybys je uvrhl do té nejpřísnější karanetény. Samozřejmě bys mohl uvrhnout do karantéy úplně všechny, i ty tranzitivní, ale to by muselo fungovat trasování...
Nic jako bezpříznakový přenašeč v případě tohoto virového onemocnění není. ... Pochopitelně můžeš být nakažený, ale jen s minimálními či žádnými příznaky.A stav, kdy je člověk nakažený s žádnými příznaky, nazýváme bezpříznakový přenašeč. Škoda, že jste na to přišel jen omylem.
Přesněji řečeno v naprosto odlišném kontextu, než o jakém se tu bavíme viz.Kontext, ve kterém se tu baví všichni ostatní kromě vás, je v tom rozcestníku taky.
Virus, není bakterie. Nic jako bezpříznakový přenašeč v případě tohoto virového onemocnění není. Buď jsi nakažený, nebo ne. Pochopitelně můžeš být nakažený, ale jen s minimálními či žádnými příznaky. V takovém případě bys si měl preventivně odsedět karanténu.Já vím, že jsem pomalejší, ale vždycky jsem za to, že bezpříznakový přenašeč se pozná podle toho, že je nakažený a žádné příznaky nemá.
že bezpříznakový přenašeč se pozná podle toho, že je nakažený a žádné příznaky nemá.A jak asi, když nemá žádné příznaky? To budeš jako náhodně testovat lidi na ulici? A i kdyby, tak bude nakažlivý jen po dobu cca 3~5 dní. Tj. než se virová nákaza projeví (objeví se příznaky), nebo skape – neprojeví se nic, protože ho organismus zlikviduje, takže se ani nestihne rozšířit a dotyčný zůstane zdravý. I když zde pochopitelně existuje malá pravděpodobnost, že by se během té doby od něj někdo nakazil, muselo by k tomu dojít nějakým kontaktem, protože když nekašle ani nesmrká, zkrátka nemá žádné příznaky, tak je pravděpodobnost přenosu minimální.
…, tak mame permanentní lockdown :)A je to zřejmé i z kontextu. Pokud jde o schopnost poznat blížící se nemoc, tak ideální je nástupu nemoci v plné síle předcházet a to nejlépe tím, že netlačím na pilu, ale preventivně zůstanu dva tři dny doma, jestli to přejde, nebo ne. Problém karenční doby byl v tom, že ty první tři dny nikdo neplatil, takže k doktorovi šla většina lidí v situaci, k níž vůbec nemuselo dojít. Schválně se podívej, k zavedení karenční doby došlo r. 2008. A teď se koukni nahoru na ten graf s tím jak se vyvíjela úmrtnost. Po letech začala zvolna stoupat. Ten nesmysl byl zrušen teprve loni. A teď se to vybírá i s úroky.
Ty jsi mi nějaký divný člověk, že máš neustále potřebu otvírat hubu a prskat kolem sebe. Většina lidí nic takového neděláDělá, např. tím, že mluví [1].
Ty máš ve zvyku prskat při rozhovoru lidem do ksichtu?Stačilo rozkliknout ten zdroj a nemusel ses takhle blbě ptát. (Vlastně musel - chtěls zaútočit na emoce.)
... graf v 'excelu' z tebe opravdu erudovaného statistika neudělá.A já myslel, že v naší zemi ano ...
Nemyslím si, že by celkový počet úmrtí byl nějaký vypovídající údaj, takže nad tím nejde dělat nějaké závěry ohledně covidu.Mně to naopak přijde jako ultimátní a nezfalšovatelný (snad) ukazatel toho, co ten virus doopravdy dělá.
Navíc obrovskýma úmrtíma ohledně covidu straší jen FlegrJop, aktuální stav viz příloha (kralykovi se omlouvám za graf v excelu, ale alespoň jsem absolvoval předmět Pravděpodobnost a statistika 1, tak mi třeba odpustí).
Poslední info od Flegra bylo myslím 1000 mrtvých denně někdy v listopadu, kdy už je to nezastavitelný, protože ty lidi to mají a je to rozjetý. Narážel jsem tedy na ten jeho denní odhad.No vždyť tohle je přesně to, co je v tom obrázku v příloze.
Jinak si nemyslím, že celkový počet úmrtí nějak vypoví o tom, "co ten virus doopravdy dělá". Pokud by se graf rozmělnil na jednotlivé příčiny smrtí, možná by pak z toho bylo něco trochu lépe patrnéhoEhm, kde jsi byl posledních 9 měsíců? Vždyť to je nekonečná debata o tom, že „ti lidi určitě nezemřeli na čovid, ale s čovidem!“ Takže podle příčin to nejde rozdělit, aniž bys nenarazil na naysayery a doomsayery.
Pro to, aby se nemusela dělat pitva bohatě stačí to, že lékař konstatuje úmrtí na zápal plic, blíže nespecifikovaný.V odkazovaném článku se píše:
75 procent v těchto případech byla bezprostřední příčinou nemoc virová pneumonie v důsledku covidu-19To není zápal plic. Takže tvoje úvaha vychází s předpokladu, že ohledávající lékař odvede špatně svoji práci. Já si nic takového nedovolím tvrdit, protože nemám odborné znalosti na posouzení kvality práce jednotlivých lékařů napříč celou republikou. Pochybuji, že ty, nebo někdo v této diskuzi, takové odborné znalosti má.
...kolik myslíš...Z myšlení bez vzdělání v daném oboru a faktů je to jen blábolení v diskuzi. V odkazovaném dokumentu se píše:
Tento dokument popisuje certifikaci a klasifikaci (kódování) úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID-19. Primárním cílem pokynů je identifikovat veškerá úmrtí v důsledku COVID-19. Zjednodušená samostatná sekce je určena specificky pro osoby, které vyplňují lékařské potvrzení o příčině smrti (v ČR List o prohlídce zemřelého). Měla by být distribuována osobám certifikujícím příčiny smrti samostatně a odděleněod pokynů pro kódování.Pokud máš podezření, že v nějakém konkrétním případě došlo/dochází ke špatné klasifikaci úmrtí v souvislosti s Covid-19, tak poskytni bližší informace lidem, kteří to můžou prošetřit. Pokud to nikdo nechce šetřit, napiš o tom odborný článek (pokud jsi odborník jak tvrdíš).
někam hlásit, že se u nás zoufale nedostatečně testuje?Znovu ti ocituji z odkazovaného dokumentu. Chápu, že vy odborníci nemáte na čtení čas:
COVID-19 by měl být uveden na lékařském potvrzení o příčině smrti jako příčina úmrtí u VŠECH zemřelých, u nichž onemocnění způsobilo, nebo se předpokládá, že způsobilo úmrtí, nebo k němu přispělo.To jestli lze odebrat tkáň, která se otestuje později, až budou kapacity volnější budeš určitě jako odborník vědět.
To jestli lze odebrat tkáň, která se otestuje později, až budou kapacity volnější budeš určitě jako odborník vědět.:DDDDDDDD Jako že by se zpětně po několika měsících či letech zjišťovalo, kdo umřel na covid? Technicky možné to jistě je ale těžko to bude stát platit. Možná tak na nějakém malém statistickém vzorku, rozhodně ne přes celou populaci mrtvol. Ale i kdyby, jaký by takový testovací program měl vliv na data, která máme teď? Nechybí ti v tom geniálním plánu stroj času?
Opravdu máš pocit, že kapacita testů je účelněji využita na testování mrtvých, než živých?Mimochodem já na stránkách Ministerstva zdravotnictví nevidím žádné přetížení testovaných míst nebo laboratoří: https://koronavirus.mzcr.cz/kapacity-odberovych-mist-a-laboratori/ Z jakého zdroje čerpáš své informace, že se nestíhají testovat živí natož mrtví?
Pokud je podezření... a co když není?Viz odkazovaný dokument, jsou tam příklady.
Ale jestli ty máš nějaké důkazy o tom, že se doma zemřelí důchodci testují více, než živí pacientiNevím co znamená testovat "více". To je zase nějaký tvůj pocit? Existují pravidla a nařízení jak vyplnit úmrtní list v souvislosti s Covidem. Postupoval lékař podle nich? Zatím jsi nepřinesl žádný důkaz na konkrétní nebo systematické porušení takových pravidel.
kde jde o životy, se nezvládá,Kde přesně jsem ti psal, že se nezvládá testovat? Hodil jsem ti odkaz na mapku ze které vyplývá právý opak, tzn. že kapacity v laboratoři jsou volné.
A trasování se zhroutilo proč?Co má trasování společného s tím o čem tu diskutujeme? Mrtvého neboštíka, který leží na prkně a je u něj lékař (který stanovuje příčinu smrti) nepotřebuješ v danou chvíli trasovat.
Nouzový stav je proč?Necháme si na jinou diskuzi, ju? Teď řešíme správné vyplnění úmrtního listu a tvoje podezření (bez důkazů), že úmrtní list není vyplňován, tak jak by měl.
ty mi tady tvrdíš, že se testují všichni doma zemřelí potencionální koviďáci.Nejsem si vědom, že bych to tvrdil. Odskroluj si na začátek naší diskuze. Poslal jsem odkaz ve které FN testovali neboštíky a s jakým výsledkem a zároveň jsem dodal, že nevím jak to funguje na jednotlivých "pitevnách" v ČR. Ani ty to nevíš, protože operuješ pouze s nějakými domněnkami a obecným přirovnáváním. Každopádně kapacity na testování jsou v současné době volné.
Tváří vtvář skutečnosti, že se aboslutně nezvládá testování živých.Laboratoře zvládají testování živých. Pokud si ty nebo WHO představujete plošnější testování, tak to je zase na jinou diskuzi, každopádně nyní laboratoře ani odběrové centra nejsou přetížené.
každopádně nyní laboratoře ani odběrové centra nejsou přetížené.jak to proboha souvisí s dostatečným testováním? data jsou jasná testuje se minimálně 5x méně než by se mělo
jak to proboha souvisí s dostatečným testováním?O (ne)dostatečném testování jsi psal ty. Já jsem psal o volných kapacitách.
testuje se minimálně 5x méně než by se měloA to někdo vydá povel, aby se nechali otestovat i ti co se nechtějí nechat testovat nebo jak to funguje?
O (ne)dostatečném testování jsi psal ty. Já jsem psal o volných kapacitách.Ano a k čemu ty kapacity jsou a jak jsou relevantní pro diagnostiku? Kontrolní otázka -- máš doma vysavač s nevyužitými kapacitami. Vyplývá z toho nějak, že máš uklizeno?
ceka na vytsledek 10 dniAsi se trefil do období kdy se hromadně testovaly domovy důchodců. Podle článku z 1.11. byly čekací doby mnohem kratší. Max psal:
Z myšlení bez vzdělání v daném oboru a faktů je to jen blábolení v diskuzi.nejvyšší čas, abys toho blaboleni zanechal, dekuji.
Ale především, ty bys v diskusi na toto téma propadl i na středoškolském semináři z biologie.JJ, nás totiž na střední učili diskutovat a argumentovat na základě faktů.
Na ábíčku číhají biomedicínští odborníci na každém kroku.Klid, to jen anonymové, co se tak tváří, ale pro jistotu nepodepíšou, aby si tu "odbornost" někdo náhodou nemohl ověřit.
Ergo, mezi zemřelýma doma uniká spousta úmrtí na covid mimo statistiku.Taky si to myslim, a nejenom na zapal plic, ale i na jine symptomy COVIDu. Muj otec zemrel doma v unoru 2014 v 77, a (navzdory tomu, ze se to mamce moc nelibilo) byla mu provedena pitva. Jejim zaverem byl infarkt, ale moje mamka si mysli, ze zemrel na chripku. Rikam to ze dvou duvodu, ze a) pitvy zemrelych se delaji a b) nekdy je to nejasne a ta pruvodni nemoc se neurci.
flégr straší tose ví. když se ho moderátorka nato ptala v diskuzi tak to jakoby trošku naznačil hele v čase 51:30 ale uplně přímo nevodpověděl :O :/ von to jako určitě myslí dobře ale nevýhoda takovýho strašení je že ti přestřelený předpovědi nemusej vždycky vyjít a akorát dáš argumenty druhý straně až nějaký z těch ulítlejch proroctví nevýde. nadruhou stranu von někde jine řikal že to sou modely pro situaci kdyby se nezavedly žádný vopatření takže mu to jako celkem asi sedí :O ;D
joa vodkuď máš tamtu flégrovu exponenciálu/data?? :O :O se to přes mrazákovej bulvár vubec nedá vygooglit nějak :O :D :D ;D
supr dík. archiv hele
tl;dc zdvojnásobení počtu mrtvejch každejch devět dní :O :O
V ČR očekáváme první tři miliony dávek někdy zkraje příštího roku. Proočkuje se 1,5 milionu lidí, asi hlavně první linie a ohrožených skupin. Kdyby se s očkováním neotálelo a vakcína se upotřebila hned, tak pokud by imunita vznikala opravdu jen na těch ± 6 měsíců, tak už během té asi čtvrté (nebo kolikáté) vlny na podzim 2021 vyprchá a ti lidé se budou muset očkovat znovu.Jenom drobná poznámka, u většiny vakcín trvá něco jako měsíc než tu imunitu člověk získá. (Resp. zatim se mi při zběžném hledání nepodařilo dohledat, jaká úroveň imunity je/není už dříve, nicméně ty výsledky klinického testování, ač velmi slibný, se typicky vztahují až k době zhruba T + 4 týdny.
Metodika pro hodnocení rizikovosti podniků a jakákoliv případná opatření navázaná na tohle skóre ... je taky totální scifiKdyž kritizujete konkrétně toto - máte snad nějaký nápad, jak tu rizikovost změřit?
Školství se křečovitě drží systému, který už je zaostalý nejméně desítky let a tragikomicky se jej snaží našroubovat na „moderní technologie“.Tady je vtipné, že ani ty moderní technologie - konkrétně mluvím o výrobcích hardware - nestíhají (vyrábět.) Což podnikatelé prodejci vyhodnotili a většina komponent od léta - přestože tehdy to byly aktuální generace produktů a dneska se jedná produkci o jednu generaci neaktuální - zdražila.
Když kritizujete konkrétně toto - máte snad nějaký nápad, jak tu rizikovost změřit?Funkčním trasování. Jednak se ví, že některé činnosti jsou rizikovější (jako nejde o raketovou chirurgii, jde jen o infekční nemoc šířící se kapénkami a aerosolem, to není novinka roku 2020), ty lze vyjmenovat arbitrárně. S funkčním trasováním a statistickými metodami by se daly zjistit další, skryté, rizikové faktory.
Funkčním trasování.To je takové řešení kruhem... jak uděláte tohle?
Jsi připravil past, kterou jsem dopředu neviděl?No, připravovat past, kterou někdo dopředu vidí, nedává moc smysl... ale jinak je odpověď ne.
Snad víme, co je trasování, dohledání všech kontaktů nakaženého člověka a při té příležitosti...Teď odpovídáte, co je trasování. Já se ptal jak to chcete dělat. To teda naznačujete taky - zeptat se. Budiž, to zní jednoduše, ale kdo to bude dělat? Chápu správně, že vaše řešení je hodit víc práce na lidi, kteří už teď nestíhají a už teď to dělají blbě? Plus samozřejmě vznikne zkreslení tím, že lidi zatlučou věci, které nesměli dělat (zakázané hospody, milenky...) A ne na všechno si vzpomenou. Ale to bych bral jako sekundární problém.
Plus samozřejmě vznikne zkreslení tím, že lidi zatlučou věci, které nesměli dělat (zakázané hospody, milenky...)To jsem tu psal už myslím někdy na jaře, že by na tohle měl existovat pardon. Myslím, že jsem to říkal možná v souvislosti s používáním eRoušky nebo jiné podobné aplikace – nesmí vzniknout pochybnost, zda si jejím používáním člověk nepořizuje důkazy o svém případném protizákonném jednání (ano, vím, že při její současné architektuře to v podstatě téměř nehrozí). Na cokoliv, co člověk přizná hygieně, pokud to není zrovna úmyslné šíření nákazy nebo vražda, by měla platit amnestie.
Na cokoliv, co člověk přizná hygieně, pokud to není zrovna úmyslné šíření nákazy nebo vražda, by měla platit amnestie.To jste ovšem zrušil vynutitelnost opatření.
Na cokoliv, co člověk přizná hygieněEhm, nebyl náhodou zásadní uváděný důvod, proč trasování musejí provádět pouze hygienici (lékaři) právě to, že citlivé údaje nemůže sbírat kdejaký zaměstnanec call centra? Tj automaticky platí mlčenlivost na vše ostatní, na co se nevztahuje ohlašovací povinnost.
Chápu správně, že vaše řešení je hodit víc práce na lidi, kteří už teď nestíhají a už teď to dělají blbě?Ne, nechápete to správně. To už asi není překvapení, co? Správně je zařídit dostatek lidí a prostředků na toto trasování. Zde jde pochybení zcela jednoznačně za exministrem Vojtěchem, který byl neschopný toto zařídit od února do září. A než někdo vytáhne cosi o jakémsi generálu po bitvě, tak tady byli lidé (třeba Piráti), kteří na to upozorňovali už někdy v červnu a pochopitelně i mnohem dřív. Lze to řešit (sice trochu pozdě, ale tak furt máme rok pandemie před sebou) i dnes.
Plus samozřejmě vznikne zkreslení tím, že lidi zatlučou věci, které nesměli dělat (zakázané hospody, milenky...) A ne na všechno si vzpomenou.Což není takový problém, to se dá statisticky odfiltrovat.
Správně je zařídit dostatek lidí a prostředků na toto trasování. Zde jde pochybení zcela jednoznačně za exministrem Vojtěchem, který byl neschopný toto zařídit od února do září.Zopakuji otázku: jak to uděláte? Pokud nemáte harfičku ze Tří veteránů, abyste si ty lidi nabrnkal, zopakuji to, co už jsem vám říkal: běžte si to zkusit.
Zopakuji otázku: jak to uděláte?Na Babišovu víkendovou (8.11.) prosbu o callcentra ze dne na den zareagovalo několik firem a okamžitě bylo k disposici dalších 300lidí. Správně by se mu na to měli vy*rat, protože když call centra nabízeli pomoc na jaře, tak se od vlády dočkali jen odmítnutí. Tj ty (po Špidlovsku) zdroje jsou a jsou okamžitě připravené k použití. Už na jaře. Ale klidně si do omrzení napište "běžte si to zkusit", asi už to lepší nebude.
Nic takového jsem opět nenapsal.Jasně. Takže já položím otázku, jak to uděláte - vy odpovíte, že Babiš poprosil o callcentra. Ale když to považuju za vaši odpověď, jak to uděláte, tak jste nic takového nenapsal. Opět. Takže další pokus: jak to uděláte? A jestli by to napotřetí šlo tak, že by vaše odpověď byla vaší odpovědí, ne náhodnou odpovědí, kterou jste nenapsal, bylo by to pěkné.
Ale když už si teda vyžadujete odpověď i na druhé téma, tak to lze zařídit buď dodatkem ke smlouvě zavazující mlčenlivost (což ti lidi stejně mají), nebo lze je převést pod stát dohodou o provedení práce.A tohle jste prezentoval poté, co jste si prostudoval příslušné právní normy a dospěl k závěru, že vaše jednoduché řešení je splňuje? Protože zacházení s medicínskými, tedy zvláště citlivými osobními daty, mi teda nepřipadá jako něco, co se snadno vyřeší dodatkem ke smlouvě člověka, který sedí na telefonu a kdyžtak se převede na dohodu.
Ne, téma bylo vzneseno implicitně.Nebylo, jsou to dva samostatné problémy, které spolu sice souvisejí, ale jsou oddělené. Pokud je předkladatel nevznese všechny, potom se nemůže divit. (Aneb opět jsem si vzpomněl na jednu poradu, už bych o tom mohl napsat knihu.)
mi teda nepřipadá jako něco, co se snadno vyřeší dodatkem ke smlouvě člověkaA co jiného to je? I ti lékaři jsou vázáni smlouvou, ono to ve státě našeho typu ani jinak nejde, každá smlouva je podle nějakého zákona.
Pokud jste ztratil kontext diskuzeNeztratil, pouze odmítám nabalování dalších a dalších věcí v průběhu diskuse. Kontext je jasný, kde na to sehnat lidi. To jsem uvedl. Potom další problém lze ošetřit smluvně. To jsem uvedl. Takže nakonec oba problémy adresovány.
A s tou smlouvou řešíte jenom zaměstnance, což určitě nestačí.Ehm? A smlouvy mezi státními orgány a soukromými firmami snad neexistují?
pouze odmítám nabalování dalších a dalších věcí v průběhu diskuse.O žádné nabalování se nejedná, požadavek na to, aby věci byly udělány dobře, považuju za samozřejmý. I když uznávám, že jste mohl nabýt dojmu, že když se to dělá pro stát, tak pokud to není specifikováno, tak je můžete vymyslet špatně.
To není práce pro mě, ale pro tým analytiků, který zváží dosavadní epidemiologická data a teoretické poznatky o způsobech přenosu infekce a po jednání se zástupci dotčených odvětví něco navrhnou (a ono to stejně bude mít mouchy a ten proces se bude muset iterativně opakovat a nejspíš bude trvat měsíce – hello, máme polovinu listopadu, nákaza se tu poprvé oficiálně objevila s úderem března a o nedlouho později byl potvrzen první případ komunitního přenosu; možná kdyby premiér ještě v polovině září nevyzýval k tomu, aby se přestalo strašit kovidem, tak to mohlo být vyřešené), nicméně pár nápadů do té první iterace bych skutečně měl. 1. Maximální počet lidí na provozovně. Čím nižší, tím lepší skóre. Hodnotu si provozovatel stanoví libovolně a může ji měnit, ale bude tam nějaká prodleva nebo setrvačnost (max. n jednotek změny za jednotku času). Pokud hospoda stanoví počet na 50 lidí, ale mezitím se epidemie zhorší a vstoupí v platnost tvrdší opatření, snížení na 10 lidí jim neumožní v provozu pokračovat, ale budou muset na nějakou dobu zavřít. Stejný mechanismus by se týkal fluktuace lidí (např. kolik hostů můžou uvnitř obsloužit za den). Zhruba jde o to, aby se každý snažil hledat nějaký rozumný kompromis. Jestli dovnitř budou pouštět lidi, co tam vypijí jedno pivo a odejdou (čímž jim zvýší počet návštěvníků, ale peníze jim nevydělají), a nebo si zavedou třeba nějaké rezervace a předplacenou minimální útratu – čímž maximalizují svůj zisk a přitom sníží epidemiologické riziko. 2. Plocha provozovny, kvalita větrání, oddělené prostory… – to se špatně kvantifikuje, chtělo by to buď přijít se způsobem, jak to měřit, nebo v horším případě lidskou porotou. Ale to měření by mělo být proveditelné, stačí vypustit do vzduchu nějaký (neškodný) plyn a o kus dál měřit jeho koncentraci. 3. Zda se servíruje alkohol, v jakém množství a popř. jakou míru opilosti tam tolerují („odmítáme viditelně opilé lidi a jednomu člověku prodáme nejvýše ekvivalent pěti piv“ – muselo by se vymyslet, jak to kvantifikovat). 4. Zda od návštěvníků požadují účast na dobrovolném trasování a jak kvalitní ta data jsou (nevalidovaný papírový formulář vs. třeba ověření telefonního čísla/e-mailu). Tomu by bylo potřeba jít naproti nějakou legislativou (nakládání s údaji a právní důsledky uvedení nesmyslných nebo neúčinných údajů [e-mail kontrolovaný jednou za půl roku]) a možná i technickým řešením (freemailový hosting se snadnou registrací, který akceptuje e-maily jen od hygieny a umožňuje nastavit přeposílání notifikací na primární e-mail nebo telefon – pro lidi, co to nechtějí/neumí moc řešit a svůj normální kontakt nechávat nechtějí). 5. Úroveň ochrany zaměstnanců – roušky OK, ale bonus za respirátory a ještě větší bonus za hazmaty. 6. Úroveň další prevence. Bonusy za měření teploty (největší bonus za měření u vchodu, menší za měření uvnitř), bonusy za rychlotesty na aktivní nákazu, bonusy za pravidelné dezinfekce stolů nebo dalších prostor, bonusy za další opatření omezující pohyb nebo náhodné potkávání lidí (souvisí taky s počtem a situováním WC…). Atd. Tady jsem se zaměřil hlavně na restaurace/hospody, vytvořit univerzální model, který by vyplivl jediné číslo a šel aplikovat na cokoliv, je fakt složité, ale to neznamená, že to nejde. Je to jediná cesta, jak ukončit tenhle centrálněplánovačný psinec a ta opatření nechat na lidech. Každý podnik je trochu jiný, má jiné podmínky, jiné možnosti, jinou ekonomiku. Potřebujeme umět kvantifikovat míru rizika, jakákoliv opatření navázat na tu míru rizika a nechat zafungovat tržní mechanismy. Bez adaptace tohle nepůjde a jakákoliv snaha nechat pár lidí někde na ministerstvech vymyslet opatření, která epidemii zpomalí, končí lockdownem – protože vymyslet jedno opatření, které by šlo aplikovat plošně a současně mělo nějaký význam, je těžké.Metodika pro hodnocení rizikovosti podniků a jakákoliv případná opatření navázaná na tohle skóre ... je taky totální scifiKdyž kritizujete konkrétně toto - máte snad nějaký nápad, jak tu rizikovost změřit?
Tady je vtipné, že ani ty moderní technologie - konkrétně mluvím o výrobcích hardware - nestíhají (vyrábět.)V tom školství není dominantně problém s nedostatkem hardwaru, ale s jeho špatným použitím. Pár státních úředníků, kteří si omezili úřední hodiny a kvůli celkovému útlumu v prakticky všech oblastech už stejně mimo ně pravděpodobně nejsou potřeba a šlo by je vyhodit, se vždycky najde. Jejich počítače se pak můžou přealokovat pro ty studenty z chudých rodin.
To není práce pro mě, ale pro tým analytiků, který zváží dosavadní epidemiologická data a teoretické poznatky o způsobech přenosu infekce a po jednání se zástupci dotčených odvětví něco navrhnouAha, takže Odborníci by měli něco navrhnout. To je řešení, jak když v Intelu rok a půl řešili Meltdown. O co, že tam management taky rok a půl chodil za odborníky, že musí něco vymyslet. Jinak ad 1) jak to vynutíte? ad 3) jak to vynutíte? ad 6) jak to vynutíte? Ve všech případech se ptám na to, jak zajistíte dodržení deklarovaných postupů mimo případy, kdy si to hodnotící komise přijde ohodnotit. Další problém je v tom, že vymýšlíte hausnumera, aniž byste v mnoha případech měl podloženo, jestli jsou relevantní. Měření teploty je v pohodě, u toho víme, že covid se projevuje zvýšením teploty. Ale co třeba ta plocha? Máte někde čísla, která by ukazovala vliv toho, kolik lidí se nakazí podle plochy? Např. tedy jestli na ploše 10x10 vs 30x30 metrů jeden nakažený nakazí všechny nebo jen ty o 10m od sebe?
Pár státních úředníků, kteří si omezili úřední hodiny a kvůli celkovému útlumu v prakticky všech oblastech už stejně mimo ně pravděpodobně nejsou potřeba a šlo by je vyhodit, se vždycky najde.V tom se mýlíte. Teda v té poslední části.
Trasování skloňuji ve všech diskuzích horem dolem už měsíceAno, ale ono je to těžké, když diskusní oponent některé věci ignoruje. Trasování bylo i vládou od počátku považováno za klíčové, včetně nápadů, jako registrace v restauraci apod., aby postupem času (kdy viděli, že už tu svou neschopnost nemohou déle tajit) uvedli, že to vlastně byla jen taková vedlejší drobnost.
náhodný týpek z privátní sféry s tabulkou v ExceluPřiznám se, že jsem této zprávě zprvu měl problém vůbec uvěřit. Jako opravdu musel přijít nějaký týpek a ukázat, co to je exponenciální šíření? Jako fakt? To je opravdu znalost základní matematiky tak žalostná? Vzpomněl jsem si, jak přes x lety (snad v 2013) při prezidentské volbě unikl nějaký excel se zcela špatně spočítanými procenty a někdo tak jako opatrně naznačoval, že po úřednících nemůžeme chtít, aby znali procenta. Letos jsem pochopil, že to nemyslel ironicky, ale vážně. V mé sociální bublině se už na jaře vyskytovaly články (tento je teda až vulgárně zjednodušený) o podobnosti rovnic pro jadernou techniku a pro pandemie. A na úrovni státu se řeší excel...
Poznámky na úrovni „běžte si to zkusit“ jsou relevantní asi tak v případěJá bych tuto poznámku bral, kdyby oponent měl alespoň nějaký směr a chce diskusí ukázat, že je tam někde nějaký neviditelný problém (který v této diskusi odhalí), který zabraňuje, aby se něco stalo. Nemám problém s kritikou (jinak bych pochopitelně nediskutoval), ale nemá smysl diskuse, která nikam nevede. U trekkera je to bohužel jen kritika pro kritiku a žádný směr to nemá. Jako klidně ať někdo napíše konkrétní důvod (třeba to, když přijdete na jednání bez kravaty, tak vás nikdo nebere vážně a všichni rádcové chodí bez kravaty), proč to teda "nejde". Zažil jsem legendární diskusi o stavebním dozoru jedné rekonstrukce, kdy se jistí pánové z domu snažili prosadit stavební dozor za 150tis + 7% z ceny stavby (cca 3.5mil) a já jsem přišel se stavebním dozorem, který nám jinde a velmi kvalitně dělal dozor za hodinovku, na stavbě za 1.2mil si vzal 12tis. Ve chvíli, kdy jsem navrhl tohoto konkrétního znalce za nějakou konkrétní cenu, tak mě všichni začali ignorovat, tvářili se, že tam nejsem a snažili se mě různými prostředky odstavit. Takže ano, já, stejně jako asi každý z nás znám několik důvodů, proč něco "nejde", ale právě proto je na to nutné neustále upozorňovat.
Já bych tuto poznámku bral, kdyby oponent měl alespoň nějaký směr a chce diskusí ukázat, že je tam někde nějaký neviditelný problém (který v této diskusi odhalí), který zabraňuje, aby se něco stalo.Už jsem to tu psal.
U trekkera je to bohužel jen kritika pro kritiku a žádný směr to nemá.Aha, takže už se pro jistotu dáváte do diskuze s představou ve vlastní hlavě. Tak až si to spolu vyříkáte, tak se vraťte.
podrobně rozepisovat, jak by se to dalo dělat lépeNo a to je ten problém. To, že je to lépe, je vaše tvrzení, které jste nijak nepodložil. A narozdíl od té vlády máte výhodu v tom, že postup popsaný v diskuzi na abclinuxu může selhat jen v případě, že vláda náhodou udělá to samé.
Poznámky na úrovni „běžte si to zkusit“ jsou relevantní asi tak v případě, že se někdo ujme činnosti pro dobro ostatních, nikdo není ochotný ho nahradit nebo mu pomoct, ale přesto na něj jen plivou jed. Tam to možná má nějaké opodstatnění. Vrcholné vládní funkce si nějakou prestiž nadále zachovávají a zájemců o ně je tu dost.Omyl. To, že je zájemců dost, ještě neznamená, že můžou dělat cokoliv. Teda samozřejmě kde není žalobce, tam není ani soudce, a dodržování zákonů zřejmě nevyžadujete. A druhá věc, že ať tam přijde kdokoliv, pracovat musí s tím aparátem, který má k dispozici. Proto je poznámka na úrovni běžte si to zkusit naprosto relevantní - protože zjevně dokud si to nezkusíte, tak neuvěříte.
nemluvě o tom, že když já tu utrousím pár myšlenek, přečte si to někdo jiný, přidá svoje myšlenky a zopakuje to jinde, tak nakonec to postupně může i k té stávající vládě taky probublat a mohlo by z toho něco vzejít.Ano, to je ten problém. Že tohle přesně se děje už teď a výsledek je tristní. Proč mám věřit tomu, že zrovna vaše myšlenky - založené čistě na dojmologii, žádná tvrdá data jste neprezentoval - nejsou ještě horší, než to, co se děje teď?
a dodržování zákonů zřejmě nevyžadujeteNic takového předřečník nenapsal. Vláda si vyhlásila nouzový stav, ve kterém mohla zrychleně přijímat zákony. Pokud bylo potřeba něco změnit, mohli to udělat.
A druhá věc, že ať tam přijde kdokoliv, pracovat musí s tím aparátem, který má k dispozici.Konečně se někam dostáváme. ANO je ve vládě kontinuálně od roku 2013. Některé resorty (třeba dopravu) má kontinuálně. Pokud ten "aparát" nefunguje, měli 7 let na to jej vyměnit / opravit. Ale je celkem směšné poslouchat, jak oni na nic neměli vliv a kdyby bylo po jejich, tak by to fungovalo.
protože zjevně dokud si to nezkusíte, tak neuvěříteTo není o víře. Já myslím, že tady máme docela dobrou představu o kvalitě lidí ve státní správě (ehm, posledních 12 let jsem byl ve firmě, která dodávala i pro státní správu). Ale to přece neznamená, že bychom měli na tu kritiku rezignovat.
Konečně se někam dostáváme.Jo, tam, že si to máte jít zkusit. Ani když budete v té vládě sedět deset let, tak to neopravíte. To byste k sobě musel sehnat dostatečný počet šikovných lidí, kteří budou ochotní se na tom podílet. Tolik jich neseženete a ještě vás uprostřed té snahy voliči pošlou do onam.
Ale to přece neznamená, že bychom měli na tu kritiku rezignovat.Ale jasně, bavíme se na úrovni tlachání u piva, takže klidně. Vy nerezignujte na kritiku, já nerezignuju na připomínání, že kritizujete, ale sám lepší řešení nemáte.
Ani když budete v té vládě sedět deset let, tak to neopravíte.Čímž se v diskusi dostáváme tak 5 dnů zpět, kdy jsem se ptal, proč ministři a politici tak často a ochotně kryjí neschopnost státních úředníků, se kterými nemají vlastně nic společného. Osobně bych byl o mnoho spokojenější s politiky, kteří by sice fakticky nic nezvládli (tak jako všichni ostatní), ale alespoň by částečně odkryli neschopnost těch kterých úředníků, než se stávájícím stavem, kdy se všechno zahrává do autu a všechno je vlastně v pohodě.
Vy nerezignujte na kritiku, já nerezignuju na připomínání, že kritizujete, ale sám lepší řešení nemáte.Na to máte plné právo. Sice je naprostý nesmysl chtít po kritizujícím, aby přišel s lepším řešením (nemusím být kuchař, abych poznal špatné jídlo), ale užijte si to.
Čímž se v diskusi dostáváme tak 5 dnů zpět, kdy jsem se ptal, proč ministři a politici tak často a ochotně kryjí neschopnost státních úředníků, se kterými nemají vlastně nic společného.Protoze jim realne nic jineho nezbyva. Protoze by to znamenalo cely ten aparat uredniku nejdriv vyhodit, a pak postavit znovu. Na to potrebujete a) politicke kryti, b) lidi na to ten aparat vytvorit znovu, c) mit podporu lidu (to souvisi s a). Vezmeme si za priklad hygienu, kde v nekterych krajich odmitali jeste v lete pouzivat pocitace! A ted si zkuste a) vyhodit cele krajske vedeni a b) vytvorit nove a c) cele to udelat v dobe nastupujici 2. vlny.
Protoze jim realne nic jineho nezbyva.To není pravda a pokud si jen založíme ruce do klína, tak se to opravdu nikdy nestane.
Vezmeme si za priklad hygienuOsobně si myslím, že hygiena to udělala částečně natruc k vůli tomu, jak v minulých letech byla zanedbávaná, krátily se rozpočty apod. Prostě politici si mysleli, že je zbytečná. V mnoha nemocnicích se rušila infekční oddělení apod. Druhé méně osobní vysvětlení přináší Bláha v tom, že ten systém zejména z počátku byl horší, než systémy hygien, takže si raději jeli po svém a efektivněji.
kde v nekterych krajich odmitali jeste v lete pouzivat pocitaceNo protože je neměli. Nebo k nim neměli personál.
A ted si zkuste a) vyhodit cele krajske vedeni a b) vytvorit nove a c) cele to udelat v dobe nastupujici 2. vlny.Ale já jsem nenavrhoval to udělat v době druhé vlny, ta poznámka se týkala celé historie. I v dobrých dobách politici vždy kryli neschopné úředníky.
To není pravda a pokud si jen založíme ruce do klína, tak se to opravdu nikdy nestane.Ano, máte pravdu, se to nestane, bude to muset někdo udělat. Čímž se dostáváme #275 a otázce, kde na tohle vezmete lidi? (Tvrzení) v celé ČR není dost lidí, kteří by byli schopni to udělat A najít k tomu podporu od voličů A uspět (ze dne na den to neuděláte a stávající aparát vás bude sabotovat) A najít dostatek kvalitních lidí, které by v tom aparátu zaměstnali
Aha, takže Odborníci by měli něco navrhnout.Na to není potřeba žádná konkrétní specializace, ale prostě pár lidí s mozkem v hlavě a rozvinutým analytickým myšlením, kteří se tomu budou na fulltime věnovat. Nebo by to tak přinejmenším bylo, kdyby fungovalo to zkurvené trasování a měli jsme k dispozici nějaká data o přenosech nákazy. Takhle by se to neobešlo bez odhadů a ladění koeficientů a thresholdů za pochodu. I pokud by se to podle toho začalo uvolňovat postupně a velmi pomalu, ten výsledný stav prostě tak nějak musí být efektivnější (ekonomicky i epidemiologicky lepší) než ten stávající.
Ve všech případech se ptám na to, jak zajistíte dodržení deklarovaných postupů mimo případy, kdy si to hodnotící komise přijde ohodnotit.To je asi jako ptát se na to, jak policie vynutí zákaz vycházení nebo uzavření provozoven vyjma případů, kdy si to přijdou zkontrolovat.
Další problém je v tom, že vymýšlíte hausnumera, aniž byste v mnoha případech měl podloženo, jestli jsou relevantní. (..) Ale co třeba ta plocha? Máte někde čísla, která by ukazovala vliv toho, kolik lidí se nakazí podle plochy? Např. tedy jestli na ploše 10x10 vs 30x30 metrů jeden nakažený nakazí všechny nebo jen ty o 10m od sebe?Před mnoha měsíci jsem četl studii, která pěkně zdokumentovala případ šíření v autobuse (tl;dr nakazilo se několik lidí, část z nich i po tom, co ten infekční člověk vystoupil; zdálo se, že kapénky se rozšířily takřka přes celý autobus). Hledat to znovu nebudu, beztak jsem to tu určitě někde linkoval, a beztak už určitě existují takových drobných reportů desítky nebo stovky a nad nimi nějaké metaanalýzy. Jinak tu plochu jsem ve stejném bodě jako kvalitu větrání nezmiňoval náhodou. Možná tam bude nějaká souvislost? Např. že by mohlo být OK mít velkou plochu (malou koncentraci lidí) a horší větrání, nebo mít malou plochu (velkou koncentraci lidí) a dobré větrání, ale nejspíš nebude OK mít velkou koncentraci lidí a špatné větrání? Hmm… Můžu přijít do restaurace, sednout si k jednomu stolu a začít do vzduchu vypouštět nějaký marker. Pak budu měřit koncentraci v okruhu jednoho metru, dvou metrů atd. Tím jsem schopen nějak relativně porovnávat, kde je lepší nebo horší větrání. Potřebuji tomu dát absolutní význam. Absolutní význam se tomu dává blbě, protože moc nefunguje to trasování. Ale OK, alespoň nějaká data máme. Takže je potřeba obejít provozovny, o kterých víme, že tam došlo k přenosu nákazy, nastavit tam co možná nejautentičtější podmínky a test tam zopakovat. Tím získám nějaká čísla. První krok je, že si spočítám korelaci, abych vyloučil, že je test blbý, data jsou blbá, měření je blbé. Podle toho, jak silná tam vyjde korelace, pak můžu začít přemýšlet, co dál. Třeba zavolat tady Jendu a zatímco bude přemýšlet, jak s tím naložit dál, tak mu jít dopumpovat kolo. Když nebudeme vědět počet lidí v provozovně – a to nejspíš nebudeme, protože nefunguje to trasování! – tak asi budeme muset pracovat s nějakým odhadem… On ten průšvih hlavně je, že ta korelace tam vyjít vůbec nemusí, protože u SARS-CoV-2 víme o fenoménu superšiřitelů a o tendenci onemocnění šířit se v clustrech, tzn. může nakrásně dojít k tomu, že do velmi bezpečné provozny přijde někdo vysoce infekční, nakazí všechny okolo a korelaci odstřelí někam k nulovým hodnotám, ale to furt neznamená, že se nedá nějaký model sestavit. Jen to prostě chce data a pak na ně posadit chytré mozky (Jendu), v horším případě někoho jako já, ale v žádném případě ne Andreje „Přestaňte už strašit kovidem (polovina září 2020)“ Babiše.
To je asi jako ptát se na to, jak policie vynutí zákaz vycházení nebo uzavření provozoven vyjma případů, kdy si to přijdou zkontrolovat.Ano, na to se přesně ptám, když tady prezentujete systém, který má být lepší než ten současný, ale neřeší problémy toho současného.
Jinak tu plochu jsem ve stejném bodě jako kvalitu větrání nezmiňoval náhodou. Možná tam bude nějaká souvislost? Např. že by mohlo být OK mít velkou plochu (malou koncentraci lidí) a horší větrání, nebo mít malou plochu (velkou koncentraci lidí) a dobré větrání, ale nejspíš nebude OK mít velkou koncentraci lidí a špatné větrání? Hmm…Ano, to je převratná myšlenka. Teď to kvantifikujte. Mám-li váš systém považovat za lepší než ten současný, požaduji lepší analýzu (vstupní data, ověřitelnost,...) Jinak prohlašujete za lepší své řešení, které je stejné jako to, co dělá vláda.
[úžasný postup výpočtu větrání]Skvělé, teď pro začátek podložte, že ten marker se chová jako kapénky obsahující částice toho viru.
Ano, na to se přesně ptám, když tady prezentujete systém, který má být lepší než ten současný, ale neřeší problémy toho současného.Primárním problémem současného systému není vymahatelnost opatření.
Ano, to je převratná myšlenka. Teď to kvantifikujte.Hrubý postup, jak se dobrat vlivu těch veličin na riziko nákazy, jsem naznačil dostatečně podrobně. Dokud nedostaneme ta data, nemá smysl se tím zabývat víc.
Skvělé, teď pro začátek podložte, že ten marker se chová jako kapénky obsahující částice toho viru.Není vůbec potřeba, aby se marker choval identicky jako kapénky. Kdybychom měli takový marker, měřením bychom nezískávali relativní data, kterým je pak potřeba dodat smysl na základě odhadů a hledání korelací, ale rovnou ta absolutní. Pokud by tam byla nějaká neznámá, tak jen množství a velikost kapének a jejich infekčnost, ale kdybychom se tady měli spokojit s pouhým odhadem, bylo by to stále výrazně jednodušší a intuitivnější než marker, který se chová jinak a nutí nás pracovat na nepřímých datech, kde předpokládáme, že (i.) v lépe ventilovaných prostrech se nákaza šíří hůř a (ii.) v lépe ventilovaných prostorech by se marker měl rozšířit do menšího okruhu a rychleji zmizet, ale nevíme přesně, jaká je mezi těmi jevy spojitost a jestli vůbec nějaká – a o tom celém bylo to „úžasné“ pojednání o výpočtu větrání.
Vsechna tvrda opatreni jsou realne vymahatelna jen po omezenou dobu. Protoze to uz se vam spousta lidi na tvrda opatreni, aby se zachranili stari a tlusti, vybodne.Tak ono především záleží na tom, jaká ta opatření jsou a jak jsou komunikována. Osobně si myslím, že lidé jsou schopní se přizpůsobit i tvrdým opatřením, pokud budou dávat smysl a nebudou se ze dne na den měnit. A pochopitelně je potřeba jim dát i "světlo na konci" v podobě toho, jak se ta opatření budou rozvolňovat. Osobně bych ale raději použil slovo transformovat. Protože spousta věcí se dá dělat jinak a lépe a současně pandemicky bezpečně. Když si vezmeme jen tento týden (se svátkem svobody a demokracie...) zavedl se PES, přinesl na středu nějaká opatření, která se ve středu změnila (takže PES už neplatí?) a potom jsme se dozvěděli, že školy se podle toho stejně řídit nebudou a mají vlastní pravidla. Nehledě na to, že nově zaváděná opatření jsou v rozporu se dříve zavedenými (otevřené krámy do 21h a zákaz vycházení po 21h). Jako tenhle bordel tady sledujeme od 12.3. nebo odkdy. Do toho se zavedou (konečně) celkem rozumná opatření jako home office, načež vláda přijde s jeho zdaněním (daň z luxusu). Jako jsou ti lidi normální? Prostě tahle vláda dělá všechno proto, aby v prosinci přišlo do ulic několik milionů lidí a spočítali jí to. Jak to třeba vidíme v Polsku.
načež vláda přijde s jeho zdaněním (daň z luxusu)What?
V každém případě mi začíná dost zásadně docházet trpělivost a jsem už na hraně toho, abych opatření, která mi komplikují život a nepovažuji je za smysluplná, začal porušovat.Mě se to naštěstí příliš nedotýká, vadím mi pouze nesmyslný zákaz vycházení po 21h (což byl můj obvyklý čas vycházení). Mě vadí spíš totální nelogičnost, nekonceptnost a časová nestálost zaváděných opatření. Dneska opět další změna dneska zavedeného opatření.
Na to zareaguje omezením počtu lidí na prodejněA je opět s podivem, že to zavádí až tak pozdě. Sice případů nákazy v supermarketech je překvapivě málo (tj přenos zákazník -> personál), nad čímž se podivoval už při první vlně nějaký slovenský vědec (v Lampě), ale osobně mě štve, že si ze supermarketů dělají důchodci diskusní fórum a ještě více, že si to rodiče pletou s dětským hřištěm pro své děti. Už před x měsíci se uvažovalo o zavedení limitu vstupu pouze jedné (dospělé) osoby ze skupiny. Za mě, zavést trvale.
Ovčanům nezbývá než spoléhat se na příslib ministra zdravotnictví, že policie bude tolerantní.Ano, na to nelze nic slušného říct. Zavede se opatření v příkrém rozporu s jiným opatřením a potom se řekne, že se to opatření vlastně nemusí dodržovat. Prostě právní stát.
O to je smutnější, že vláda se k nim nesnaží ani přiblížit.Nevím, jestli následující myšlenka bude správně pochopena, ale mě to připomíná psychologický horor The Cube, kde účastníci v občanském životě byli konstruktéry nějaké jedné komponenty tohoto smrtelného bludiště, akorát nikdo z nich neměl "big picture". Sami si stavěli vlastní horor. Stejně tak mi často v reálném světě přijde, že všichni jsou spokojeni se svou částí, oni všechno udělali dobře, akorát to dopadlo špatně (aneb citace jednoho ruského filozofa: "mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky"). Stejně tak teď všichni všechno dělají dobře. Nulová zpětná vazba, nulová sebereflexe.
Už před x měsíci se uvažovalo o zavedení limitu vstupu pouze jedné (dospělé) osoby ze skupiny. Za mě, zavést trvale.Že by zneužívání covidu k prosazení vlastních zájmů nebylo doménou jen vlády?
Ano, na to nelze nic slušného říct.Dá - že by se měl studem jít zahrabat někam hluboko. (Je to trouba, kdyby řekl, že tuto změnu zatím využít nelze, ale už se připravuje další, která to umožní, byl by z obliga)
Tiskni
Sdílej: