abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:33 | Komunita

    Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 15:11 | IT novinky

    Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 14:33 | Nová verze

    Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Komunita

    Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 02:11 | Nová verze

    LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:33 | Upozornění

    Při mezinárodní operaci byla zablokována pokročilá služba pro šifrovanou komunikaci MATRIX, oznámil úřad pro evropskou justiční spolupráci Eurojust. K uzavření služby podle něj vedlo vyšetřování společného týmu, na němž se podílely francouzské a nizozemské úřady a který byl zřízen při Eurojustu. Službu podle něj využívaly kriminální živly. Tato služba MATRIX nemá nic společného s nadací Matrix a protokolem Matrix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    3.12. 18:55 | IT novinky

    Národní filmový archiv spustil nový YouTube kanál Filmová klasika, který veřejnosti postupně zpřístupní vybrané české filmy. Nabídne především tituly, které obecenstvo v běžné nabídce televizí nebo VOD platforem nenajde. Dnes v 18:00 kanál odstartoval kultovním snímkem Kouř režiséra Tomáše Vorla. Divačky a diváci se pak každý týden budou moci těšit na dva nové filmy, které se na novém kanálu objeví vždy v úterý a v pátek. Spolu s Kouřem nabídla Filmová klasika ještě další desítku filmů ke zhlédnutí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 41
    3.12. 12:55 | IT novinky

    Příspěvek na blogu Raspberry Pi informuje, že Steam Link běží už i na Raspberry Pi 5. Nejnovější verze podporuje H.264 (1080p s 144 FPS) i HEVC (4K s 60 FPS a 1080p s 240 FPS).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    3.12. 05:00 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    3.12. 03:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.2 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Shell a terminál

    28.11. 16:12 | Přečteno: 923× | Za vším hledej Linux

    Už mockrát se mi stalo, že jsem měl rozepsaný blogpost na nějaké téma a ve stejný čas vytáhnul podobné téma i někdo jiný – jako by mi čuměl pod ruce.

    I teď jsem měl rozepsaný blogpost, když se objevil blogpost jak si obarvit prompt.

    Tohle je trochu jiný šálek kávy.

    Na téma barviček v terminálu už jsem tady psal před 11 lety ale nastavení barevného promptu mi tenkrát přišlo tak banální, že jsem se o něm ani nezmínil. Využívám ho jen na fyzických strojích k obarvení promptu když jsem připojený přes SSH a hlavně proto, abych se v tom možství otevřených terminálů neztratil proto je mimo názevu stroje uvedena i lokalita:

    if [ -n "$SSH_CLIENT" ]; then
        export PS1='\[\e[0;31m\]\h \[\e[106m\](LOKALITA)\[\e[m\] :\w# \[\]'
    else
        export PS1='\h:\w\$ '
    fi
    

    Ale uznávám, že pro některé je to nadlidský úkol. Proto hledají pomoc u AI, jako jeden zahraniční postdoc, který už nevěda kudy kam, dorazil do našeho kanclu s žádostí o pomoc. Přiznám se, že jsem pak čučel jako puk, když jsem ho viděl, jak se (neúspěšně) pokoušel použít kód co na něj zvracel ChatGPT, místo toho, aby se na chvíli začetl do manuálu.

    Mnohé asi napoví i to, že svůj problém řešil v prostředí WSL a nebyl schopen za živého boha pochopit, že MS Windows nepoužívá stejné konce řádků jako Linux. Já pro změnu nechápal jak se ocitnul na našem ústavu, když všichni jeho kolegové jedou na Ubuntu, protože soft se kterým je pro linux. Ale jinak, přesto že mi se svým problémem sežral více času, než všichni jeho kolegové za celou existenci onoho oddělení, je to hodný kluk. Protože byl s mou pomocí spokojen a poděkoval.

    Pro mne je terminál klíčovým nástrojem už přes 20 let. Přesněji řečeno pseudo-terminál, což je pro většinu uživatelů linuxového desktopu „ten černý rámeček”, který si otevřou na můj pokyn, když je potřeba něco zjistit.

    Nezáleží na tom jaký terminál si zrovna otevřu a jaký shell v něm aktuálně běží. KLíčovou funkcionalitou, na kterou jsem si zvykl již u DR-DOSu, je pro mne historie příkazové řádky a tu podporují všechny unixové shelly. U té sklerotické parodie na MS Windows mi vždycky vadilo, že jsem musel mít vyhrazený kus RAm jen na to, abych si pamatoval jak se dostat k požadované operaci.

    Až teď, když jsem zkoumal, jak vypadají záznamy pořízené v prostředí jiných shellů, abych mohl správně ošetřit příkazy co posílají do okna terminálu, jsem cíleně testoval možnosti jiných terminálů a shellů. Na serveru asciinema.org totiž nejčastěji najdeme asciicasty pořízené v prostředí zsh, který je výchozím shellem na MacOS. A ještě barevnější záznamy produkuje fish, který krom zvýrazněné syntaxe zobrazuje i nápovědy k příkazům i jejich volbám. Oba zmíněné shelly lze používat i v linuxovém prostředí, ale mně vyhovuje bash protože ty omalovánky děsně zabordelí pořízený asciicast. Ale těm, co mají rádi hodně barev a různých kokotin všude kolem, je vřele doporučuji. Budou se jim líbit.

    Pseudo-terminály
    xterm Je dobře čitelný a nesere mě.
    xfce-terminal Výchozí terminál XFCE, který jsem začal využívat jen kvůli přehrávání asciicastu, protože umožňuje otevřít okno po velikosti COLS & ROWS
    terminator Podporuje rozdělení okna do panelů (podobně jako tmux) a jejich paralelní obsluhu, podobně jako to dělá cssh, ale mně víc mi vyhovuje, když mám každé okno extra a mohu si je přeskupit na svých třech monitorech podle potřeby.
    rxvt (urxvt) Mám nainstalovaný spíš už jen z nostalgie. Některé věci jsou jinak než má xterm, proto ho nepoužívám.
    gnome-terminal U sebe nepoužívám, jen tam kde je Ubuntu
    konsole Nepoužívám. Je vázaná na knihovny KDE, na které jsem od verze 4 zanevřel, protože to bylo furt rozbité a sebemenší změna vyžadovala aktualizaci všech těch molochoidních balíků.
    Shelly
    bash Je všude a co si pro něj naprgám, mi funguje všude.
    dash Je na můj vkus až příliš minimalistický.
    zsh Je barevný jak papoušek a vysoce přizpůsobitelný pomocí různých témat a pluginů. Opravdu skvělá volba pro ty, co chtějí být za každou cenu originální. Ale pro toho, kdo se pohybuje v prostředí mnoha strojů kde jsou různé verze OS je to na nic.
    fish Je navržen tak, aby byl uživatelsky přívětivý hned po vybalení s funkcemi. Podporuje zvýraznění syntaxe, automatické našeptávání a snadno čitelnou syntaxi, podobně jako zsh ale není zcela POSIX kompatibilní a čeho je moc, toho je příliš.
    Terminálové multiplexery
    screen Neotravuje
    tmux 3x3 možností
           

    Hodnocení: 60 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    28.11. 18:30 VoDo | skóre: 11 | blog: Archi3mini
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Shell a terminál
    ja vedel ze je bozi!
    btw I use Archi3 :) Someday you will own nothing and be happy
    28.11. 18:37 Vantomas | skóre: 32 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Shell a terminál
    Team bash. Zkoušel jsem chvíli používat fish, asi bych si na ty barvičky a věci kolem toho nějak zvykl a doladil, ale dealbreakerem nakonec bylo, že když jsem stroj dostal do stavu, kdy se postupně uswapovával k smrti a nový tab s fishem se spouštěl nekonečně dlouho a po napsání "kil" to zas celé zatuhlo, protože to prohledávalo jaký hinty doplnit...
    28.11. 19:59 Radovan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Shell a terminál
    že MS Windows nepoužívá stejné konce řádků jako Linux.
    Na Didaktiku jsem měl CR, na *nixech LF, ale maloměk používá oba, protože je to splácanina ukradená všude možně :-D

    A narazil dotyčný student třeba na znak konce souboru? ^D a ^Z...
    29.11. 14:19 Heretik 《小魔神》
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Shell a terminál
    urxvt + tmux = 15 let na UTF-8

    Na všech platformách.

    Bash je taková wokelgbtq-- úchylka, opravdový unixák s fousama bashismus netoleruje a ví proč.
    29.11. 18:29 Want
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Shell a terminál
    Bash je taková wokelgbtq-- úchylka, opravdový unixák s fousama bashismus netoleruje a ví proč.

    Stejné tlachy jsem slýchával už před 20 lety na adresu PHP. Realita je taková, že skripty napsané pro bash, jsem zatím kvůli změnám v syntaxi přepisovat nemusel a pořád fungují.

    29.11. 21:51 Ariczek | skóre: 5
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Shell a terminál
    Přiznám se, že jsem pak čučel jako puk, když jsem ho viděl, jak se (neúspěšně) pokoušel použít kód co na něj zvracel ChatGPT, místo toho, aby se na chvíli začetl do manuálu.
    Ano, člověk musí při práci s AI obecně počítat s tím, že poskytnutá odpověď může být špatně.

    Ne vždy člověk, který daný problém řeší, má přehled že existuje stručná/jasná/výstižná dokumentace obsahující popis řešení, nebo se k ní jednoduše neprokliká z web search.

    Evidentně pro daného člověka je linux jen prostředek, ne cíl.

    U sebe poslední dobou sleduji posun, od google + stackoverflow -> k AI. Např. perplexity - kde se můžu zeptat normální řečí/větou a dostanu odpověď plus případně odkazy kde studovat dále.

    A sleduju u sebe zvýšení produktivity - úkoly co bych dříve řešil několik hodin či dní, mám hotové a otestované za 10 minut (i s opravením případné chyby z výstupu od AI).

    30.11. 20:35 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Shell a terminál

    Odpovídal jsem už včera, ale zřejmě jsem se trefil do nějakého okna, tak to vkládám až dnes:

    A sleduju u sebe zvýšení produktivity - úkoly co bych dříve řešil několik hodin či dní, mám hotové a otestované za 10 minut (i s opravením případné chyby z výstupu od AI).

    Práci to usnadní, pokud formulace zadání nebo příprava dat nezabere víc času než samotná realizace. Babrám se už třetí měsíc s jedním skriptem. Nejvíc času totiž nezabírá samotné naprgání skriptu, ale manuál a nápověda, aby i hlupák jako RealJ pochopil jak se s tím dělá a k čemu je to dobré.

    Je to editor asciicastu, jaký jsem postrádal a už druhý měsíc si myslím, že jsem s tím už skoro u konce, ale pokaždé se – obyvkle když jsem aktualizoval nápovědu – našlo něco, kvůli čemu stálo za to půlku kódu zase rozdrbat a udělat jinak.

    Jak jsem tak koukal do gitu, Marcin Kulik, který je autor asciinemy, je na tom podobně. Ale nedělá na tom tři měsíce jako já, ale už 12 let. Začal to prgat v Pythonu, pak to přepsal do Go, pak se vrátil zase k Pythonu a současnou verzi přepsal do Rustu. Já používám jen blbý Bash. Rozdíl je v tom že pro kompilaci asciinemy je potřeba upgradovat GLIBC, doinstalovat Cargo a výsledná binárka má 13MB, kdežto ten můj skript má 360KB, je v něm komplet dokumentace i nápověda a distribuovat se bude asciicastem, a tomu jsou přizpůsobené i ukázkové příklady použití.

    Pokud jde o věci dělané s využitím AI. Musel bych vidět konkrétní ukázku jakým způsobem to děláš. Já dělám věci podle toho, jak si představuji že by měly fungovat a dost dobře si nedokáži představit, jak do toho integrovat kód generovaný přes AI, která mi do hlavy nevidí. Člověka totiž napadají i věci silně nepravděpodobné a právě ty se snažím ošetřit.

    Podle stejného mustru jsem udělal v minulosti také AccessControl a nevím o tom, že by se někomu podařilo na chráněnou stránku dostat tím, že by našel skulinu, kterou jsem neošetřil, dříve než já. Ale je pravdou, že mně stačí, když to funguje jak má.

    30.11. 22:42 RealJ | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Shell a terminál
    Alesi, cetl jsem tvou dokumentaci a je to jako sloh zaka 3tiho rocniku ZS. Ridicak si neumi udelat ale ja jsem hlupak… :D
    30.11. 23:26 Want
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Shell a terminál
    Alesi, cetl jsem tvou dokumentaci

    Jo? A kde?

    1.12. 15:59 Want
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Shell a terminál

    Proč bych se obtěžoval řidičákem, když nemám potřebu a zanedlouho to odřídí krysa, kterou to baví. Ale ty musíš dát bacha aby tě nějaká nesmetla.

    1.12. 22:03 RealJ | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Shell a terminál
    No jestli to odridi krysa tak to by jsi mohl zvladnout udelat ten ridicak… nebo chces rict ze jsi horsi nez krysa?
    1.12. 23:28 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Shell a terminál

    Trpíš selektivním čtením, víš o tom? Nedělám zásadně věci které dělat nechci a které vyhodnotím jako zbytečné. Jo kdybych bydlel v prdeli světa jako ty, nic jiného by nezbývalo. Jenže Ostrava a Praha jsou normální evropská města, kde funguje MHD spojená železnicí. A za tu dobu než by ses probil s tou svojí plechovkou z Prahy do OV, si něco přečtu, nebo se vyspím.

    Do práce stejně chodím pěšky, tak jako žena, která si vydržuje auto, protože ho sem tam používá. Podle mne by sice bylo výhodnější si ho jen v případě potřeby půjčit, ale ona je konzerva a na to co máme je zvyklá.

    2.12. 03:13 RealJ | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Shell a terminál
    Takze horsi...
    2.12. 12:56 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Shell a terminál
    Řidič určitě. Jenomže na rozdíl od tebe to o sobě vím, takže o řidičák nestojím.
    Gréta avatar včera 20:16 Gréta | skóre: 37 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Shell a terminál
    Shell, shell a shell až přishell na terminál :D

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.