Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Nemuzu souhlasit se systemem "kdo ma nejrychlejsi PXE response, toho backdoory bootuje cela ucebna", ale jako PoC masivniho overlayovani to je zajimave.
A jak by sis představoval realizaci? V reálu, když se objeví jiný DHCP server totiž nebootuje nic. A k čemu by ty backdoory měly být? Aby získal uživatel přístup na roota? Proč? Ti co to potřebují na něj heslo znají. Náš zákazník je náš pán, takže co vyučující chtějí, to mají.
když se objeví jiný DHCP server totiž nebootuje nicTakze mas ten bootloader podepsany UEFI klicem? Nebo mas whitelist DHCP/PXE packetu na vsech routerech?
k čemu by ty backdoory měly být?Treba se studenti prihlasi k nejakemu osobnimu uctu nekde... A systemove heslo vyucujiciho je jeste mnohem cennejsi (urcite bootuje stejny sitovy image)...
Ti co to potřebují na něj heslo znají.Ze nemaji vlastni klic v authorized_keys, ale sdili jedno root heslo, je problem sam o sobe.
Ze nemaji vlastni klic v authorized_keys, ale sdili jedno root heslo, je problem sam o sobe.
To je pouze úhel pohledu.
To heslo je otázkou určité vrstvy, která přeplácne výchozí soubor shadow. Proč bychom to měli komplikovat klíčema? Vyučující je uživatel jako každý jiný. Přihlásí na svůj účet, kde má svůj vlastní soubor authorized_keys
i svoje klíče, ale ověřit se musí svým heslem, protože dokud se tím heslem nepřipojí, nemá proxy připojený jeho profil a tím pádem ani dostupný ten jeho soubor authorized_keys
. A pak už heslo nepotřebuje, protože leze přes svůj klíč, který je součástí jeho uživatelského profilu.
A kdo se dostane nějakým způsobem na lokálního roota, ten už se nemusí s nějakým heslem zdržovat. Ze souboru shadow získá jenom hash, který mu je sám o sobě k prdu. Heslo na lokálního roota se hodí jen těm, co si chtějí čas od času něco zkusmo nainstalovat a přepínají se na něj přes su. Sudo se využívá jen pro určité konkrétní aplikace.
Nebo mas whitelist DHCP/PXE packetu na vsech routerech?
Vzhledem k tomu, že síť a síťové prvky jsou mimo mou kompetenci, přeptal jsem se kolegy. Je to tak, že normálně se mezi jednotlivé VLAN tyhle pakety nepropouští. A když to někdy potřebuje, nahodí si DHCP relay.
Treba se studenti prihlasi k nejakemu osobnimu uctu nekde...
No a? Myslíš jako, že by někdo nacpal backdoor do software, který je pouze v RAM a ten by nějakým záhadným způsobem přežil restart? Ano. Čas od času se stává, že někdo odejde od kompu aniž by se obtěžoval s vypnutím, či restartem. Ovšem to je pouze jeho blbost, za kterou si může sám. Restart laboratorního stroje, to je základní předpokladem pro jeho použití. Jednak se tím dostane do výchozí konfigurace, a zároveň se při tom zahodí vše, co tam napáchal předchozí uživatel.
A systemove heslo vyucujiciho je jeste mnohem cennejsi (urcite bootuje stejny sitovy image)...
Žádný síťový image nikdo nebootuje. Stroje používají generický ramdisk, který si stahuje konfiguraci podle situace. Když mu podstrčíš něco jiného nenabootuješ, nebo zůstaneš na něčem viset.
který si stahuje konfiguraci podle situaceJak mas osetreno, ze se student MitM wiresharkem nepodiva co se deje pri bootu, a pak kolegum/cvicicimu ve vhodne chvili nepodstrci svuj fake setup (kdyz jsou ve stejne ucebne, tak i na stejne VLAN)? To je to co me zajima, k cemu konkretne to vyuzije uz je vedlejsi.
laboratorní systém, který má nabízet jednotné SW vybavení pokud možno v blbuvzdorném baleníProti tomu zadna, mnozina transparentnich overlayu je jasna volba.
Žádný síťový image nikdo nebootuje. Stroje používají generický ramdisk, který si stahuje konfiguraci podle situace. Když mu podstrčíš něco jiného nenabootuješ, nebo zůstaneš na něčem viset.
Kde se ten ramdisk bere, když ne ze sítě? Rozumím tomu správně, že ten proslulý "Kapicův objevný diskless" je tedy stroj, který bez disku nenabootuje?!
Nebo mas whitelist DHCP/PXE packetu na vsech routerech?Whitelist? Ta technika se jmenuje DHCP snooping. Právě ses propálil, že o tom nic nevíš a jen nám tu předhazuješ zvýrazněný slova z letáčku o průmyslu 4.0.
Tiskni
Sdílej: