Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nemuzu souhlasit se systemem "kdo ma nejrychlejsi PXE response, toho backdoory bootuje cela ucebna", ale jako PoC masivniho overlayovani to je zajimave.
A jak by sis představoval realizaci? V reálu, když se objeví jiný DHCP server totiž nebootuje nic. A k čemu by ty backdoory měly být? Aby získal uživatel přístup na roota? Proč? Ti co to potřebují na něj heslo znají. Náš zákazník je náš pán, takže co vyučující chtějí, to mají.
když se objeví jiný DHCP server totiž nebootuje nicTakze mas ten bootloader podepsany UEFI klicem? Nebo mas whitelist DHCP/PXE packetu na vsech routerech?
k čemu by ty backdoory měly být?Treba se studenti prihlasi k nejakemu osobnimu uctu nekde... A systemove heslo vyucujiciho je jeste mnohem cennejsi (urcite bootuje stejny sitovy image)...
Ti co to potřebují na něj heslo znají.Ze nemaji vlastni klic v authorized_keys, ale sdili jedno root heslo, je problem sam o sobe.
Ze nemaji vlastni klic v authorized_keys, ale sdili jedno root heslo, je problem sam o sobe.
To je pouze úhel pohledu.
To heslo je otázkou určité vrstvy, která přeplácne výchozí soubor shadow. Proč bychom to měli komplikovat klíčema? Vyučující je uživatel jako každý jiný. Přihlásí na svůj účet, kde má svůj vlastní soubor authorized_keys
i svoje klíče, ale ověřit se musí svým heslem, protože dokud se tím heslem nepřipojí, nemá proxy připojený jeho profil a tím pádem ani dostupný ten jeho soubor authorized_keys
. A pak už heslo nepotřebuje, protože leze přes svůj klíč, který je součástí jeho uživatelského profilu.
A kdo se dostane nějakým způsobem na lokálního roota, ten už se nemusí s nějakým heslem zdržovat. Ze souboru shadow získá jenom hash, který mu je sám o sobě k prdu. Heslo na lokálního roota se hodí jen těm, co si chtějí čas od času něco zkusmo nainstalovat a přepínají se na něj přes su. Sudo se využívá jen pro určité konkrétní aplikace.
Nebo mas whitelist DHCP/PXE packetu na vsech routerech?
Vzhledem k tomu, že síť a síťové prvky jsou mimo mou kompetenci, přeptal jsem se kolegy. Je to tak, že normálně se mezi jednotlivé VLAN tyhle pakety nepropouští. A když to někdy potřebuje, nahodí si DHCP relay.
Treba se studenti prihlasi k nejakemu osobnimu uctu nekde...
No a? Myslíš jako, že by někdo nacpal backdoor do software, který je pouze v RAM a ten by nějakým záhadným způsobem přežil restart? Ano. Čas od času se stává, že někdo odejde od kompu aniž by se obtěžoval s vypnutím, či restartem. Ovšem to je pouze jeho blbost, za kterou si může sám. Restart laboratorního stroje, to je základní předpokladem pro jeho použití. Jednak se tím dostane do výchozí konfigurace, a zároveň se při tom zahodí vše, co tam napáchal předchozí uživatel.
A systemove heslo vyucujiciho je jeste mnohem cennejsi (urcite bootuje stejny sitovy image)...
Žádný síťový image nikdo nebootuje. Stroje používají generický ramdisk, který si stahuje konfiguraci podle situace. Když mu podstrčíš něco jiného nenabootuješ, nebo zůstaneš na něčem viset.
který si stahuje konfiguraci podle situaceJak mas osetreno, ze se student MitM wiresharkem nepodiva co se deje pri bootu, a pak kolegum/cvicicimu ve vhodne chvili nepodstrci svuj fake setup (kdyz jsou ve stejne ucebne, tak i na stejne VLAN)? To je to co me zajima, k cemu konkretne to vyuzije uz je vedlejsi.
laboratorní systém, který má nabízet jednotné SW vybavení pokud možno v blbuvzdorném baleníProti tomu zadna, mnozina transparentnich overlayu je jasna volba.
Žádný síťový image nikdo nebootuje. Stroje používají generický ramdisk, který si stahuje konfiguraci podle situace. Když mu podstrčíš něco jiného nenabootuješ, nebo zůstaneš na něčem viset.
Kde se ten ramdisk bere, když ne ze sítě? Rozumím tomu správně, že ten proslulý "Kapicův objevný diskless" je tedy stroj, který bez disku nenabootuje?!
Nebo mas whitelist DHCP/PXE packetu na vsech routerech?Whitelist? Ta technika se jmenuje DHCP snooping. Právě ses propálil, že o tom nic nevíš a jen nám tu předhazuješ zvýrazněný slova z letáčku o průmyslu 4.0.
Tiskni
Sdílej: