Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Čeká mne aktualizace MediaWiki z LTS verze 1.39.x na novější a rád bych si předtím ověřil, co bude a nebude fungovat. Od novějších verzí byl totiž implementován nový parser a tím se mění i docela dost věcí, takže nechci riskovat, že se pak zaseknu na nějaké ptákovině. Nejdřív si chci všechno v klidu otestovat, v izolovaném prostředí a případné problémy vyřešit předem. Je to i vhodná příležitosti k separaci jednotlivých služeb do samostatných kontejnerů. A tak je otázkou jen to, jakou technologii využít.
Když jsem si hrál s kontejnery před 10 lety, bylo v nabídce jen LXC. Vyzkoušel jsem to, ale neměl jsem pro ně praktické využití jelikož pro disklessovou infrastrukturu je výhodnější plná virtualizace, která umožňuje téměř cokoliv. Po nějakém čase jsem začal, místo klasické kombinace nabindovaných adresářů a chrootu, využívat systemd-nspawn při aktualizaci systémových vrstev disklessu. Ale to je tak banální využití, že snad ani nestojí za řeč.
Při výuce na katedře kybernetiky se využívá Singularity, takže ho máme jako standardní součástí našeho disklessu. Vyučující si dělají svůj kontejner na míru a pak záleží jak a kde s ním chtějí pracovat. Kupř. turtleboti si po startu jednoduchým způsobem otestují, zda-li je vše při starém a pokud ne, pokusí se o stažení aktuální verze kontejneru na lokální úložiště. Stejně jako kešování i tohle se využívá k tomu aby byla komunikace turtlebotů přes WiFi co nejefektivnější. Stačí totiž jen málo k tomu, abyste si vyrvali zoufalstvím své kučery, máte-li připojen adresář sdílený přes NFS ve kterém je milion malých souborů, na stroji, který může komunikovat jen přes WiFi. U strojů na rychlé ethernetové síti to až problém není a pokud se používá overlay je dokonce výhodnější mít kontejner vybalený, protože se dají dělat a rovnou testovat úpravy kódu přímo ve vrstvě co je součástí sendviče. Protože singularity pracuje s kontejnerem, který je ve stavu read-only, takže nevzniká problém "Stale file handle".
To je docela záludný problém, který vzniká pokud se takový kontejner nabootuje přes systemd-nspawn. Původně jsem chtěl využít, podobně jako u singularity, disklessový sendvič. Jenže systemd sáhne na některé soubory takovým způsobem, že je dostane do stavu "Stale file handle" a zřejmě je pak někde drží, protože obvyklá finta s remountem nefunguje. To byla věc, které jsem se zrovna snažil přijít na kloub, když jsem se zmínil o tom že smolím něco o kontejnerech v diskuzi karkarovi. Projevovalo se to tak, že apt nedokázal vyresolvovat doménové jméno, ale ping na doménu při tom fungoval.
Jenže Singularity zatím v distribuci Debianu není. I když chvíli bylo, ale pak ho z nějakého důvodu zase vyřadili. Možná proto, že ho nahradí jeho fork Apptainer. Samozřejmě že jsou i jiné alternativy. Docker, Podman, nebo Incus, fork LXD, který pracuje s již zmíněnými LXC kontejnery.
Nakonec je to vcelku jedno. Na Apptaineru (Singularity) se mi líbí, to že pokud ho pustím nad sendvičem, mohu hrabat do libovolné vrstvy a podle potřeby tak modifikovat obsah kontejneru. Kontejnerový sendvič totiž není v podstatě nic jiného, než vybalený kontejner, překrytý pomocí fuse-overlayfs jinými adresáři. Takto lze do něj velice jednoduše propašovat libovolná data, s nimiž chci pracovat, aniž by hrozilo jejich poškození. A záleží jen na tom, jestli bude horní vrstva, do které se ukládají změny v adresáři umístěná nad tmpfs, který se při restartu zahodí, nebo někde jinde. A taky nic nebrání tomu, prolinkovat adresáře a zabalit hotový kontejner do squashovaného read-only .simg
kontejneru, který mohu zkopírovat i jinam.
Tiskni
Sdílej:
Nemuzu souhlasit se systemem "kdo ma nejrychlejsi PXE response, toho backdoory bootuje cela ucebna", ale jako PoC masivniho overlayovani to je zajimave.
A jak by sis představoval realizaci? V reálu, když se objeví jiný DHCP server totiž nebootuje nic. A k čemu by ty backdoory měly být? Aby získal uživatel přístup na roota? Proč? Ti co to potřebují na něj heslo znají. Náš zákazník je náš pán, takže co vyučující chtějí, to mají.
když se objeví jiný DHCP server totiž nebootuje nicTakze mas ten bootloader podepsany UEFI klicem? Nebo mas whitelist DHCP/PXE packetu na vsech routerech?
k čemu by ty backdoory měly být?Treba se studenti prihlasi k nejakemu osobnimu uctu nekde... A systemove heslo vyucujiciho je jeste mnohem cennejsi (urcite bootuje stejny sitovy image)...
Ti co to potřebují na něj heslo znají.Ze nemaji vlastni klic v authorized_keys, ale sdili jedno root heslo, je problem sam o sobe.
Ze nemaji vlastni klic v authorized_keys, ale sdili jedno root heslo, je problem sam o sobe.
To je pouze úhel pohledu.
To heslo je otázkou určité vrstvy, která přeplácne výchozí soubor shadow. Proč bychom to měli komplikovat klíčema? Vyučující je uživatel jako každý jiný. Přihlásí na svůj účet, kde má svůj vlastní soubor authorized_keys
i svoje klíče, ale ověřit se musí svým heslem, protože dokud se tím heslem nepřipojí, nemá proxy připojený jeho profil a tím pádem ani dostupný ten jeho soubor authorized_keys
. A pak už heslo nepotřebuje, protože leze přes svůj klíč, který je součástí jeho uživatelského profilu.
A kdo se dostane nějakým způsobem na lokálního roota, ten už se nemusí s nějakým heslem zdržovat. Ze souboru shadow získá jenom hash, který mu je sám o sobě k prdu. Heslo na lokálního roota se hodí jen těm, co si chtějí čas od času něco zkusmo nainstalovat a přepínají se na něj přes su. Sudo se využívá jen pro určité konkrétní aplikace.
Nebo mas whitelist DHCP/PXE packetu na vsech routerech?
Vzhledem k tomu, že síť a síťové prvky jsou mimo mou kompetenci, přeptal jsem se kolegy. Je to tak, že normálně se mezi jednotlivé VLAN tyhle pakety nepropouští. A když to někdy potřebuje, nahodí si DHCP relay.
Treba se studenti prihlasi k nejakemu osobnimu uctu nekde...
No a? Myslíš jako, že by někdo nacpal backdoor do software, který je pouze v RAM a ten by nějakým záhadným způsobem přežil restart? Ano. Čas od času se stává, že někdo odejde od kompu aniž by se obtěžoval s vypnutím, či restartem. Ovšem to je pouze jeho blbost, za kterou si může sám. Restart laboratorního stroje, to je základní předpokladem pro jeho použití. Jednak se tím dostane do výchozí konfigurace, a zároveň se při tom zahodí vše, co tam napáchal předchozí uživatel.
A systemove heslo vyucujiciho je jeste mnohem cennejsi (urcite bootuje stejny sitovy image)...
Žádný síťový image nikdo nebootuje. Stroje používají generický ramdisk, který si stahuje konfiguraci podle situace. Když mu podstrčíš něco jiného nenabootuješ, nebo zůstaneš na něčem viset.
který si stahuje konfiguraci podle situaceJak mas osetreno, ze se student MitM wiresharkem nepodiva co se deje pri bootu, a pak kolegum/cvicicimu ve vhodne chvili nepodstrci svuj fake setup (kdyz jsou ve stejne ucebne, tak i na stejne VLAN)? To je to co me zajima, k cemu konkretne to vyuzije uz je vedlejsi.
laboratorní systém, který má nabízet jednotné SW vybavení pokud možno v blbuvzdorném baleníProti tomu zadna, mnozina transparentnich overlayu je jasna volba.
Žádný síťový image nikdo nebootuje. Stroje používají generický ramdisk, který si stahuje konfiguraci podle situace. Když mu podstrčíš něco jiného nenabootuješ, nebo zůstaneš na něčem viset.
Kde se ten ramdisk bere, když ne ze sítě? Rozumím tomu správně, že ten proslulý "Kapicův objevný diskless" je tedy stroj, který bez disku nenabootuje?!
Nebo mas whitelist DHCP/PXE packetu na vsech routerech?Whitelist? Ta technika se jmenuje DHCP snooping. Právě ses propálil, že o tom nic nevíš a jen nám tu předhazuješ zvýrazněný slova z letáčku o průmyslu 4.0.