Björn Ståhl představil desktopové prostředí Pipeworld postavené na Arcanu, tj. na jeho vlastním display serveru, herním enginu a realtimovém multimediálním frameworku v jednom. Videoukázka na YouTube.
Společnost System76 prodávající počítače s předinstalovaným Pop!_OS nebo Ubuntu oznámila, že v Pop!_OS 21.04 bude nové desktopové prostředí COSMIC vycházející z GNOME. Představení prostředí v příspěvku na blogu.
nnn (Wikipedie), někdy také n³, je neortodoxní terminálový správce souborů. V den čtvrtých narozenin projektu byla vydána nová verze 4.0. Její kódový název je Sushi.
Byly zveřejněny informace o bezpečnostní chybě CVE-2021-3472 v X.Org Serveru a XWaylandu. Chyba je zneužitelná k lokální eskalaci práv (pokud X server běží pod právy roota). Opravena je v upstream verzích X.Org Serveru 1.20.11 a XWaylandu 21.1.1.
Bylo vydáno FreeBSD 13.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Collapse OS vznikl jako svobodný operační systém pro počítače v případě „pomalého kolapsu civilizace“ sestavitelné a udržovatelné ze součástek rozšířených zařízení jako kalkulátory Texas Instruments, a to za účelem programování dalších jednočipů pro automatizaci. Autor po roce a půl projekt označil za hotový, ale plánuje pokračovat v jeho vylepšování. Ke stažení jsou zdrojové kódy (pod GNU GPLv3) a dokumentace.
Nvidia podpoří projekt Common Voice částkou 1,5 milionu dolarů. Mozilla píše o demokratizaci a diverzifikaci hlasové technologie. Nvidia prostě použije otevřenou databázi hlasových záznamů k trénování svého systému Jarvis, viz úvodní přednáška CEO Nvidie Jensena Huanga na NVIDIA GTC 2021.
Tento týden probíhá virtuální konference NVIDIA GTC 2021 (GPU Technology Conference). Doporučit ke zhlédnutí lze úvodní přednášku CEO Nvidie Jensena Huanga. Z kuchyně představil celou řadu novinek (NVIDIA Grace CPU, NVIDIA DRIVE Atlan, AI-Capable Supercomputer Alps, …). Dění na konferenci lze sledovat na Twitteru.
Byla vydána verze 6.0 softwaru pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Mutara. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Vedení Nadace pro svobodný software (FSF) vydalo oficiální prohlášení k návratu Richarda Stallmana (RMS) do vedení FSF. Richard Stallman promluvil ke komunitě kolem svobodného softwaru.
Ke své práci potřebuji kvalifikovaný certifikát od ICA (dáno zákazníkem) a jako každoročně došlo na jeho prodloužení. Dřív jsem toto řešil pomocí vmware s windows a to většinou dost nahonem, abych mohl pokusničit, ale letos jsem si dal čas na 'odladění' vygenerování žádosti normálním (leč oficiálně nepodporovaným) způsobem bez activeX komponent.
Byl jsem i připraven na to, že narazím, avšak k mému velkému údivu jsem se setkal u všech lidí z ICA, se kterými jsem komunikoval, s ochotou a profesionalitou. Zvláště tímto děkuji paní Štojdlové za pomoc a trpělivost při těch X iteracích, než jsme odladili postup žádosti tak, aby vše prošlo bez problémů.
Takže, vycházel jsem z politiky vystavené na stránkách ICA. Na tu nespoléhejte, žádost neprošla asi se 4mi chybami, které jsme postupně odstranili (některé položky byly navic, některé chyběly a jiné měly špatný formát).
Níže uvedený popis se týká pouze prodloužení kvalifikovaného certifikátu, ne o jeho prvotní žádost *)... kvůli ní samozřejmě musí každý stejně osobně pro ověření totožnosti. (a nechci polemizovat o správnosti generování privátního klíče prvotní žádosti na počítači, který nemám pod kontrolou sám, někde na pobočce ICA ...)
*) ... na konci článku doplněno
Pro jednoduchost uvádím přímo funkční openssl.cnf včetně příkladů položek
---------- openssl.cnf ---------- HOME = . RANDFILE = $ENV::HOME/.rnd oid_section = new_oids # To use this configuration file with the "-extfile" option of the # "openssl x509" utility, name here the section containing the # X.509v3 extensions to use: # extensions = # (Alternatively, use a configuration file that has only # X.509v3 extensions in its main [= default] section.) [ new_oids ] oid_mpsv=1.3.6.1.4.1.11801.2.1 [ req ] default_bits = 2048 default_keyfile = privkey.pem default_md = sha256 distinguished_name = req_distinguished_name #attributes = req_attributes # Passwords for private keys if not present they will be prompted for # input_password = secret # output_password = secret string_mask = utf8only req_extensions = v3_req # The extensions to add to a certificate request [ req_distinguished_name ] countryName = Country Name (2 znaky kod) (C OID=2.5.4.6) countryName_default = CZ commonName = titul jmeno prijmeni (CN OID=2.5.4.3) commonName_default = Ing. Ferda Mravenec emailAddress = Email Address (Email OID=1.2.840.113549.1.9.1) emailAddress_default = ferda@mravenec.cz givenName = Krestni jmeno (GN OID=2.5.4.42) givenName_default = Ferda name = Jmeno (Name OID=2.5.4.41) name_default = Ing. Ferda Mravenec surname = Prijmeni (SN OID=2.5.4.4) surname_default = Mravenec serialNumber = serialNumber (OID=2.5.4.5) serialNumber_default = ICA - 12345678 #oid_mpsv = IK MPSV (OID=1.3.6.1.4.1.11801.2.1) #oid_mpsv_default = 1234567890 [ req_attributes ] #challengePassword = A challenge password [ v3_req ] # Extensions to add to a certificate request #basicConstraints = CA:FALSE - podle novych pravidel tohle treba zakomentovat keyUsage = nonRepudiation, digitalSignature, keyEncipherment, dataEncipherment ---------- end openssl.cnf -----------
Položku MPSV uvádím pro úplnost kvůli jejímu OID, ale tato položka není potřeba vyplňovat, protože se automaticky přebere z údajů minulého certifikátu. Pozor, pokud by jí někdo přesto uváděl, nesmí být v subjectu certifikátu, ale v extensions! Ostatní položky si změníme (zvláště serialNumber) podle našeho předchozího certifikátu a kódování musí být v UTF8!
Request vygenerujeme příkazem:
openssl req -sha256 -config openssl.cnf -newkey rsa:2048 -nodes -utf8 -out newreq.pem -keyout privkey.pem
a soubor newreq.pem pošleme jako přílohu (!) na adresu 'renewal@ica.cz'. Text zprávy nechávám na fantazii každého, nemá to vliv na podepsání žádosti . Mail musíme samozřejmě podepsat svým platným certifikátem!
Po obdržení proforma faktury a zaplacení dostaneme zipfile s naším certifikátem v různých tvarech a aktuální veřejný certifikát CA v DER formátu. Ten si převedeme na formát PEM příkazem:
openssl x509 -inform der -in cert_ca.der -outform PEM -out cert_ca.pem
a můžeme si vyrobit pro většinu programů stravitelný pkcs12
openssl pkcs12 -export -in 12345678.pem -inkey privkey.pem -certfile cert_ca.pem -out muj-ica.p12 -name ferda
Omlouvám se, pokud by se některého zdatnějšího uživatele dotkl můj (asi až příliš) polopatický návod , ale chci tím eliminovat co nejvíce dotazů a chybných requestů na ICA, protože oceňuji jejich vstřícný přístup a nerad bych, aby za něj byli 'po zásluze potrestání'
...
Mnoho zdaru, Caha
-------------------------
Tak ještě doplnění ze strany ICA k tomu vydání prvotního certifikátu.
Žádost o prvotní certifikát si můžete vygenerovat stejným způsobem jako žádost o obnovu. Pouze nebudete generovat položku serialNumber= serialNumber (OID=2.5.4.5), ta se do certifikátu dostane automaticky při vydávání prvotního certifikátu. Co se týče MPSV OID, ta se v žádosti se negeneruje, pouze při vyřizování žádosti na RA nahlásíte požadavek na IKMPSV - v procesu vydávání certifikátů je na základě tohoto parametru kontaktován server MPSV a IKMPSV se do certu přidá, i když nebylo nic v žádosti.
Vygenerovanou žádost si uložíte na médium ( klíčenku ??, disketu ), které jsou schopni na pobočce RA přečíst a načíst si vaši žádost.
-------------------------
doplnena zmena v generovani zadosti (diky klamiku) aktuálně vyžaduje 1.CA "drobnou" změnu a to přechod z SHA-1 na SHA-2, čili do openssl.cnf přidat řádek: default_md = sha256
-------------------------
doplnena dalsi zmena v generovani zadosti pro inicialní vystavení (diky Františku)
Pro iniciální vystavení certifikátu je v příkladu v článku potřeba zakomentovat položky name a emailAddress a emailovou adresu uvést až v sekci v3_req jako subjectAltName = email:ferda@mravenec.cz viz. diskuse dole ...
Tiskni
Sdílej:
Nektere lidi nema cenu presvedcovat :) ... "nas zakaznik, nas pan" ;). Ale je pravda, ze v te dobe, kdy jsme poprve o certifikat zadali, postsignum teprve zacinalo a ica byla v te dobe jedinou certifikacni autoritou, ktera vam byla schopna zaroven poskytnout mpsv identifikator, takze kdyz uz jsem si ho porizoval, ani jsem se tomu nebranil ....
caha
Děkuji za zápisek. S největší pravděpodobností v budoucnu využiju.
Doplněno pro uplnost k vydání prvotního certifikátu....
Díky. Přesně tohle jsem hledal. Už jdu na ně .
openssl req -sha256 -config openssl.cnf -newkey rsa:2048 -nodes -utf8 -out /tmp/newreq.pem -keyout /tmp/privkey.pem