Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Tomáš Weigel nám nakreslil tři drobné ikonky, které budou symbolizovat,
zda je diskuse uzamčena , vyřešena
nebo zda ji
sledujete
monitorem. Pokud se diskuse zvrhne v hádku a nic zajímavého nepřináší, mohou ji administrátoři uzamknout, takže nikdo už nemůže vložit nový komentář. Sledováním je míněn AbcMonitor, který rozesílá emaily v případě vložení nového komentáře uživatelům, kteří chtějí být v obraze.
Zcela novou funkcí (o niž kdysi někdo žádal) je informace, zda je otázka v diskusním fóru vyřešena. Pokud jste přihlášen a myslíte si, že je otázka vyřešena, hlasujte v pravém kontextovém menu. Pokud více čtenářů označí diskusi jako vyřešenou než jako nevyřešenou, zobrazí se ve výpise diskusí za otázkou maličká ikonka symbolizující, že problém je vyřešen. Pokud si však myslíte, že nebyl, hlasujte proti. Jelikož máte jen jedinou možnost hlasování, važte svůj výběr pečlivě. Účelem této funkce je zvýšit přehlednost diskusních fór.
Poslední větší změnou je kontrola, zda už přihlášený uživatel někdy nehlasoval do ankety. Dosud bylo možné restartovat prohlížeč, smazat cookie a registrovaný čtenář mohl opět hlasovat. Teď by se musel odhlásit nebo založit si nový účet.
Při dnešních změnách jsem kvůli zpětné kompatibilitě musel opravovat i variantu old, alias starý design. To je věc, která mě moc nebaví. Nechce se mi udržovat zastaralý kód. Asi se blíží doba, kdy jej smažu. Nebo někdo ještě používá old.abclinuxu.cz?
Tiskni
Sdílej: