Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Tomáš Weigel nám nakreslil tři drobné ikonky, které budou symbolizovat,
zda je diskuse uzamčena , vyřešena
nebo zda ji
sledujete
monitorem. Pokud se diskuse zvrhne v hádku a nic zajímavého nepřináší, mohou ji administrátoři uzamknout, takže nikdo už nemůže vložit nový komentář. Sledováním je míněn AbcMonitor, který rozesílá emaily v případě vložení nového komentáře uživatelům, kteří chtějí být v obraze.
Zcela novou funkcí (o niž kdysi někdo žádal) je informace, zda je otázka v diskusním fóru vyřešena. Pokud jste přihlášen a myslíte si, že je otázka vyřešena, hlasujte v pravém kontextovém menu. Pokud více čtenářů označí diskusi jako vyřešenou než jako nevyřešenou, zobrazí se ve výpise diskusí za otázkou maličká ikonka symbolizující, že problém je vyřešen. Pokud si však myslíte, že nebyl, hlasujte proti. Jelikož máte jen jedinou možnost hlasování, važte svůj výběr pečlivě. Účelem této funkce je zvýšit přehlednost diskusních fór.
Poslední větší změnou je kontrola, zda už přihlášený uživatel někdy nehlasoval do ankety. Dosud bylo možné restartovat prohlížeč, smazat cookie a registrovaný čtenář mohl opět hlasovat. Teď by se musel odhlásit nebo založit si nový účet.
Při dnešních změnách jsem kvůli zpětné kompatibilitě musel opravovat i variantu old, alias starý design. To je věc, která mě moc nebaví. Nechce se mi udržovat zastaralý kód. Asi se blíží doba, kdy jej smažu. Nebo někdo ještě používá old.abclinuxu.cz?
Tiskni
Sdílej: