Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
S malou radou od Michala Krauseho z roota jsem opravil výstupní kódování našich RSS kanálů. Teď jsou skutečně v UTF8. Nicméně obecně problém vyřešen není, protože Rome nastavuje automaticky XML prolog na UTF a ignoruje proměnnou encoding.
Přímo do Rome jsem napsal záplatu, aby neignoroval kodování v XML prologu. Tudíž čtení RSS též začne brzy fungovat. Hned jak jej časovač opět spustí, což bude někdy ráno.
Dále jsem opravil pár chybiček v šablonách, které plnily logy. Přidal jsem i Slashdot a OpenOffice.cz do rozcestníku. Vypadá to, že někteří pavouci ignorují robots.txt. Holt nezbyde mi nic jiného, než brzy přepsat hlasování tak, aby fungovalo jen pro přihlášené uživatele.
V neposlední řadě jsme se domluvili s Honzou Bartošem na tom, že nám pomůže vytvořit FAQ z diskusního fóra. Přeji mu hodně úspěchů a držím palce, ať se mu to povede. Dobře udělané FAQ dokáže být nesmírně užitečné.
Tiskni
Sdílej:
Hm, to se to taky musí hned rozhlásit?
Jasne. Blog je muj Changelog. Doplnek k CVS Vis jaky mam kazdy mesic/rok problem sepsat do clanku ci mailu, co jsem za uplynule obdobi zmenil? Ted uz to pujde snadno.