Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
S malou radou od Michala Krauseho z roota jsem opravil výstupní kódování našich RSS kanálů. Teď jsou skutečně v UTF8. Nicméně obecně problém vyřešen není, protože Rome nastavuje automaticky XML prolog na UTF a ignoruje proměnnou encoding.
Přímo do Rome jsem napsal záplatu, aby neignoroval kodování v XML prologu. Tudíž čtení RSS též začne brzy fungovat. Hned jak jej časovač opět spustí, což bude někdy ráno.
Dále jsem opravil pár chybiček v šablonách, které plnily logy. Přidal jsem i Slashdot a OpenOffice.cz do rozcestníku. Vypadá to, že někteří pavouci ignorují robots.txt. Holt nezbyde mi nic jiného, než brzy přepsat hlasování tak, aby fungovalo jen pro přihlášené uživatele.
V neposlední řadě jsme se domluvili s Honzou Bartošem na tom, že nám pomůže vytvořit FAQ z diskusního fóra. Přeji mu hodně úspěchů a držím palce, ať se mu to povede. Dobře udělané FAQ dokáže být nesmírně užitečné.
Tiskni
Sdílej:
Hm, to se to taky musí hned rozhlásit?
Jasne. Blog je muj Changelog. Doplnek k CVS Vis jaky mam kazdy mesic/rok problem sepsat do clanku ci mailu, co jsem za uplynule obdobi zmenil? Ted uz to pujde snadno.