Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
S malou radou od Michala Krauseho z roota jsem opravil výstupní kódování našich RSS kanálů. Teď jsou skutečně v UTF8. Nicméně obecně problém vyřešen není, protože Rome nastavuje automaticky XML prolog na UTF a ignoruje proměnnou encoding.
Přímo do Rome jsem napsal záplatu, aby neignoroval kodování v XML prologu. Tudíž čtení RSS též začne brzy fungovat. Hned jak jej časovač opět spustí, což bude někdy ráno.
Dále jsem opravil pár chybiček v šablonách, které plnily logy. Přidal jsem i Slashdot a OpenOffice.cz do rozcestníku. Vypadá to, že někteří pavouci ignorují robots.txt. Holt nezbyde mi nic jiného, než brzy přepsat hlasování tak, aby fungovalo jen pro přihlášené uživatele.
V neposlední řadě jsme se domluvili s Honzou Bartošem na tom, že nám pomůže vytvořit FAQ z diskusního fóra. Přeji mu hodně úspěchů a držím palce, ať se mu to povede. Dobře udělané FAQ dokáže být nesmírně užitečné.
Tiskni
Sdílej:
Hm, to se to taky musí hned rozhlásit?
Jasne. Blog je muj Changelog. Doplnek k CVS Vis jaky mam kazdy mesic/rok problem sepsat do clanku ci mailu, co jsem za uplynule obdobi zmenil? Ted uz to pujde snadno.