Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
V souvislosti s mnoha mirrory jsem provedl jednu dlouho odkládanou změnu v kódu Abíčka. Původní datový model počítal s tím, že se s každým objektem načte i seznam všech jeho potomků (jen krátká relace, nikoliv celý potomek). To sice pěkně funguje pro bežné složky typu Monitory, jenže existují složky mající stovky či tisíce potomků.
Proto jsem loni zavedl speciální chování pro diskusní fóra, u nichž se potomci nikdy nenačítají a je povinností controlleru načíst seznam diskusí, které se mají zobrazit. Nicméně rubrik se to netýkalo, přestože třeba Jaderné noviny mohou počtem článků soupeřit s některými fóry.
Rubriky byly napsány tak nešikovně, že se načetl seznam všech (jejích) článků a články se inicializovaly, aby se mohly setřídit podle času. Dovedete si představit, jak náročné to bylo, přesto si nikdo na pomalost zobrazování rubrik nestěžoval.
Teď už jsou rubriky také speciální a potomci (články) nejdou načíst obvyklým způsobem. Jejich výběr provádí controller a třídění přenechal databázi. To by mělo přinést větší rychlost a hlavně nižší zátěž serveru. Jsem zvědav, zda to poznám při dalším pokusu o mirror. Každopádně se jedná o první krok správným směrem.
Ač se to nezdá, tahle změna byla poměrně náročná a dotkla se na můj vkus hodně tříd. Takže dalších změn moc nebylo, snad jen na žádost uživatele je v diskusi povolen atribut title u značky A. Jiný uživatel zase přišel na to, že nebylo možné uložit ovladač se URL začínající na https.
Příští týden v úterý půjde nový projekt do provozu, to mi snad uvolní ruce a budu dál pracovat na Abíčku. Těště se (nebo bojte se).
Tiskni
Sdílej:
Ale hlavně že se to povedlo spravit.Pokud myslis vysokou zatez pod mirrorem, tak to jsem nespravil. Asi. Jen jsem odstranil jedno potencionalne slabe misto, coz muze, ale nemusi mit efekt. Uvidime. Kazdopadne pri mirroru nejvice trpela databaze, coz mohlo byt zpusobeno neustalym nacitanim rubrik (jednotlivych stranek).
Taky bych ocenil překlad blogpostu do češtinyPokud jste cetli puvodni clanky na tema architektury abicka a umite programovat, tak by melo byt vse jasne