Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Další verze abclinuxu přináší podporu pro nestandardní CSS soubory. Pokud si vytvoříte vlastní CSS soubor, pak v nastavení účtu máte možnost zadat jeho URL. Vámi zvolený CSS soubor se bude používat místo našeho předvoleného. Takže si nás přemalujte třeba na zeleno .
Pokud by někdo chtěl udělat alternativní vzhled a dát jej k dispozici i ostatním, rádi mu pomůžeme. Vím o jednom projektu tmavých barev.
Další změna se týká vyhledávacího formuláře, který se některým lidem zdál příliš složitý, nebo v textových prohlížečích nepohodlný. Proto jsem zavedl rozšířený mód, ve kterém se zobrazí všechny ty přepínače.
Včera zase zkolabovalo abíčko kvůli tomu, že někdo vložil do diskuse výpis modemu. Bohužel jeho součástí byla neexistující XML entita způsobující, že načtení XML dokumentu selže. Bohužel to zasáhlo i vytváření indexu pro fulltext, který zůstal nedodělaný. A kdokoliv pak něco hledal, otevíral další a další soubory, až došel limit. Pak už občas nešly otevírat ani ostatní stránky. Nakonec jsem musel diskusi smazat (sorry) a přegenerovat index ručně.
Hloupé je, že tuto chybu se mi moc nedaří simulovat. Hlásil jsem to vývojářům DOM4J, ti ale tvrdí, že jim vše funguje správně. Zkusil jsem ted upgradovat na poslední verzi 1.6, a vložení nezpůsobilo žádný problém. Tak jsem zvědav, zda to opravdu je vyřešeno či nikoliv.
Poslední změna se týká velkých anket (typu nejpopulárnější distro). Je u nich možné specifikovat, že hlasující musí být přihlášen. Důvodem je chystaná anketa, ve které zvolíte nejlepší článek za první čtvrtletí. Jeho autora Stickfish odmění. Chci, aby mohli hlasovat jen registrovaní uživatelé.
Tiskni
Sdílej:
http://lolek.czweb.org/abclinuxu.css