Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Byl jsem si žádat dneska o pas. Z práce jsem odešel přesně úderem páté, abych přišel na městský úřad včas. Dorazil jsem v 17:35, což je asi městský rekord v v rychlosti pohybu pomocí MHD. Ale stejně to nebylo dostatečně brzy.
Pasy měly na starosti dvě přepážky ze čtyř. Aktuální číslo bylo 176, moje číslo bylo 197. Dvacetpět minut do zavíračky, všude nápisy, že o tři čtvrtě přestanou přijímat další žádosti. Žádná dobrá perspektiva, ale naděje umírá poslední. Ne přílis rychle, ale přeci jen se to hýbalo. Pak se ale k jedné přepážce dostala jedna žena.
Věkem bych ji hádal něco přes třicet, váhou něco přes sto třicet. Měla s sebou malé dítě. Začala řešit, že její příbuzný je v Saudské Arábii a že mu vyprší pas a potřebuje nový. Úřednici jsem neslyšel, ale dalo se z otázek této paní pochopit, že ji nemohla vyhovět, aby žádost mohla podat za něj. Paní zase říkala, že nechce pas ve zrychleném řízení, protože má platnost jen jeden rok, ale čekat třicet dní nemůže. Smyčka. Takhle to šlo více než dvacet minut. Ta paní prostě nebyla schopna pochopit, že ji ta úřednice může politovat, ale její problém nevyřeší.
Nakonec jsem se pět minut po šesté také dostal k okénku, protože začaly žádosti o pasy vyřizovat všechny přepážky. Ale kdyby ta paní měla aspoň trošku inteligence, nemusely tam být úřednice předčas. Jo, musí to být hodně náročné zaměstnání.
Tiskni
Sdílej: