Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Byl jsem si žádat dneska o pas. Z práce jsem odešel přesně úderem páté, abych přišel na městský úřad včas. Dorazil jsem v 17:35, což je asi městský rekord v v rychlosti pohybu pomocí MHD. Ale stejně to nebylo dostatečně brzy.
Pasy měly na starosti dvě přepážky ze čtyř. Aktuální číslo bylo 176, moje číslo bylo 197. Dvacetpět minut do zavíračky, všude nápisy, že o tři čtvrtě přestanou přijímat další žádosti. Žádná dobrá perspektiva, ale naděje umírá poslední. Ne přílis rychle, ale přeci jen se to hýbalo. Pak se ale k jedné přepážce dostala jedna žena.
Věkem bych ji hádal něco přes třicet, váhou něco přes sto třicet. Měla s sebou malé dítě. Začala řešit, že její příbuzný je v Saudské Arábii a že mu vyprší pas a potřebuje nový. Úřednici jsem neslyšel, ale dalo se z otázek této paní pochopit, že ji nemohla vyhovět, aby žádost mohla podat za něj. Paní zase říkala, že nechce pas ve zrychleném řízení, protože má platnost jen jeden rok, ale čekat třicet dní nemůže. Smyčka. Takhle to šlo více než dvacet minut. Ta paní prostě nebyla schopna pochopit, že ji ta úřednice může politovat, ale její problém nevyřeší.
Nakonec jsem se pět minut po šesté také dostal k okénku, protože začaly žádosti o pasy vyřizovat všechny přepážky. Ale kdyby ta paní měla aspoň trošku inteligence, nemusely tam být úřednice předčas. Jo, musí to být hodně náročné zaměstnání.
Tiskni
Sdílej: