Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Byl jsem si žádat dneska o pas. Z práce jsem odešel přesně úderem páté, abych přišel na městský úřad včas. Dorazil jsem v 17:35, což je asi městský rekord v v rychlosti pohybu pomocí MHD. Ale stejně to nebylo dostatečně brzy.
Pasy měly na starosti dvě přepážky ze čtyř. Aktuální číslo bylo 176, moje číslo bylo 197. Dvacetpět minut do zavíračky, všude nápisy, že o tři čtvrtě přestanou přijímat další žádosti. Žádná dobrá perspektiva, ale naděje umírá poslední. Ne přílis rychle, ale přeci jen se to hýbalo. Pak se ale k jedné přepážce dostala jedna žena.
Věkem bych ji hádal něco přes třicet, váhou něco přes sto třicet. Měla s sebou malé dítě. Začala řešit, že její příbuzný je v Saudské Arábii a že mu vyprší pas a potřebuje nový. Úřednici jsem neslyšel, ale dalo se z otázek této paní pochopit, že ji nemohla vyhovět, aby žádost mohla podat za něj. Paní zase říkala, že nechce pas ve zrychleném řízení, protože má platnost jen jeden rok, ale čekat třicet dní nemůže. Smyčka. Takhle to šlo více než dvacet minut. Ta paní prostě nebyla schopna pochopit, že ji ta úřednice může politovat, ale její problém nevyřeší.
Nakonec jsem se pět minut po šesté také dostal k okénku, protože začaly žádosti o pasy vyřizovat všechny přepážky. Ale kdyby ta paní měla aspoň trošku inteligence, nemusely tam být úřednice předčas. Jo, musí to být hodně náročné zaměstnání.
Tiskni
Sdílej: