Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Dle nějakého pochybného průzkumu pro ČT by údajně 38% obyvatel Česka nevadili komunisti ve vládě. Pokud jsou lidi skutečně tak hloupí a opět se to tu zvrtlo, jak poznám, kdy je na čase zabalit kufry? V roce 1938 i 1948 uzavření hranic také nepřišlo ze dne na den. Pokud jsou mezi čtenáři pamětníci či historici, jaké jsou signály, že se chystá uzavření hranic?
V poslední době jsem se trochu odmlčel. Hodně práce v zaměstnání a do toho jsem pomáhal klukům s ABC Linux 2005 a offline obsahem. V bugzille se mi nahromadilo už 130 bugů. Kdybych je měl vyřešit všechny plus další ze soukromého TODO, potřeboval bych aspoň půl roku. A to je nereálné, abclinuxu mě neživí, ani živit nebude.
A tak tedy otevírám diskusi, která už tu několikrát proběhla. Má smysl otevřít zdrojáky abíčka? Tím nemyslím pro studijní účely zájemců či případné plagiátory. Mám na mysli, zda by se našli lidé, kteří by měli chuť podílet se na vylepšování portálu, dle vašich názorů velmi povedeného.
Nemusíte být programátorem, můžete se věnovat třeba vylepšování šablon či psát dokumentaci. Například od PDA verze si mnozí slibují více, než jsem schopen poskytnout, protože PDA nevlastním a tudíž neznám požadavky.
Těším se na vaše reakce.
Abych trochu zjednodušil práci koordinátorů Online učebnice, napsal jsem stránku, kde vidíte seznam všech podstránek určité stránky. U každé je uvedeno URL, název, autor (prozatím dokumentu, pro nové úpravy autor změny) a datum poslední změny. V bugzille to najdete pod čísly 229 a 273.
Klukům ze Stickfish se povedla reklamní smlouva, takže nám na čas přibyl další boxík (jiné smlouvy nám neumožnily stáhnout VIP banner). Robert je na dovolené, tudíž jsem reklamu musel nasadit já. Uff. V alternativních stylech asi bude vypadat hnusně, takže doporučuji zkopírovat kód z konce styles.css souboru. Díky.
Máme tu víkend a tedy další várku oprav a vylepšení abíčka. Vezměme to postupně. Trochu jsem zoptimalizoval indexování abíčka, ale stejně to trvá hrozně dlouho (#231, #265). Přitom jsem zvýšil váhu FAQ a článků, snížil pak zprávičkám. Doplnil jsem nápovědu k hledání.
Doplnil jsem u výsledků hledání datum vytvoření a poslední úpravy a zda je otázka vyřešena. Jednotlivé části této stránky jsem rozčlenil a přidal CSS styly. Takže si můžete hrát a zkusit dělat kouzla :-). Máte-li někdo lepší nápad, jak výsledky prezentovat, ukažte nám URL s vašim stylem.
Také jsem napsal nápovědu k volbě alternativních designu Abíčka. Máte-li nějaký, rád vám jej přidám do seznamu.
A nakonec jsem opravil jednu špatnou podmínku a přepsal nápovědu při pokládání dotazu.
Zajímal by mě váš názor na relevantnost hledání. Které typy objektů by měly mít přednost? Diskuse? Články? Pojmy? FAQ? Jaké by mělo být pořadí? A co stáří dokumentu, hraje roli? Mají být preferovány novější dokumenty před staršími? Můžu to zkusit nastavit.
Dneska jsem četl něco o optimalizaci jetty a narazil jsem na pasáž o tom, že by se neměly používat buffery pro logování přístupů. Údajně to zpomaluje jetty na 5% výkonu. Fakt je to takhle napsáno. Tohle nastavení jsem používal od nepaměti, teď můžete sami vyzkoušet, zda se abíčko zrychlilo či ne. A i kdyby jetty opravdu dokázalo teď běhat 20x rychleji, stejného zrychlení se nedočkáte, webová aplikace nebude stíhat dodávat data tak rychle.
A teď seznam vyřešených chyb a požadavků: