Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Už kdysi dávno si zrakově postižení čtenáři stěžovali, že emaily z abíčka jsou pro ně neposlouchatelné. Důvodem byly HTML značky uprostřed textu, než je čtečka odhláskovala, smysl odstavec zmizel. I pro ostatní čtenáře nebyly emaily dvakrát přívětivé a přehledné.
Pro obě skupiny mám dobrou zprávu. Yin napsal krátký kód pro formátování HTML kódu do textu. Použil přitom knihovnu htmlparser. Já jeho kód přijal, trochu upravil a přidal TextUtilities z jEditu (výhoda licence GPL) pro lepší formátování. Výsledkem je do bloku zarovnaný text bez HTML značek, kde místo odkazu [1] najdete číslo. Odkazy pak jsou přehledně umístěny za odstvacem.
V praxi tuto funkci najdete u víkendových mailů (na zprávičkách) a u monitoru na komentáře.
Chci si udělat databázi studentů, kteří umí psát webové aplikace v Javě. Možná z toho bude brigáda přes léto (na Abíčku je stále co zlepšovat), možná se podaří spolupráce s nějakou vysokou školou a vznikne námět na ročníkový projekt. V obou případech ale potřebuji vědět o případných zájemcích. Takže mi prosím pošlete mailika. A pokud učíte informatiku na vysoké škole či univerzitě a hledáte pro své studenty praktické náměty na projekty, ozvěte se prosím také. Děkuji.