Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Kupodivu jsem tento víkend zvládl programovat, a to dokonce i ve vlaku . Takže vám můžu prezentovat dvě novinky. Vylepšení hledání a RSS pro nejlepší blogy.
Cestou na Moravu jsem si přečetl Lucene in Action ahned jsem se vrhl na předělávání hledání. O pár procent jsem zrychlil vytváření indexu a podstatně hledání. Cachuji teď čtení indexu při hledání (IndexReader), takže na notebooku mi zpracování dotazu a hledání trvá vždy do desíti milisekund. Bohužel více času zabere zvýrazňování nalezených výsledku, v průměru 300 ms. Jsem zvědav, jak se to projeví v praxi.
Dále jsem spoustu nastavení dal do systemPrefs.xml včetně váhy důležitosti jednotlivých typů objektů (například blogy jsou méně důležité, FAQ více). Oddělil jsem diskuse od zpráviček, článků a blogů, indexují se jako samostatné objekty. A začal jsem přepisovat hlavičky funkcí tak, abych mohl v budoucnu přejít na inkrementální indexování.
Také jsem začlenil opravu chyby #34 od Tomáše Pelky, který se přihlásil na výzvu, že hledám pomocníky na vývoj Abíčka. Jde o nastavení správného datumu v RSS zpráviček.
Dlouhou cestu vlakem jsem si zkrátil napsáním podpory pro RSS obsahující výběr nejlepších blogů. Administrátoři budou moci vybrat zajímavé blogy a z těch se automaticky poskládá RSS. Možná by časem tento výběr mohl být i na titulce. Adresa feedu je www.abclinuxu.cz/auto/blogDigest.rss.
Zápisy musí splňovat následující kritéria:
Máte-li zájem stát se adminem, který bude dle těchto pravidel vybírat zápisky, napište mi. Přednost mají lidé s pozitivní historií. Ovládání je velice snadné, máte-li toto právo, objeví se vám u zápisku nová akce Přidat do RSS digestu. Takže jediným kliknutím zápisek přidáte do seznamu.
Tiskni
Sdílej:
* musí být o Linuxu, jiném Unixu, případně o IT, ale s relevancí na tento portál * nesmí být o politice, náboženství, psychologii atd. * nesmí být urážející či snaha o flamewar * musí být informativní, žádné omílání profláklého tématu
Tomu TLESKAM. Super!
Jeste by to chtelo nejakou stranku s takto vybranymi blogposty, jinak to budu muset cist RSS cteckou, a o to min uvidim reklam .
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <?xml-stylesheet type="text/css" href="rss.css"?> <rdf:RDF …> … </rdf:RDF>
<description>Seznam peclive
- chybí diakritika. Dále by bylo dobré, kdyby
<title>abclinuxu - blogy</title>
se lišilo od titulku standardního rss blogů, ať je na první pohled patrné, o který z nich se jedná.
nebude muset bát, že neoznačí nějaký dobrý příspěvek – pokud je ten příspěvek opravdu dobrý, označí ho stejně někdo jiný.Ono nejde ani tak o vyber kvalitnich blogu, jako spise o blogy, ktere splnuji dana kriteria. Tedy nejsou offtopic z hlediska zamereni tohoto portalu a nejsou placanim prazdne slamy. V podstate jde o odpoved lidem, co se furt rozcilovali, proc tu jsou obecne blogy. Pokud zacnou sledovat blog digest, uz na ne nenarazi a mohou klidne spat
Tohle nechápu. Jako že každý uživatel inzultuje sám sebe? Nebylo by lepší:List<User> users = AbcLinuxu.getUsersList(); for (User u : users) u.insult ();
List<User> users = AbcLinuxu.getUsersList(); for (User u : users) User.self().insult(u);...nebo případně toto (vhodné pro masochisty):
List<User> users = AbcLinuxu.getUsersList (); for (User u : users) u.insult(User.self());???
for
je pro mne dost zajímavá. Tedy abyste věděli, zatím jsem se dostal jen k C++ (a to dnes už ke straně 153) this.insult(u);
AbcLinuxu.login ('thingwath', 'xxx'); //prihlaseni k abickuOd teď všechno dělám svým jménem, nedává tedy smysl ho uvádět. Stejně tak to funguje i při použití ábíčka v prohlížeči. Když píšu tento komentář, bude pod mým jménem. Musel bych se odhlásit, kdybych ho chtěl napsat pod jiným.