Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Přišel nám následující email, o který jsme nikde nežádali, nikde jsme se neregistrovali ani jinak jsem nezavdali příčinu, abychom jej obdrželi:
Začnu osobní části zápisku. Včera jsem byl na vyhlášení Křišťálové lupy. Získal jsem krásné páté místo (z pěti) v kategorii Osobnost českého internetu . Nevadí, ale aspoň jsem potkal Tomáše Krauseho a Petra Krčmáře, naše dobré konkurenty z roota. S manželkou jsme si zatrsali na Buty, hráli kluci dobře jako vždycky. A životní zážitek - chcal jsem se Zeleným Raoulem! No řekněte, komu z vás se něco takového poštěstilo?
Dneska jsme byli na vítání občánků. Suverenně jsme zaspali, maličká řádila v noci a ráno spala a my s ní. Takže sprinty přes celé město, rychle se převléci a honem na radnici. Stihli jsme to. No a Lucinka je číslo, takže v průběhu začala houkat a pískat. Je to naše hérečka.
Poslední dobou Abíčko dost zanedbávám. Takže vám dlužím vysvětlení. V práci jsem povýšil, dělám teď vedoucího menšího týmu a mám na starosti dvě komponenty produktu HP SOA Systinet. V těchto dnech dokončujeme release 2.52 a já jsem v jednom kole. Když se vrátím domů, jdu si hrát s dcerkou (už má tři zuby, válí se všemi směry a sama si sedá) a pak ji uspáváme. Následuje spánek, snídaně a jdu řešit nově nalezené chyby a co s nimi. Smyčka. Takže na Abíčko mi nezbývá vůbec času. Zítra jde manželka ke své mamce, takže bych mohl mít několik hodin volno, uvidíme, co stihnu :-). Fotky Lucinky dodám později.