Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Dominik Joe Pantůček mě upozornil na závažnou díru v Abíčku. Sice jsem se o ni doslechl už dříve, ale teprve teď jsem si dokázal konkrétně představit, jak by se dala zneužít. S Joem jsme pak našli algoritmus, který by měl být dostatečně odolný.
Konkrétně šlo o to, že do parametru SRC bylo možno vložit speciální URL na provedení nějaké akce. Například byste do blogu přidali obrázek, jehož adresa by byla rovna odeslání komentáře s textem Leoš tam má díru. Každý, kdo by si blog otevřel, by okamžitě k němu přidal tento komentář. Nebo by šlo dělat skrytější akce, například hlasování v anketě, hodnocení blogu či smazání nového článku (pokud by si blog otevřel admin).
Teď jsem měl několik možností, jak situaci vyřešit. Například úplně zakázat obrázky, nebo povolit jen obrázky umístěné na abclinuxu v bezpečných adresářích. Vzhledem k možnosti redirektu totiž nemělo smysl považovat jakákoliv URL mimo abíčko za bezpečná. Ale nechtěl jsem omezovat uživatele a proto jsem se vydal jinou cestou - kontrolovat všechny akce, zda jsou volány tak, jak by měly být volány.
S Joem jsme došli k názoru, že útok na abíčko by musel jít jen přes GETové linky, tudíž první fronta obrany je ověření, zda akce přišla jako POST. Nicméně existuje poměrně dost akcí, které nejsou ve formuláři, ale jako odkazy. Například zmražení diskuse nebo hodnocení článku. Pro ně jsem musel vytvořit koncept ticketu, který je přiřazen ke každému uživateli. Pokud tedy akce může přijít jako GET, kontroluji, zda je vyplněn správný ticket. Ten je tajný a útočník se k němu nemůže dostat, leda chybou uživatele. A i pak by šel udělat útok na konkrétního uživatele, ale už ne obecný na všechny uživatele. Další obranou je kontrola referera. Ověřuji, zda předchozí stránka byla formulář či nikoliv.
Abíčko je velmi, ale opravdu velmi rozsáhlé a proto obsahuje spousty různých akcí a situací. Co platí pro jednu akci, pro druhou neprojde. Takže metoda ActionProtector.ensureContract()
má čtyři přepínače, které určují, co se má kontrolovat. Využitých kombinací je většina.
Závěrem chci poděkovat Joeovi za pomoc. Pokud narazíte na další problém, prosím dejte mi vědět, pokusím se jej opravit.
PS. dostanete-li chybu Chybné volání akce, přečtěte si FAQ. Možná je chyba na vaší straně.
Tiskni
Sdílej:
popr nejaký perfekcionista, ktorému vadí, že tam vôbec nejaká chyba bola ...
Třeba nemá rád 100% čistotu, hodnotu atd.? Pak snad ale může ještě nehlasovat.