Byla vydána nová verze 18 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. S podporou Development Containers. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 2.0. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Google Chrome 142 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 142.0.7444.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 20 bezpečnostních chyb. Za nejvážnější z nich bylo vyplaceno 50 000 dolarů. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Pro moddery Minecraftu: Java edice Minecraftu bude bez obfuskace.
Národní identitní autorita, tedy NIA ID, MeG a eOP jsou nedostupné. Na nápravě se pracuje [𝕏].
Americký výrobce čipů Nvidia se stal první firmou na světě, jejíž tržní hodnota dosáhla pěti bilionů USD (104,5 bilionu Kč). Nvidia stojí v čele světového trhu s čipy pro umělou inteligenci (AI) a výrazně těží z prudkého růstu zájmu o tuto technologii. Nvidia již byla první firmou, která překonala hranici čtyř bilionů USD, a to letos v červenci.
Po Canonicalu a SUSE oznámil také Red Hat, že bude podporovat a distribuovat toolkit NVIDIA CUDA (Wikipedie).
TrueNAS (Wikipedie), tj. open source storage platforma postavená na Linuxu, byl vydán ve verzi 25.10 Goldeye. Přináší NVMe over Fabric (NVMe-oF) nebo OpenZFS 2.3.4.
Byla vydána OpenIndiana 2025.10. Unixový operační systém OpenIndiana (Wikipedie) vychází z OpenSolarisu (Wikipedie).
České základní a střední školy čelí alarmujícímu stavu kybernetické bezpečnosti. Až 89 % identifikovaných zranitelností v IT infrastruktuře vzdělávacích institucí dosahuje kritické úrovně, což znamená, že útočníci mohou vzdáleně převzít kontrolu nad klíčovými systémy. Školy navíc často provozují zastaralé technologie, i roky nechávají zařízení bez potřebných aktualizací softwaru a používají k nim pouze výchozí, všeobecně známá
… více »
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Co nového na abíčku? Luboš Doležel napsal implementaci chyby 764. Díky tomu je možné při úpravě wiki dokumentu zadat popis vaší opravy. Když si pak někdo bude listovat historii dokumentu, kromě autora změny a času uvidí i tento text. Čas ukáže, jestli tuto funkci lidé budou používat.
Lucinka mi už dala pár hodin času, takže jsem také trošku kódoval. Výsledkem je oprava bugu 502 - zobrazit varování, pokud se uživatel chystá komentovat starou diskusi. Cílem je zmenšit počet zbytečně resuscitovaných dotazů. Až se najde vhodná ikonka, přidám i její zobrazování u starých diskusí ve výpisu diskusí. Bug 455 - přidáno počítadlo u dotazu. Zatím jsem jej umístil do nástrojů, třeba Roberta napadne lepší pozice. Bug 823 - u výpisu článků autora nezobrazovat odkaz na prázdné diskuse. Bug 817 - nefungovala editace propojení autora a uživatele. Bug 814 - sekce se v editaci zobrazovala jako otevřená, i když byla zavřená. Bug 810 - třízení reklamních pozic podle abecedy na stránce jejich správy. Bug 414 - zobrazovat odkaz Založit nové vlákno vždycky, původně jen když diskuse měla více než tři komentáře.
Tiskni
Sdílej:
Až se najde vhodná ikonka, přidám i její zobrazování u starých diskusí ve výpisu diskusí.Treba, anebo...
Vse uverejnuju pod GPL licenci a hlasim, ze me to stalo asi dve minuty cmarani v gimpu (to ze to tak vypada si nechte, nejsem grafik ;))... A bacha, muj http server nebezi vecne, docela casto ho vypinam.