Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Často poptávanou funkcí je možnost WYSIWYG zadávání komentářů. V bugzille je to pod číslem 78 už celé roky. V létě jsem vybral konkrétní javascriptový editor - FCK Editor, ale narazil jsem na problém se simple formátem. Překvapivě naši notaci prázdného řádku jako oddělovače odstavce tento editor neznal. I proto jsem musel nejdříve napsat konvertor simple formátu na HTML. Před chvíli jsem tuto funkci dokončil a v rámci betatestování ji nasadil na Abíčko.
V Abíčku máte dvě možnosti, jak psát texty. Buď v HTML s tím, že si formátování řídíte přes značky P, BR a DIV, nebo pomocí prázdného řádku rozdělíte text na odstavce. Druhý způsob interně nazývám simple formátem a ukládám jej v tomto tvaru do databáze. To má tři nevýhody - při každém zobrazení stránky se text převádí na HTML, nestabilita komplikuje možnost diffů u wiki stránek a nezachovávají se odstavce v připravovaném WYSIWYG editoru. Po více než třech letech jsem dneska nasadil opravu bugy 26, tedy automatický převod na HTML už při ukládání dokumentu.