Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
V Abíčku máte dvě možnosti, jak psát texty. Buď v HTML s tím, že si formátování řídíte přes značky P, BR a DIV, nebo pomocí prázdného řádku rozdělíte text na odstavce. Druhý způsob interně nazývám simple formátem a ukládám jej v tomto tvaru do databáze. To má tři nevýhody - při každém zobrazení stránky se text převádí na HTML, nestabilita komplikuje možnost diffů u wiki stránek a nezachovávají se odstavce v připravovaném WYSIWYG editoru. Po více než třech letech jsem dneska nasadil opravu bugy 26, tedy automatický převod na HTML už při ukládání dokumentu.
Má vysněná varianta měla umět automaticky obalit odstavce značkou P. Strávil jsem spoustu hodin studiemi a testy nástrojů jako jake htmlcleaner, jtidy či tagsoap, ale žádný mi v této snaze nepomohl. Pokoušel jsem se to napsat sám přes htmlparser, ale napadalo mě tolik možností, které by mé algoritmy zbořily, že jsem tuto snahu vzdal. Pragmaticky jsem tedy začal před dvojici znaků \n\n vkládat dvojici značek BR, což sémanticky není totéž, ale vzhledově ano.
Znamenalo to, že jsem upravil úplně všechny controllery pro všechny typy dokumentů. Doufám, že jsem při tom nic nerozbil. Prosím o otestování nejrůznějších HTML konstrukcí (nejlépe v náhledu, bez zbytečného ukládání) a hlášení chyb. Pokud se to bude jevit stabilně, zmigruju stávající obsah databáze (což asi bude obnášet nějaký výpadek). Děkuju za pochopení.
Update: ještě jsem přidal počítání a zobrazování počtů přečtení wiki dokumentů (FAQ, učebnice, slovník, software atd). Ignorují se zobrazení od botů a autora / editorů dokumentu.
Tiskni
Sdílej:
Tohle je blockquote textA takhle to vypadá za ním, pokud to nenarvu natěsno (bez prázdného řádku, který zajišťuje, abych se v tom vyznal). Ty mezery jsou strašně velké.
A takhle to vypadá za ním, pokud to nenarvu natěsno (bez prázdného řádku, který zajišťuje, abych se v tom vyznal). Ty mezery jsou strašně velké.Tohle by uz melo byt fixnuto, htmlparser je fakt sikovna knihovna. Pridan i junitovy test (test driven development je super metodika).
Rozhodila se transformace do plain textu.
Po sobě následující explicitní odstavce (<p/>
<p/>
) se proloží pěti prázdnými řádky, mezi blokovou citaci a odstavec (<blockquote/>
<p/>
) se vkládají tři řádky.
Příklad: HTML, Message-ID: <123575.14@abclinuxu.cz> (na webové rozhraní Gmane se nedívejte, oni násobné prázdné řádky srážejí)
Uzřete záverečné většítko, když použiji element p. Tohle je záležitost posledních dní.
>