Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
V Abíčku máte dvě možnosti, jak psát texty. Buď v HTML s tím, že si formátování řídíte přes značky P, BR a DIV, nebo pomocí prázdného řádku rozdělíte text na odstavce. Druhý způsob interně nazývám simple formátem a ukládám jej v tomto tvaru do databáze. To má tři nevýhody - při každém zobrazení stránky se text převádí na HTML, nestabilita komplikuje možnost diffů u wiki stránek a nezachovávají se odstavce v připravovaném WYSIWYG editoru. Po více než třech letech jsem dneska nasadil opravu bugy 26, tedy automatický převod na HTML už při ukládání dokumentu.
Má vysněná varianta měla umět automaticky obalit odstavce značkou P. Strávil jsem spoustu hodin studiemi a testy nástrojů jako jake htmlcleaner, jtidy či tagsoap, ale žádný mi v této snaze nepomohl. Pokoušel jsem se to napsat sám přes htmlparser, ale napadalo mě tolik možností, které by mé algoritmy zbořily, že jsem tuto snahu vzdal. Pragmaticky jsem tedy začal před dvojici znaků \n\n vkládat dvojici značek BR, což sémanticky není totéž, ale vzhledově ano.
Znamenalo to, že jsem upravil úplně všechny controllery pro všechny typy dokumentů. Doufám, že jsem při tom nic nerozbil. Prosím o otestování nejrůznějších HTML konstrukcí (nejlépe v náhledu, bez zbytečného ukládání) a hlášení chyb. Pokud se to bude jevit stabilně, zmigruju stávající obsah databáze (což asi bude obnášet nějaký výpadek). Děkuju za pochopení.
Update: ještě jsem přidal počítání a zobrazování počtů přečtení wiki dokumentů (FAQ, učebnice, slovník, software atd). Ignorují se zobrazení od botů a autora / editorů dokumentu.
Tiskni
Sdílej:
Tohle je blockquote textA takhle to vypadá za ním, pokud to nenarvu natěsno (bez prázdného řádku, který zajišťuje, abych se v tom vyznal). Ty mezery jsou strašně velké.
A takhle to vypadá za ním, pokud to nenarvu natěsno (bez prázdného řádku, který zajišťuje, abych se v tom vyznal). Ty mezery jsou strašně velké.Tohle by uz melo byt fixnuto, htmlparser je fakt sikovna knihovna. Pridan i junitovy test (test driven development je super metodika).
Rozhodila se transformace do plain textu.
Po sobě následující explicitní odstavce (<p/>
<p/>
) se proloží pěti prázdnými řádky, mezi blokovou citaci a odstavec (<blockquote/>
<p/>
) se vkládají tři řádky.
Příklad: HTML, Message-ID: <123575.14@abclinuxu.cz> (na webové rozhraní Gmane se nedívejte, oni násobné prázdné řádky srážejí)
Uzřete záverečné většítko, když použiji element p. Tohle je záležitost posledních dní.
>