Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Provedl jsem větší refactoring kódu kontrolujícího HTML vstup. Nová verze je mnohem flexibilnější a hlavně není hardcodovaná ve zdrojáku, ale má svůj vlastní konfigurák. Najdu-li si někdy čas, popíšu své řešení ve skupině Vývoj. Jsem na ně docela hrdý, líbí se mi :-).
Viditelnou novinkou je podpora atributu style
, nicméně zatím jen pro vlastnost text-align
. Ve wysiwyg editoru totiž přibyly tlačítka pro zarovnání textu. Dále spousta značek podporuje atribut class
, nicméně opět jen povolené třídy. Jejich popis najdete v konfiguračním souboru a bugu 1138. Máte-li návrhy na další CSS třídy, napište nám je, nejlépe i s definicí. Teď je na řadě wysiwyg editor pro komentáře ..
Aktualizace: rozšířil jsem použití WYSIWYG editoru o další stránky, například dotazy, komentáře, FAQ, nastavení popisu blogu, profil uživatelů či popisek kategorií.
Přesně po měsíci mám zase nějakou drobnost pro Abíčko. Tentokráte jde o rozšíření stránky zobrazující historii různých záznamů, od hardwaru a softwaru až po osobnosti či pojmy ve slovníku. Kromě původního jména je nově zobrazen i datum poslední změny a její autor, v případě třídění podle data vytvoření se zde zobrazí autor záznamu a datum vytvoření. Přibyla i možnost třídění podle názvu. Volby ve formuláři zachovávají výběr. Nově se zobrazuje i navigační menu, tudíž vidíte, kde zrovna jste.
Při pohledu do cvs reportu vidím i další své commity. Například oprava #1173 (ztracely se konce řádků), #1174 (skrývat prázdné boxíky), #208 (formátování je ve wiki), vylepšení notifikačních emailů a přidání nejaktivnějších skupin do menu. Pokud se nudíte, na Abíčku je práce dost, ať už po stránce obsahu, designu či funkcí. To je i výzva pro studenty či jejich učitele, takovéto úkoly by měly smysl a reálné uživatele.