Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Provedl jsem větší refactoring kódu kontrolujícího HTML vstup. Nová verze je mnohem flexibilnější a hlavně není hardcodovaná ve zdrojáku, ale má svůj vlastní konfigurák. Najdu-li si někdy čas, popíšu své řešení ve skupině Vývoj. Jsem na ně docela hrdý, líbí se mi .
Viditelnou novinkou je podpora atributu style
, nicméně zatím jen pro vlastnost text-align
. Ve wysiwyg editoru totiž přibyly tlačítka pro zarovnání textu. Dále spousta značek podporuje atribut class
, nicméně opět jen povolené třídy. Jejich popis najdete v konfiguračním souboru a bugu 1138. Máte-li návrhy na další CSS třídy, napište nám je, nejlépe i s definicí. Teď je na řadě wysiwyg editor pro komentáře ..
Aktualizace: rozšířil jsem použití WYSIWYG editoru o další stránky, například dotazy, komentáře, FAQ, nastavení popisu blogu, profil uživatelů či popisek kategorií.
Tiskni
Sdílej:
Hodnota 'separator' atributu CLASS značky P není povolena!Když se pokouším zadat příspěvek v ostavcích bez značky p (s tím, že se přidává automaticky díky odřádkování)
No, mám li být upřímný, podle mně je to zbytečná "fičulka" a budu si na to dost dlouho zvykat... Co mi dost vadí je "Ctrl+v" v tom novim okně...
Pro mně zatím jasně vede tlačítko "zdroj"
Nicméně je to jen můj názor a spoustě lidí to do oka padne, takže hodnotím jako dobré.
Já bych ocenil spíš funkční záložky...
Pokud je na nich neco spatneho, proc nepopises svuj pozadavek do bugzilly?
Špatný je na nich to, že nejdou... když se něco pokusím přidat:
Cesta neexistuje!
Cesta neexistuje nebo neexistují žádné záložky!
Dík, už to jede
Proc ten sileny WYSIWYG dialog pro editaci komentare? IMHO predchozi reseni bylo o dost lepsi.
Anketa je volovina, když to jde zakázat
Já chci anketu :)
Je mi lito, ale o takovychto vecech rozhoduju ja. Na druhou stranu jsem udelal moznost vypnout si wysiwyg editor a zustat u puvodni textarey. Ta se take zobrazuje automaticky uzivatelum konqueroru a lynxu / linxu. Ti jako javascriptem nepostizeni maji oproti predchozimu reseni jednu vyhodu: zmizela jim lista s JS formatovacimi tlacitky, ktere jim byly jen na obtiz.
tywoe, co jsem to zmáčknul!?!?!? no, to už vidim ty krásně uřvaný diskuse....
Co máš za HW?
V mém Firefoxu 3.0.4 pod Linuxem ten editor funguje úplně v pohodě.
Leoši a teď uznej, neni to škoda celý tý práce, když se tady snažíte držet "střízlivý" dyzajn (což je asi dobře), a omezujete různé "neškodné fičulky" v patičkách atd. a na druhou stranu tady teď může přijít jakýkoliv neregistrovaný "tapetář" a udělat třeba takovouhle (nebo ještě horší) prasárnu...
To je ale normalni bug. Puvodne jsem planoval udelat i kontrolu na hodnotu atributu, ale zapomnel jsem na to. Nastesti pro ttento use case muzeme snadno vyjmenovat hodnoty techto tri atributu a bude to zase v poradku
Taky je docela blbý, že ty zakázaný atributy tě to tam nechá bez potíží dát, ale přes náhled už to nepřejde a je třeba to ručně mazat ve zdroji (asi to jde i v tom editoru, ale ve zdroji je hned vidět kam šáhnout...)
Blbe to je, ale obtizne resitelne. Kdyz ten atribut zadas, tak budes vedet, ze jsi jej tam pridal a ze jej mas tedy odstranit. Defaultni parametry mam snad zvladnute, az na ALT u obrazku a to neni spatny napad nutit uzivatele jej vyplnit.
Leoši... ...přiznej barvu...
...mělo to být užitečné a jsou s tím jen potíže
Já pořád nějak tak doufám, že tomu ještě přijdu na chuť, ale asi ne, asi si to nakonec stejně vypnu, už jen kvůli rychlosti pomalosti...
Coby nenapravitelný optimista si myslím, že jsou to stále jen dětské nemoci. V takovém drupalu s fcke nejsou problémy, takže Leošovi a spol. věřím, že se jim to nakonec povede odladit. ;)
Co z tohoto je pravda?
Užitečné to je, já jsem třeba rád, že tu WYSIWYG editor je (i když s chybkami).
Jestli se ti to nelíbí, tak si ho vypni a nedržkuj
Jasně, tvůj úhel pohledu samozřejmě beru, já kdybych neuměl HTML, taky bych byl rád že je...
no já HTML umím, ale přijde mi to jako opruz, vypisovat třeba <ul> <li> </li> … </ul> ručně → to radši jednou kliknu a mám to
Nemyslel jsem tim že neumíš HTML, i když to tak možná vyznělo
Jen prostě že v diskuzi používám maximálně <br> a <b>, no a pro citaci bylo tlačítko.
Treba prave seznam je uzitecny i v komentarich a psat HTML je prilis zdlouhave, takze se na to radsi vykaslu.
Jen jedna nepříjemnost se mi stala – ale za to si můžu taky částečně sám – zadával jsem zdroják (jako předformátovaný text) a nějak se mi rozdělil na dva → tudíž pak při zobrazení příspěvku se ukáže první část celá a druhá (ta delší) má kolem sebe takovou tu vychytávku s posuvníkem, aby to nebylo moc dlouhé. Možná by se hodilo zobrazovat ten posuvník už v náhledu komentáře, aby takovou chybu mohl uživatel případně opravit.
Zkušenosti jsou zatím pozitivní.Já jsem zatím nepřišel na to, jak se dá citovat komentář (nebo jeho část). Citace byla pořád nepřístupná, style odstavce „blokový komentář“ vložilo tag
<p>
. Neumím s tím editorem zacházet, nebo v něm tohle nejde?
Je tam tlacitko citace s aspostrofy. Vypada sice jako disabled, ale kdyz na nej najedes mysi, zmeni to barvu. Take mi to prijde matouci.
Mně právě ani po najetí myší barvu nezměnilo. Zkoušel jsem na něj i kliknout, a nic se nestalo. Zatím to byl ale jen jeden pokus (Firefox 3.0.x), příležitostně to ještě vyzkouším.
ted to zkousim a funguje perfektne.
Mně právě ani po najetí myší barvu nezměnilo. Zkoušel jsem na něj i kliknout, a nic se nestalo. Zatím to byl ale jen jeden pokus (Firefox 3.0.x), příležitostně to ještě vyzkouším.ted to zkousim a funguje perfektne.
Teď mi to taky funguje. Tak to byly asi erupce na Slunci…
<p> </p>
Z nejakeho duvodu je na konci textu prazdny odstavec a takhle ho obali. Urcite to pujde resit, kdyz jim nekdo napise o radu ..
Citace nejde pokud zakládáš nové vlákno. Pokud reaguješ na komentář, tak tlačítko funguje. Teda aspoň myslím z toho co jsem zatím zpozoroval.
Prosim do bugzilly s popisem. Snad mi UPC dneska spravi net, pak bych to mohl o vikendu fixnout.
a jak se v tom wysiwyg delaji vicestupnove cislovani?
1. bla
1.1 blabla?
A jak by to udelal v HTML v textovém poli při aktuálně povolených značkách? Vždycky máš možnost kliknout na tlačítko Zdroj a editovat HTML ..
no, to je jinak receno, wysiwyg to neumi :)
A proč by měl umět? Schválně jsem omezil seznam tlačítek na minimum. Má to být pomůcka pro rychlé psaní, aniž by se člověk musel zdržovat psaním HTML značek. Není zapotřebí, aby tento editor obsahoval desítky tlačítek na víceřádkovém menu. Mým cílem byla minimalističnost. Tučně, italic, odkaz, seznamy, tabulka. Další používané styly jsou v menu Styl. Asi napíšu článek s popisem, co to všechno umí.
Kdy jsi to naposledy potřeboval? Já občas využiji normální odrážky nebo číslování. Ale víceúrovňové, to snad nemá v komentářích ani smysl.
Ja je stale vidim. Nemenil jsi nastaveni?
V rozšířeném editoru v režimu WYSIWYG nemáte definovanou barvu popředí.
K uprave vzhledu se Robert jeste nedostal.
Ja mam nejaky AMD Sempron, nacteni je pomalejsi, ale pouzitelne, horsi jsou dialogy typu odkaz ci tabulka, tam to zablokuje pc na vteriny.
Athlon 2500+ (1100Mhz) načtení á4 vteřiny, odkaz á4-5, tabulka á3.
Athlon XP@2GHz načtení 2s, odkaz 1s, tabulka 1s. Zajímavý...
Asi nějaká chvilková anomálie, teď mam 4x po sobě odkaz okolo 3 sekund. Na dvou giga je to taky docela bída. Myslim, že nastavit to jako "default" s možností vypnutí, nebylo moudré rozhodnutí, defaultně by mělo zůstat staré rozhraní a kdo chce ať si zapne tohle, no ale už stalo...
defaultně by mělo zůstat staré rozhraní a kdo chce ať si zapne tohle, no ale už stalo...Což by znamenalo, že by si většina lidí novinek nevšimla (ne všichni mají zapnuté blogy, ne všichni je pravidelně sledují atd.) Takhle když se něco objeví, každý si toho všimne hned a pokud se mu nelíbí, tak to vypne.