Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Presun obsahu na samy zacatek HTML zdrojaku je hlavni podminkou redesignu. Mluvime o tom uz dlouho, ale s Robertem to sami nejspise nezvladneme. Bude se toho muset chopit profik.
Další možností je předělat design AbíčkaJedeš?!
Další možností je předělat design AbíčkaVrátí se oblouček a tučňák?
>>Máte-li vlastní stránku, prosím linkujte nás a naše služby. Pomůže nám to.
a za to mi bude odmenou, ze zde v paticce budu mit odkaz, ktery system abicko opravi, aby ho nikdo nezneuzival a nemohli ho poradne pouzit napriklad indexovaci a vyhledavaci systemy. Tak ci tak, bude -li si chtit nekdo vylepsit pagerank, tak to udela pomoci blogu.
System v tomto funguje spatne. A bude fungovat spatne, dokud se nebude rozlisovat treba dane linkovani tim, kdo cim pro abicko prispel.
\\ add skupiny - prekvapilo me, ze nejedou. Jenomze bouzel nepojedou. Nejsou lidi. Je sice pekne, ze hodne lidi komentuje, ale malokdo uz tvori jen tak. A touto vlastnosti uz trpi portaly par let. Na podobne veci jsme si vylamali zuby pred par lety.
\\add SEO - osobne bych na to nespolehal a snazil se pomoci si sam. Je to hodne zradne a hlavni je obsah. Kdyz uz, tak zaplatit radeji google nejakou korunu.
Co se tyce SEO, tak ten pad byl podle me zpusoben odkazy typu "beleni zubu" (i ja). Doslova sli o bod vsichni, kdo neco takoveho udelali. Kupodivu treba nepadl pagerank penguin.cz .
Tož ty patičky opět vysvětlím. Je s nima několik problémů, které spolu souvisí. Aktivní uživatel má tisíce komentářů a přidání URL do patičky se rovnalo google bombě. Chápu, že tato vlastnost byla pro mnohé uživatele atraktivní, ale to není účel patičky. Patička je pro čtenáře, ne pro boty a spidery. Sorry.
Dále každá stránka má nějaký page rank a ten se rozdělí mezi všechny odkazy, které se na ni objevují. V nejlepším případě jediného odkazu získá tento cílový web celý page rank odkazující stránky. No a teď si vemte Abíčko. Vlevo je patnáct zpráviček a šest serverů v rozcestníku. Bum, to je hned padesát odkazů. Pod článkem je diskuse se stovkou komentářů, každý má nejméně jeden odkaz v patičce. V samotném článku je třeba pět odkazů relevantních probíranému tématu. Nicméně v tomto zjednodušeném případě musí soupeřit se stopadesáti naprosto nerelevantními odkazy. Výsledkem je, že samotný odkaz z Abíčka je pro tyto stránky bezcenný. Google bohužel nepozná, zda se kousek textu týká hlavního obsahu stránky, nebo je to vata kolem. Proto se mu snažíme pomoci přidávání rel=nofollow.
Nerikam, ze nemas pravdu.
Osobne rozlisuji mezi tim, co je aktivni uzivatel. Pred casem jsem si udelal nejakou drobnou analyzu - staci si zgrupovat zaznamy podle uzivatelu.
Mas mraky lidi, co jenom diskutuji, v pripade abicka casto i pouze bloguji. A vetsinou o svych pravdach, kterym veri roky a bezduvodne. Pridana hodnota pro portal nic moc. Bude jich klidne ke stovce. Par skalnich generuje megabajty textu - doslova to, co bylo drive v chatu, tak je jako regulerni obsah na webu.
Pak mas par lidi, co neco tvori - jsou jich desitky, aktivnich jenom 10-15 v nejakem obdobi. Treba pridaji nejaky zajimavy zaznam. A tech je podstatne mene.
No a pak mas nejake vedeni a tahouny (i treba za penize) a tech je na prstech jedne ruky ( nekdy po letite praxi na pile).
No a tohle je prave duvod, proc nemam obavy o ty google bomby., kdyz se uprednostni pouze Ti, co vkladaji nejaky obsah. Ono celkove vsechny portaly jsou hodne nafoukla bublina.
rel=nofollow
ignoruje nebo mu přinejmenším nepřikládá velkou váhu (a třeba Michal Illich, autor Jyxa, kdysi sám napsal, že Jyxo rel=nofollow
ignoruje). Je to totiž podobné, jako meta tagy description*) nebo keywords -- autor stránky si tam může dát co chce, a je to určené primárně pro vyhledávače, ne pro uživatele. Takže je to ideální místo, jak se pokoušet vyhledávač nějak oblafnout. Takže pokud Google rel=nofollow
nějak používá, tak jenom jako informaci "autor těchto stránek nechce, aby se přes tento odkaz předával PageRank", ne jako striktní zákaz předávání.
*) Takže ten chybějící meta tag description taky nebyl až taková tragédie -- např. Google ten tag použije pouze ve výpisu výsledků vyhledávání a to jen v případě, kdy je text v něm dostatečně relevantní k dotazu. Jinak se chová, jako by tam nebyl a vypíše části stránky, kde se vyskytují vyhledávaná slova. A pro indexování ten tag nepoužívá vůbec.
No, ten rozdil s description a bez je velky. Puvodne se tam zobrazovaly nahodne kousky ze zpravicek, ted je tam popisek abicka. Ve vypise hledani to urcite prinosne bude, lepe to lidem vysvetli, co maji od webu ocekavat.
Nový design je dobrý nápad, zvláště pak, když je to desetileté výročí . Jen ať to není ten web 2.0. Plýtvání místem, strašně barevné stránky apod.
Soutěže určitě chci. Chci triko ábíčka . Vybírat nominované bych nechal čtenáře, ale chtělo by jim to dát vědět formou článků, boxu na hlavní stránce, v boxu na leve/pravé straně, apod. Nechat tomu nějaký čas a ten pravý se určitě vybere.
Jako linkování stačí použít odkaz na ábíčko, nebo lze udělat i něco více. Odkaz sem mám na skoro na každé stránce, ale pokud lze udělat více, tak dejte vědět . Sice mé stránky nemají velkou návštěvnost, ale každý link dobrý.
Tiskni
Sdílej: