Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tests in error:
testConnect(cz.abclinuxu.datoveschranky.TestHelper)
cz.abclinuxu.datoveschranky.MessageDownloadTest
cz.abclinuxu.datoveschranky.SearchTest
cz.abclinuxu.datoveschranky.MessageUploadTest
Tests run: 4, Failures: 0, Errors: 4, Skipped: 0
Zkusil jsem použít přihlašovací údaje z kódu pro přihlášení na web czebox.cz – bez úspěchu. Že by platnost testovacího účtu vypršela?
3. dokončit stránky projektů pro koncové uživatele (pro netechnicky orientované uživatele) včetně linků ke staženíTak maximálně tady bych viděl svůj přínos a to v konsultaci, jako "FTU" (fatálně tupý uživatel) mám totiž s různými howto, faq a jinými návody velmi smutné zkušenosti, co se srozumitelnosti a kompletnosti týče.
Teď je čas projekt probudit a dotáhnout do konce. Pomůžete?Já projektu pomohu tak, že o něm budu v úterý hovořit na konferenci. Takže komu chybí motivace pokračovat, může ji získat, protože se projektu dozvědí lidé z velkých firem.
Velmi rád bych pomohl... Ale ne s tímhle projektem. Chtěl bych pomoct se svobodným německo-českým slovníkem, chtěl bych se podělit se slovíčkama, které znám.
Já vím, že nemáte čas. Ale kdyby se toho někdo programátorsky ujal, tak bych mu byl vděčný.
Úplně nejdůležitější je, aby kdokoli mohl přes webový formulář přidávat německá slovíčka, které zná. Případného "vtipálka" bych vypátral já, protože bych se snažil každý den slovník kontrolovat. Postaral bych se i o situaci, kdy by měl někdo "tendenci" slovíčka prostě opsat ze slovníku.
Stejně důležitý požadavek je, aby si kdokoli mohl aktuální slovník stáhnout k sobě do počítače pro offline prohlížení/hledání. Slovník by měl být UTF-8 plain text.
Jinak moc děkuju za tvoji ochotu. Jsem rád, že dobrý lidi nevymřeli.
Velice bych uvítal, aby tento slovník měl úplně stejný formát dat, tedy abych uchovával stejná data, jako má GNU/FDL Anglicko-Český slovník.
Drive se daly delat z nadsenectvi ruzne a velke veci. Dneska tomu tak neni.Vždycky, když čtu/slyším něco na téma "dříve vs. dnes", musím se smát. Je to evergreen, říká se to pořád. Každá doba má své, ale rozhodně to není tak, že dříve se dalo něco dělat z nadšenectví a dnes to nejde. Je to jednoduché - kdo chce, dělá, kdo nechce, nedělá.
Pokud jde o medializaci, tak podstatné je, aby lidi, kteří o toto téma mají zájem, se o otevřených klientech dozvěděli na místech k tomu určených.
Nejlepší by bylo, kdyby státní správa předvedla proklamovanou spolupráci s (odbornou) veřejností a jednotlivé programy uvedla na oficiálním informačním webu ISDS.
Doneslo se mi, že jedním z mála takových ministerských úředníků je pan Josef Hruška. Pokud vyhlašovatel má zájem, mohu předat kontaktní adresy.
Moje maličkost se alespoň snaží udržovat seznam klientů na české Wikipedii.
Tiskni
Sdílej: