Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Bylo nebylo, před dávnými věky jsme s velkou slávou spustili projekt pro otevřený multiplatformní přístup do neslavných datových schránek. Sehnali jsme zlatý poklad pro dobrodruhy, kteří náš sen naplní. Přihlásili se tři odvážlivci, dva vytrvali, jeden někde zabloudil. A vedení projektu se píchlo o růžový trn, načež usnulo. Teď je čas projekt probudit a dotáhnout do konce. Pomůžete?
Aktuální situace je taková, že jsme hlavně chtěli uživatelsky příjemné rozhraní, nejlépe jako plugin do mailového klienta jako je Mozilla Thunderbird. Do projektu se přihlásili tři uchazeči.
Robert už delší dobu připravuje nové stránky pro koncové uživatele, ale potřeboval by nějaké změny v layoutu Abíčka, což visí na mně. Stejně jako medializace projektu. S narozením druhé dcerky jsem utlumil všechny mimopracovní aktivity, nic nezvládám A bohužel se nenašel žádný náhradník, který by tento projekt táhnul dál. Co je třeba udělat:
Jako další problém vidím, že jsme vybrali příliš peněz. Dva doručené projekty nárokovaly zhruba půlku rozpočtu. Co se zbytkem? Pokud vracet zpět, tak podle jakého klíče? Ideální by opravdu bylo najít vývojáře, kteří by dopsali nad doručenými knihovnami aplikace, třeba rozšíření Thunderbirdu nebo OpenOffice.org a mohli jsme jim předat zbytek.
Takže taková je situace, chci poděkovat Václavovi a Petrovi, že vytrvali a dodali, co slíbili a prosím laskavé čtenáře, aby se zapojili do projektu. Třeba tím, že zbuildují projekty, otestují je a potvrdí splnění zadání, napíší dokumentaci či projektové stránky, napíší aplikace nad knihovnami nebo převezmou otěže projektu a posunou jej dál.
Tiskni
Sdílej:
Tests in error:
testConnect(cz.abclinuxu.datoveschranky.TestHelper)
cz.abclinuxu.datoveschranky.MessageDownloadTest
cz.abclinuxu.datoveschranky.SearchTest
cz.abclinuxu.datoveschranky.MessageUploadTest
Tests run: 4, Failures: 0, Errors: 4, Skipped: 0
Zkusil jsem použít přihlašovací údaje z kódu pro přihlášení na web czebox.cz – bez úspěchu. Že by platnost testovacího účtu vypršela?
3. dokončit stránky projektů pro koncové uživatele (pro netechnicky orientované uživatele) včetně linků ke staženíTak maximálně tady bych viděl svůj přínos a to v konsultaci, jako "FTU" (fatálně tupý uživatel) mám totiž s různými howto, faq a jinými návody velmi smutné zkušenosti, co se srozumitelnosti a kompletnosti týče.
Teď je čas projekt probudit a dotáhnout do konce. Pomůžete?Já projektu pomohu tak, že o něm budu v úterý hovořit na konferenci. Takže komu chybí motivace pokračovat, může ji získat, protože se projektu dozvědí lidé z velkých firem.
Velmi rád bych pomohl... Ale ne s tímhle projektem. Chtěl bych pomoct se svobodným německo-českým slovníkem, chtěl bych se podělit se slovíčkama, které znám.
Já vím, že nemáte čas. Ale kdyby se toho někdo programátorsky ujal, tak bych mu byl vděčný.
Úplně nejdůležitější je, aby kdokoli mohl přes webový formulář přidávat německá slovíčka, které zná. Případného "vtipálka" bych vypátral já, protože bych se snažil každý den slovník kontrolovat. Postaral bych se i o situaci, kdy by měl někdo "tendenci" slovíčka prostě opsat ze slovníku.
Stejně důležitý požadavek je, aby si kdokoli mohl aktuální slovník stáhnout k sobě do počítače pro offline prohlížení/hledání. Slovník by měl být UTF-8 plain text.
Jinak moc děkuju za tvoji ochotu. Jsem rád, že dobrý lidi nevymřeli.
Velice bych uvítal, aby tento slovník měl úplně stejný formát dat, tedy abych uchovával stejná data, jako má GNU/FDL Anglicko-Český slovník.
Drive se daly delat z nadsenectvi ruzne a velke veci. Dneska tomu tak neni.Vždycky, když čtu/slyším něco na téma "dříve vs. dnes", musím se smát. Je to evergreen, říká se to pořád. Každá doba má své, ale rozhodně to není tak, že dříve se dalo něco dělat z nadšenectví a dnes to nejde. Je to jednoduché - kdo chce, dělá, kdo nechce, nedělá.
Pokud jde o medializaci, tak podstatné je, aby lidi, kteří o toto téma mají zájem, se o otevřených klientech dozvěděli na místech k tomu určených.
Nejlepší by bylo, kdyby státní správa předvedla proklamovanou spolupráci s (odbornou) veřejností a jednotlivé programy uvedla na oficiálním informačním webu ISDS.
Doneslo se mi, že jedním z mála takových ministerských úředníků je pan Josef Hruška. Pokud vyhlašovatel má zájem, mohu předat kontaktní adresy.
Moje maličkost se alespoň snaží udržovat seznam klientů na české Wikipedii.