Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Bylo nebylo, před dávnými věky jsme s velkou slávou spustili projekt pro otevřený multiplatformní přístup do neslavných datových schránek. Sehnali jsme zlatý poklad pro dobrodruhy, kteří náš sen naplní. Přihlásili se tři odvážlivci, dva vytrvali, jeden někde zabloudil. A vedení projektu se píchlo o růžový trn, načež usnulo. Teď je čas projekt probudit a dotáhnout do konce. Pomůžete?
Aktuální situace je taková, že jsme hlavně chtěli uživatelsky příjemné rozhraní, nejlépe jako plugin do mailového klienta jako je Mozilla Thunderbird. Do projektu se přihlásili tři uchazeči.
Robert už delší dobu připravuje nové stránky pro koncové uživatele, ale potřeboval by nějaké změny v layoutu Abíčka, což visí na mně. Stejně jako medializace projektu. S narozením druhé dcerky jsem utlumil všechny mimopracovní aktivity, nic nezvládám A bohužel se nenašel žádný náhradník, který by tento projekt táhnul dál. Co je třeba udělat:
Jako další problém vidím, že jsme vybrali příliš peněz. Dva doručené projekty nárokovaly zhruba půlku rozpočtu. Co se zbytkem? Pokud vracet zpět, tak podle jakého klíče? Ideální by opravdu bylo najít vývojáře, kteří by dopsali nad doručenými knihovnami aplikace, třeba rozšíření Thunderbirdu nebo OpenOffice.org a mohli jsme jim předat zbytek.
Takže taková je situace, chci poděkovat Václavovi a Petrovi, že vytrvali a dodali, co slíbili a prosím laskavé čtenáře, aby se zapojili do projektu. Třeba tím, že zbuildují projekty, otestují je a potvrdí splnění zadání, napíší dokumentaci či projektové stránky, napíší aplikace nad knihovnami nebo převezmou otěže projektu a posunou jej dál.
Tiskni
Sdílej:
Tests in error:
testConnect(cz.abclinuxu.datoveschranky.TestHelper)
cz.abclinuxu.datoveschranky.MessageDownloadTest
cz.abclinuxu.datoveschranky.SearchTest
cz.abclinuxu.datoveschranky.MessageUploadTest
Tests run: 4, Failures: 0, Errors: 4, Skipped: 0
Zkusil jsem použít přihlašovací údaje z kódu pro přihlášení na web czebox.cz – bez úspěchu. Že by platnost testovacího účtu vypršela?
3. dokončit stránky projektů pro koncové uživatele (pro netechnicky orientované uživatele) včetně linků ke staženíTak maximálně tady bych viděl svůj přínos a to v konsultaci, jako "FTU" (fatálně tupý uživatel) mám totiž s různými howto, faq a jinými návody velmi smutné zkušenosti, co se srozumitelnosti a kompletnosti týče.
Teď je čas projekt probudit a dotáhnout do konce. Pomůžete?Já projektu pomohu tak, že o něm budu v úterý hovořit na konferenci. Takže komu chybí motivace pokračovat, může ji získat, protože se projektu dozvědí lidé z velkých firem.
Velmi rád bych pomohl... Ale ne s tímhle projektem. Chtěl bych pomoct se svobodným německo-českým slovníkem, chtěl bych se podělit se slovíčkama, které znám.
Já vím, že nemáte čas. Ale kdyby se toho někdo programátorsky ujal, tak bych mu byl vděčný.
Úplně nejdůležitější je, aby kdokoli mohl přes webový formulář přidávat německá slovíčka, které zná. Případného "vtipálka" bych vypátral já, protože bych se snažil každý den slovník kontrolovat. Postaral bych se i o situaci, kdy by měl někdo "tendenci" slovíčka prostě opsat ze slovníku.
Stejně důležitý požadavek je, aby si kdokoli mohl aktuální slovník stáhnout k sobě do počítače pro offline prohlížení/hledání. Slovník by měl být UTF-8 plain text.
Jinak moc děkuju za tvoji ochotu. Jsem rád, že dobrý lidi nevymřeli.
Velice bych uvítal, aby tento slovník měl úplně stejný formát dat, tedy abych uchovával stejná data, jako má GNU/FDL Anglicko-Český slovník.
Drive se daly delat z nadsenectvi ruzne a velke veci. Dneska tomu tak neni.Vždycky, když čtu/slyším něco na téma "dříve vs. dnes", musím se smát. Je to evergreen, říká se to pořád. Každá doba má své, ale rozhodně to není tak, že dříve se dalo něco dělat z nadšenectví a dnes to nejde. Je to jednoduché - kdo chce, dělá, kdo nechce, nedělá.
Pokud jde o medializaci, tak podstatné je, aby lidi, kteří o toto téma mají zájem, se o otevřených klientech dozvěděli na místech k tomu určených.
Nejlepší by bylo, kdyby státní správa předvedla proklamovanou spolupráci s (odbornou) veřejností a jednotlivé programy uvedla na oficiálním informačním webu ISDS.
Doneslo se mi, že jedním z mála takových ministerských úředníků je pan Josef Hruška. Pokud vyhlašovatel má zájem, mohu předat kontaktní adresy.
Moje maličkost se alespoň snaží udržovat seznam klientů na české Wikipedii.