V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Právě jsem dokončil vyhledávání v pojmech ve slovníku a v zápisech v blogu. Šlo to překvapivě snadno a rychle. Někdy během víkendu to nahraju na server. Rád bych ale před tím napsal dělení blogu a RSS.
Kromě nasazení lepšího slovníku do praxe jsem dneska stihnul ještě udělat pár změn. Za prvé je teď možné určit typ požadavku na administrátory. K dispozici jsou čtyři možnosti: hlášení chyby, námět na vylepšení, návrh ankety a problémy s účtem. Mohlo by to být přehlednější a třeba to některým méně chápavým lidem napoví, že ten formulář neslouží na všechno. Také jsem vytvořil novou roli administrátor požadavků, který smí spravovat požadavky. Dosud jste na to potřebovali roota (ne systémového, samozřejmě).
A za druhé jsem přidal zobrazování cesty k aktuálnímu objektu i v blogu. Takže teď byste měli vidět na řádku s uživatelskými údaji i zobrazenou cestu k tomuto zápisu. Ovládání blogu tak bude zase o něco pohodlnější.
Chtěl bych se s vámi poradit, jakým způsobem mám napsat dělení zápisu.
Představte si tuto situaci: chcete napsat dlouhý zápis. Třeba popis instalace nějakého softu. Zabere to mnoho odstavců a tedy místa. Takže chcete, aby se třeba jen první odstavec zobrazoval mezi ostatními zápisy, zbytek byl dostupný až na stránce toho jediného zápisu (po kliknutí).
Jak to ale zadávat? Vidím dvě možnosti.
Výhodou první varianty je intuitivnost, druhá zase více šetří místem a nemusíte na začátku uvažovat, jak text rozdělíte. Prostě pak někam vložíte značku. Jak to tedy mám udělat?
Dlouho žádaná změna je tady (respektive na mém domácím PC) - ve slovníku už nebudou žádné duplicity! Dosud jsem zobrazoval podobně je u hardwaru nejnovější záznamy, teď hledám položky. No, to asi nikomu z vás moc neřekne, výsledkem ale je, že budou zobrazeny všechny pojmy bez duplicit. A dokonce i setřízené dle abecedy podle jména pojmu. Navíc jsem do popisu sekce přidal odkazy na Wikipedii, dík patří Jiřímu Bajerovi.
Dnešním dnem jde do žhavého testu dlouho plánovaná nová funkce Abíčka - blogy. Jsou určeny pro dvě hlavní skupiny uživatelů. Za prvé pro zkušené uživatele, kteří chtějí publikovat své zkušenosti s Linuxem, různé rady a návody. Dosud měli možnost pouze jako autoři článků na hlavní stránce, což mnohé odrazovalo. Často mi chodily maily typu: rozběhal jsem XY, kam to mám napsat. Teď moje odpověď zní - pokud nechcete napsat článek, pak do svého blogu.
Druhou skupinou jsou začátečníci. Někteří si už teď dělali z diskusí své blogy ;-). Mohou psát své pokroky s Linuxem a odkazovat se na/z diskusí. Myslím, že pak bude jednodušší jim radit, při odpovědi bude možné mrknout se na jejich blog a zjistit kontext. Co už umí, na čem uvízli, zda vyřešili staré problémy. Čtení jejich poznámek pak může být zajímavé i pro nás zkušenější uživatele, protože se budeme z jejich postesků lépe vcítit do jejich kůže. A v neposlední řadě, čtení blogů bývalých začátečníků může být poučné pro současné začátečníky. Najdou tak odpovědi na problémy, které je tíží a které se nám pokročilým zdají tak nepochopitelné.
Nicméně i když nespadáte do těchto skupin, blogy jsou zcela otevřené a můžete je vést na libovolné téma. Jen se držte pravidel slušného chování a zákonů této země.
V tuto chvíli jsem naimplementoval jen základní sadu funkcí blogů. Můžete blog vytvořit, přejmenovat, upravit vzhled, přidávat, upravovat či mazat zápisy, komentovat je a konečně procházet archiv. Yetiho učitě potěší hierarchická URL. :-) Na druhou stranu spousta věcí chybí a budu je postupně přidávat. Jedná se namátkou o
Mějte prosím pochopení, pokud narazíte na nějakou chybu. V takovém případě mi ji prosím oznamte, jakmile budu mít čas, pokusím se ji odstranit. Podobně uvítám vaše tipy a náměty, jak blogy vylepšit. Věřím, že si blogy oblíbíte a napíšete spoustu zajímavého obsahu.