Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Programming stuff. And stuff.
Po delším googlení jsem narazil na projekt CryoPID, který umí zmrazit proces do ELF binárky na disku (ta pak pokračuje od momentu zmražení). Přeložit to nebylo nic snadné (nadával jsem než se mi to povedlo zprovoznit přes různé hacky).
Binárky a ohackované zdrojáky mají původ v momentálním mercurial tip (7da69201d50e).
Bohužel i386/i686 binárky nemám, protože po překladu v 32bit chrootu nefungovaly. (Starší předkompilované binárky je možné stáhnout ze stránky projektu).
Vzhledem k tomu, že se cryopid linkuje jenom proti libz a glibc, mělo by to fungovat všude. Vyzkoušel jsem to na Gentoo glibc 2.8, Debianu Lenny a Etch. S Debianem problém nebyl, na Gentoo z nějakého důvodu nešlo obnovit zmraženy python2.5 procesy. Python 2.4 a 2.6 byly ok, spíš než na verzi jádra bych to tipoval na verzi knihoven. Segfault od zmraženého python2.5 procesu byl tak hustý, že i gdb lakonicky zahlásilo "Process no longer exists".
Holt CryoPID není dokonalý, ale smekám proti tomu co umí.
Ohackované zdrojáky obsahují copy-and-pastnuté definice maker _syscall2 a _syscall4, které myslím od jádra 2.6.20 nejsou součástí kernel-headers (nebo kernelu samotného). Podobně pro i686 bude nejspíš stačit nadefinovat (copy-and-pastovat syscall kód přes int 0x80). Příliš do kernel developmentu nevidím, pokud víte jak nahradit tyhle makra, neváhejte se ozvat.
Makefile-y ohackovaných zdrojáků obsahují include /usr/src/linux, tudíž pro úspěšný překlad buď musíte mít zdrojáky jádra nebo kompatilní kernel-headers.
Pozn: já používám Komodo IDE remote debugger (dbgp.client, metoda brk), ale klidně by šlo použít třeba na winpdb nebo jiný debugger. Pointa zmražení je, že "odmražený" spuštený proces se rovnou připojí k debuggeru.
#!/usr/bin/env python
import sys
sys.path.append("/opt/Komodo/")
from dbgp.client import brk
import os
import subprocess
import time
class A(object):
def __init__(self, **kwargs):
self.__dict__.update(kwargs)
def __str__(self):
return str([(k, v) for (k, v) in self.__dict__.iteritems()])
a = A(a=1, b=2, c="c")
#Tady je nejaky test kde se zjisti ze se neco rozbilo a nedava smysl.
#Kdyz se neco rozbilo, zavolame fork a freeznem childa
pid = os.fork()
if pid > 0: #parent
argv = ["/home/ondro/bin/cryopid", "-l", "child.cryo", str(pid)]
p = subprocess.Popen(argv, stdin=subprocess.PIPE, stdout=subprocess.PIPE, stderr=subprocess.PIPE)
l = p.communicate()
p.wait()
print l[0]
print l[1]
print "Freeze finished"
sys.exit(0)
elif pid == 0: #child
time.sleep(5) #chceme se vyhnout race condition nez se proces zmrazi, systemovy semget() by byl lepsi
brk(host="localhost", port=9000)
for i in range(5):
print "Sleeping: ", i
time.sleep(1)
print a
else:
print "Fork failed"
Když vás zajímjí podobné postupy, podívejte se na Checkpointing software.
Tiskni
Sdílej: