Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Divná mechanická věcObjasnění: ta věc lze složit do podoby srdce.
Znásilňování dobrovolníků kofeinem, alkoholem, relaxací (tohle je starší foto)Jsou tam divnější věci. Moje dojmy: Během akce jsem stihl oddebugovat firmware brmpaw a s Paskym jsme objevili slepé cesty, kterými asi nepůjde naflashovat AVR mikrokontrolér (někdo přece musí objevit, kudy cesta nevede!). No a taky jsem se pokochal činností biolabu, kterou jsem ještě na vlastní oči neviděl, a pak se skupinka šílenců (z toho dva lidi ještě v laboratorních pláštích; Chido s nášivkou biohazard) prošla po budově. Bylo zjištěno, že v přízemí hraje značně nahlas hudba, z otevřených místností byly asi 3 různé bazary (hadry, cetky), pak nějaké galerie více či méně abstraktního umění (kterému nerozumím), ve dvou bylo nějaké promítání a asi dvě místnosti byly úplně prázdné, jen na zemi seděli lidé a pili čaj a kávu. Hmm. Asi nejsložitější bylo představení brmlabu a našich projektů lidem v ostatních místnostech, když už jsme se někde dali do řeči. Překvapilo mě, jak bylo narváno, na to, že ta akce nebyla skoro vůbec propagovaná. Přiznejte se, kdo z AbcLinuxu tam ještě byl?
To jsme s Labutakem onehda planovali, ze pojedem v metru s pootevrenou dewarkou (aby se dusik vyparoval) a oblecem si HAZMAT suits.Představa vylitého litru dusíku ve stanici nebo voze metra mi přijde rozhodně zajímavá (a na Nově by to byl určitě teroristický útok).
Ale v Tokyu to berou sportovne, nejaki typci si napojili Geiger counter na nagiosJestli dojde k jaderné havárii poblíž, mohlo by tohle být jedno ze zajímavých využití LEDbar :)
Holt zase filmaři použili filmovou licenci - jen ve filmech tekutý dusík zmrazí okamžitě (ovšem co dělá tekutý vodík/helium nevím) :(.Taky ses koukal na Terminátora?
Njn, ale podle té fotky to vypadá na dýl než 1sRuku tam nikdo neměl moc dlouho… Tedy alespoň po tu dobu, co jsem přihlížel.
navíc kdyby se mu ten dusík omylem vylil na ruku, tak by chvilku trvalo než by to "otřel"Otřel? Poměrně ochotně to steče samo.
Já v něm měl jednou ruku :).Fakt mě to připomnělo T1000
Teď ještě otázka, zda člověk stihne tu ruku vytáhnout, pokud ta vrstvička vymizí.Možná bychom si měli sehnat vepřové tlapky a vyzkoušet, jak dlouho ta vrstvička vydrží.
BTW IMHO pokud to má tepelnou kapacitu o hodně menší než voda (lidský tělo), tak je to OK.Proč? Tekutý dusík odebírá teplo hlavně změnou skupenství (varem).
BTW ten dusík nebude hnedka na bodu varu (to by bylo nepraktické imho ho takhle skladovat).A bude a bude a bude. On se normálně vaří. Jak jinak bys ho chtěl skladovat? Jeho kritický bod je o dost níž než 20 °C.
Jo ještě k těm obrázkům, nemohlo by se stát, že vlivem podchlazení vnitřní vrstvy tý termosky ta vrstva praskne (taky sklo..)Ta termoska byla celoplechová.
a tekutý dusík se dostane (ochladí) ten vnější kov? To by pak imho bylo jako lízat zmrzlý zábradlí (akorát místo jazyka prsty).Jó, to by bylo blbý. Asi jako dotknout se hrdla termosky (všimni si, jaká je tam hezká námraza).
A zelena se menila na zlutou, ta cervena na trocha jiny odstin cervene (bylo to videt, ale slabe).
Zajimave jeste bylo stare datacentrum sporky v budove, je to obrovske, mnoha svetla nefunguji a clovek se tam citi jako v Doom 3 Ethernetovych kabelu na tuny, a kdeco co se jim nevyplatilo vzit sebou.
Lze tam najit i nasledovni papir. Mame i lepsi fotku, tahle je z mobilu, je tam napsano:
POZOR !!!
Tyto vystupy jsou tisteny kazdy den. (Bohuzel to tak musi byt, obsahuji informace pro pripad uplneho zhrouceni systemu.)
Aktualni je tedy vzdy posledni vypis. Vypisy starsiho data je tedy mozno (zahodno) vyradit do sberu.
ADMIN4
Tiskni
Sdílej: