Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V rámci předchozího jsem si k tomu udělal i manuálové stránky.
Protože mě momentálně dál nenapadá, co by se dalo ještě zlepšit (je jasný, že by se toho našlo spoustu), dávám to k dispozici. Pokud budete mít někdo nějaké připomínky nebo nápady, co by se s tím mohlo ještě udělat, budu moc rád za echo :)
Mám jěště verzi, kdy místo tr
je použit sed
, ale tahle verze (se sedem) nefunguje na stroji, na kterém je skript implementován (stará verze sedu), viz tato diskuse.
Doufám, že to někomu třeba taky bude k něčemu dobrý...
A nakonec link na skript.Její hlavní výhody spočívají zejména v její velikosti a schopnosti nastartovat jak z klasického CD/DVD, tak i z USB disku. Já jsem si ji vybral pro její hardwarovou nenáročnost, kdy jsem potřeboval nějaký operační systém, který by za dodržení rozumné rychlosti běžel i na starším počítači (Intel Celeron 1.7 GHz) s velmi starou grafickou kartou (S3 Trio s 8 MiB).
/home/documents/'
a manuálně mu přidělíme práva 775, vlastník adresáře bude root
, skupina bude users
./home/
' při startu systému přidělena práva příkazem 'umask
' na hodnotu '022
'.umask
' je definováno v souboru '/etc/bashrc
' nebo v '/etc/profile
', záleží na tom, jakou strukturu oba soubory mají (a o jakou jde distribuci).msec
(= Mandrake SECurity tool)'. V jeho adresáři '/usr/share/msec/
' se nacházejí konfigurační soubory určené k zabezpečení systému lokálních souborů podle zvolené úrovně zabezpečení, která je volena při instalaci systému (viz soubory 'perm.0
' až 'perm.5
'). Pro případné úpravy se používá soubor '/etc/security/msec/perm.local
'