Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Jako osoba školou povinná jsem měl od pátku tři dny volno a tak jsem chtěl udělat něco opravdu velkého (teda na mé poměry). Tím něčím byla instalace Gentoo.
Bál jsem se...asi jako každý neznalý uživatel, jemuž se dostává přísunu informací typu "Gentoo je opravdu hardcore", "Distribuce pro zkušené uživatele" a podobně.
Přece to nemůže být nic tak hrozného, řekl jsem si. No a výsledek se pokusím sesumarizovat níže.
Linux jsem začal používat minulý rok těsně před začátkem prázdnin. Po přečtení kvanta informací jsem se jako malá lamka rozhodl pro Mandrake. Po dvou měsících jsem si už jakš-takš zvykl a mohl systém používat bez nějakého velkého přemýšlení. O Vánocích si ale kamarád napůl-okýnkář nainstalovat Gentoo a začal mi cpát do hlavy, jak Gentoo rulezzz a že neviděl nic lepšího. Protože jsem už přestal být se svým Mandrakem spokojený - měl rozvrtaná střeva od mých neznalých operací, řekl jsem si, že to musím taky zkusit.
Původně jsem s instalací chtěl počkat, až budu mít nové PC, ale nedalo mi to a ve čtvrtek večer jsem v šalině vymyslel ďábelský plán na víkend - instalaci Gentoo.
Tak jsem večer sedl k Mandraku, rozloučil se s KDE a nahrál na flešku .config od vyladěného jádra, co jsem používal a pár dalších věcí. Pro jistotu jsem odpojil disk s /home a vsunul CD s nápisem Gentoo 2004.3 livecd do útrob mašiny.
Instalace nebyla tak hardcore jak jsem čekal. Je to způsobeno hlavně kvalitní příručkou, kde je vše do podrobna popsané a vysvětlené. Proces instalace popisovat nebudu, myslím, že koho by to zajímalo, si jej jistě rád najde ve výborně zpracovaném Gentoo handbooku. Včera večer jsem již měl plně fungující systém s OpenOffice.org, ROX filemanagerem, Operou, ICQ klientem SIM, nastaveným tiskem a funkčním Xfce. Víc na tu chvíli, než bude nové PC, nepotřebuji.
Kompiloval jsem více-méně v noci, takže nemám tušení, jak dlouho co trvalo (kromě OOo - 259 minut na Athlonu XP 2500+). Emege je výborný nástroj, kam se hrabe urpmi. Rychlost je výtečná, ale řekl bych, že je to způsobeno spíš tím, jak moc byl Mandrake rozvrtaný.
Až teď vidím, o co jsem nepoužíváním Gentoo přišel. Bylo toho hodně, protože Gentoo opravdu rulezzz ! Okomentované čisté konfigurační soubory a logicky a jasně umístěné adresáře a soubory to jen potvrzují.
P.S.: Snad již v průběhu tohoto měsíce zde budu publikovat informace z instalace Gentoo na IBM R40, ty budou doufám praktičtěji laděné :)
Tiskni
Sdílej: