Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Jako osoba školou povinná jsem měl od pátku tři dny volno a tak jsem chtěl udělat něco opravdu velkého (teda na mé poměry). Tím něčím byla instalace Gentoo.
Bál jsem se...asi jako každý neznalý uživatel, jemuž se dostává přísunu informací typu "Gentoo je opravdu hardcore", "Distribuce pro zkušené uživatele" a podobně.
Přece to nemůže být nic tak hrozného, řekl jsem si. No a výsledek se pokusím sesumarizovat níže.
Linux jsem začal používat minulý rok těsně před začátkem prázdnin. Po přečtení kvanta informací jsem se jako malá lamka rozhodl pro Mandrake. Po dvou měsících jsem si už jakš-takš zvykl a mohl systém používat bez nějakého velkého přemýšlení. O Vánocích si ale kamarád napůl-okýnkář nainstalovat Gentoo a začal mi cpát do hlavy, jak Gentoo rulezzz a že neviděl nic lepšího. Protože jsem už přestal být se svým Mandrakem spokojený - měl rozvrtaná střeva od mých neznalých operací, řekl jsem si, že to musím taky zkusit.
Původně jsem s instalací chtěl počkat, až budu mít nové PC, ale nedalo mi to a ve čtvrtek večer jsem v šalině vymyslel ďábelský plán na víkend - instalaci Gentoo.
Tak jsem večer sedl k Mandraku, rozloučil se s KDE a nahrál na flešku .config od vyladěného jádra, co jsem používal a pár dalších věcí. Pro jistotu jsem odpojil disk s /home a vsunul CD s nápisem Gentoo 2004.3 livecd do útrob mašiny.
Instalace nebyla tak hardcore jak jsem čekal. Je to způsobeno hlavně kvalitní příručkou, kde je vše do podrobna popsané a vysvětlené. Proces instalace popisovat nebudu, myslím, že koho by to zajímalo, si jej jistě rád najde ve výborně zpracovaném Gentoo handbooku. Včera večer jsem již měl plně fungující systém s OpenOffice.org, ROX filemanagerem, Operou, ICQ klientem SIM, nastaveným tiskem a funkčním Xfce. Víc na tu chvíli, než bude nové PC, nepotřebuji.
Kompiloval jsem více-méně v noci, takže nemám tušení, jak dlouho co trvalo (kromě OOo - 259 minut na Athlonu XP 2500+). Emege je výborný nástroj, kam se hrabe urpmi. Rychlost je výtečná, ale řekl bych, že je to způsobeno spíš tím, jak moc byl Mandrake rozvrtaný.
Až teď vidím, o co jsem nepoužíváním Gentoo přišel. Bylo toho hodně, protože Gentoo opravdu rulezzz ! Okomentované čisté konfigurační soubory a logicky a jasně umístěné adresáře a soubory to jen potvrzují.
P.S.: Snad již v průběhu tohoto měsíce zde budu publikovat informace z instalace Gentoo na IBM R40, ty budou doufám praktičtěji laděné :)
Tiskni
Sdílej: