Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
fory na tohle tema už proběhly...Kazdopadne neprebehly tu
Tady jsem se dozvěděl, že "společnost Microsoft začala pomocí internetu prohledávat všechny počítače v České republice, zda v nich není kradený program Windows Vista". Dost mě vyděsilo, že společnost Microsoft prohledává i můj počítač (protože ho mám připojený k internetu), tak jsem zkusil zadat
lsof | grep microsoft
a hle!
smbd 4292 root 19u IPv4 10293 TCP *:microsoft-ds (LISTEN)
Fakt mi tam lezou, tak pozor na ně! :o)
server:/home/dalibor# lsof | grep microsoft smbd 3004 root 19u IPv4 7311 TCP *:microsoft-ds (LISTEN
localhost login: _
localhost
samozřejmě nemám Najkrajšie na tom je, že ak je aplikácia šírená pod GNU/GPLv2 (bez 'or any later' - napr. kernel), tak jej šírenie cez BitTorrent je skutočne porušením licencie.Kterého bodu konkrétně? A co distribuce obsahující GPL2 software (a šířené přes torrent)?
Another change that we've made is for support of things like BitTorrent. BitTorrent is peculiar because when you receive copies, you automatically end up distributing copies to other people and you don't even know it. This is so bizarre, that I never imagined any such thing back in 1991. And in fact, distributing a program under GPL version two using BitTorrent does things that violate the GPL. All these people are redistributing copies and they don't know it, and they are failing to carry out their responsibilities under the GPL. So we changed it so they won't have any problem. Obviously, distribution using BitTorrent should be OK.
Tiskni
Sdílej: