Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Inspirován včerejší zprávičkou jsem vytvořil JavaScriptovou implementaci binárních hodin.
Pokud netušíte co se pod pojmem Binární hodniny skrývá, prostudujte si prosím nejprve [3].
Největšího požitku, dosáhnete při zobrazení pomocí prohlížeče z rodiny Mozilla. Nejen že budete moci využívat alternativní styly (FireFox 1.0.4 – menu Zobrazit / Styl stránky), ale budete si moci otevřít hodiny v postranní liště a mít je tak na očích po celou dobu práce s prohlížečem .
![]() |
![]() |
![]() |
Způsob jak otevřít stránku v postranní liště je jednoduchý. Vložte si jí do záložek. Klepněte na položku pravý tlačítkem a vyberte menu vlastnosti. Poté zatrhněte volbu „Nahrát tuto záložku v postranní liště“. Na konec stačí dialog potvrdit a vyvolat uloženou záložku.
Výsledek snažení, pak vypadá takto:
Bohužel (alespoň ne ve FireFoxu v1.0.4), nelze v postranní liště přepínat styly. Pokud si bude chtít zvolit jiný, musíte si stránku stáhnout k sobě a html soubor upravit ručně (úprava chrome/userContent.css by byla zbytečně zdlouhavá).
Jestliže máte touhu vytvořit si vlastní styl (budu rád když mi jej pošlete) nebrání nic v cestě. Začněte přepsáním pár pravidel v základním stylu bc_hms_green_jail.css. Uvidíte, že to půjde rychle. Nezaleknete se obrovského množství pseudotříd. Každý „ťuflík“ má dvě (zapnuto/vypnuto). Proč tomu tak je, bude zřejmé, až se dokopu a vytvořím styl alá duha.
Moc hezký styl „Modrá záře“ (viz druhý obrázek) a „Zlatý přeliv“ vytvořil můj kamarád Adam Sádovský (mimochodem pokud toho nemáte dost, naleznete na jeho stránkách program pro převod Hvězdného data). Díky Adame!
K implementaci snad jen poznámka: byla rychlá. Nechtělo se mi pozicovat a tak jsem použil tabulku. Doufám že to nevadí.
Přeji spoustu zábavy a málo zmeškaných schůzek!
[1] Binární hodiny v JavaScriptu
[3] Schéma zapojení a hezky popsaná teorie díky Jirko
Tiskni
Sdílej: