Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Familiar Linux naběhl. Chvíle opojení z dobře odvedené práce a pak těžké vystřízlivění při platbě jednoho a půl tisíce korun za novou baterii.
Poučení: Baterii si můžete v iPAQu (H3600) vyměnit sami.
Potřeby:
Vnitřní baterie iPAQu mi vydržela sotva 30 minut. Wokýnka jsem si prohlížel převážně v kolíbce a tak jsem si toho nevšiml. Začal jsem tedy hledat, jak koupit baterii. Jediná firma která mi byla ochotná poskytnou baterku pro tak starý model, byla SunnySoft. Mimochodem v době kdy jsem ještě neměl H3600 a toužil jsem po SL-5500 (Sharp Zaurus) byli jediní, kdo se byl ochoten bavit o dodání přístroje. Z koupě nakonec sešlo, neboť by se muselo objednat alespoň 100 kusů, ale stejně ve mě vstřícná komunikace zanechala dobrý dojem.
V elektronickém obchodě jsem si vybral správnou baterii a koukám že my jí i vymění. Jenže za 892,50 Kč. Cena se mi zdá neúměrně vysoká. Koukám na záda své mašince a zjišťuji, že Compaq (dnes pohlcený HP) mi připravil překážku ve formě hvězdičkových šroubků. Naštěstí pomohl jiný kolega, který má krásnou sadu takových to atypických nástavců. Rozebírám iPAQ. Doufám, že nemůžu nic pokazit. Uvnitř čeká plochá Lion-Polymerová baterie. Vyděsil mě její obal. Myslel jsem, že vysoká cena výměny je za sloupnutí toho obalu. Případně za připájení podivného kontaktu. Přesto ale objednávám samotnou baterii.
Vyzvednutí bude problém. 18:00 to je nejdelší otevírací doba vzorkové problémy. Volím raději Kotvu. Je pro mě blíž a 20:00 je rozumější doba. Jedna dobrá rada: Pokud chcete přijít po 19:00, zavolejte tam! Prodavač většinou bývá "ve skladu". Také je dobré, pozeptat se na stav zboží. Ne vše co mají ve vzorkové prodejně (a v e-obchodě) naleznete v Kotvě.
Následovala měsíční pauza, kterou mi zpříjemňovalo dojíždění do Kotvy a zpět (viz předchozí rada).
Dopadlo to dobře. Baterie měla svůj obal a dokonce konektor. Stačilo rozmontovat kryt.
Trochu upilovat konektor pilníkem na nehty (neoriginální Thajvanské bateriie jej mají trošku větší). A vložit ji na ukázněné místo.
Cena za výměnu bateriie je tedy pouze daní za to, že nemáte správný šroubovák.
Můj iPAQ nyní pohání tři baterie. Jedna vnitřní, vlastnoručně vyměněná a dvě v externím Jacketu. Jsem spokojen. Mám co jsem si přál. Nástroj pro krácení doby strávené v dopravním prostředku, nástroj co vydrží alespoň den, nástroj na kterém můžu psát své programy, nástroj který se mi vejde do batůžku, nástroj co mám rád ... nástroj, který se jmenuje Soptíček.
Tiskni
Sdílej: