Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Inspirován včerejší zprávičkou jsem vytvořil JavaScriptovou implementaci binárních hodin.
Pokud netušíte co se pod pojmem Binární hodniny skrývá, prostudujte si prosím nejprve [3].
Největšího požitku, dosáhnete při zobrazení pomocí prohlížeče z rodiny Mozilla. Nejen že budete moci využívat alternativní styly (FireFox 1.0.4 – menu Zobrazit / Styl stránky), ale budete si moci otevřít hodiny v postranní liště a mít je tak na očích po celou dobu práce s prohlížečem .
![]() |
![]() |
![]() |
Způsob jak otevřít stránku v postranní liště je jednoduchý. Vložte si jí do záložek. Klepněte na položku pravý tlačítkem a vyberte menu vlastnosti. Poté zatrhněte volbu „Nahrát tuto záložku v postranní liště“. Na konec stačí dialog potvrdit a vyvolat uloženou záložku.
Výsledek snažení, pak vypadá takto:
Bohužel (alespoň ne ve FireFoxu v1.0.4), nelze v postranní liště přepínat styly. Pokud si bude chtít zvolit jiný, musíte si stránku stáhnout k sobě a html soubor upravit ručně (úprava chrome/userContent.css by byla zbytečně zdlouhavá).
Jestliže máte touhu vytvořit si vlastní styl (budu rád když mi jej pošlete) nebrání nic v cestě. Začněte přepsáním pár pravidel v základním stylu bc_hms_green_jail.css. Uvidíte, že to půjde rychle. Nezaleknete se obrovského množství pseudotříd. Každý „ťuflík“ má dvě (zapnuto/vypnuto). Proč tomu tak je, bude zřejmé, až se dokopu a vytvořím styl alá duha.
Moc hezký styl „Modrá záře“ (viz druhý obrázek) a „Zlatý přeliv“ vytvořil můj kamarád Adam Sádovský (mimochodem pokud toho nemáte dost, naleznete na jeho stránkách program pro převod Hvězdného data). Díky Adame!
K implementaci snad jen poznámka: byla rychlá. Nechtělo se mi pozicovat a tak jsem použil tabulku. Doufám že to nevadí.
Přeji spoustu zábavy a málo zmeškaných schůzek!
[1] Binární hodiny v JavaScriptu
[3] Schéma zapojení a hezky popsaná teorie díky Jirko
Tiskni
Sdílej: