Vojtěch Polášek představil Vojtux, tj. linuxovou distribuci pro zrakově postižené uživatele. Vychází ze spinu Fedory 43 s desktopovým prostředím MATE. Konečným cílem je, aby žádný Vojtux nebyl potřeba a požadovaná vylepšení se dostala do upstreamu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) druhá RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 160 (pdf).
Izrael od února zakáže dětem používat v prostorách základních škol mobilní telefony. Podle agentury AFP to uvedlo izraelské ministerstvo školství, které zdůraznilo negativní dopady, které na žactvo používání telefonů má. Izrael se tímto krokem přidává k rostoucímu počtu zemí, které dětem ve vzdělávacích zařízeních přístup k telefonům omezují.
Internetová společnost Google ze skupiny Alphabet pravděpodobně dostane příští rok pokutu od Evropské komise za nedostatečné dodržování pravidel proti upřednostňování vlastních služeb a produktů ve výsledcích vyhledávání. V březnu EK obvinila Google, že ve výsledcích vyhledávání upřednostňuje na úkor konkurence vlastní služby, například Google Shopping, Google Hotels a Google Flights. Případ staví Google proti specializovaným
… více »Byl oznámen program a spuštěna registrace na konferenci Prague PostgreSQL Developer Day 2026. Konference se koná 27. a 28. ledna a bude mít tři tracky s 18 přednáškami a jeden den workshopů.
Na webu československého síťařského setkání CSNOG 2026 je vyvěšený program, registrace a další informace k akci. CSNOG 2026 se uskuteční 21. a 22. ledna příštího roku a bude se i tentokrát konat ve Zlíně. Přednášky, kterých bude více než 30, budou opět rozdělené do tří bloků - správa sítí, legislativa a regulace a akademické projekty. Počet míst je omezený, proto kdo má zájem, měl by se registrovat co nejdříve.
Máirín Duffy a Brian Smith v článku pro Fedora Magazine ukazují použití LLM pro diagnostiku systému (Fedora Linuxu) přes Model Context Protocol od firmy Anthropic. I ukázkové výstupy v samotném článku obsahují AI vygenerované nesmysly, např. doporučení přeinstalovat balíček pomocí správce balíčků APT z Debianu místo DNF nativního na Fedoře.
Projekt D7VK dospěl do verze 1.0. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.
Byla vydána nová verze 2025.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Předchozí týden, jsem strávil s dětmi na horách. Pak přisel pán, vyndal krabičku ze své brašny a cvak. Malý permoník začal nadávat, prý mu zase došla bílá ...
Nestává se mi často, že bych se dostal do novin. Když nevraždíte nebo alespoň nekradete, nejste středem zájmu. Ale abych jen neplakal, pěkně popořádku.
Stává se každoročním pravidlem, že jarní prázdniny dětí ze Školy Jaroslava Ježka na Hradčanech trávíme na horách. Ani tento rok nebyl vyjimkou. Přesouváme se do Jindřichova (kousek od Jablonce nad Nisou), do parádní chaty Javor (nejde nic jiného, než ji doporučit. Vedoucí je správný pořízek u kterého není nouze o řízek, a hlavně nám vyšel maximálně vstříc - díky!).
Počasí v pondělí bylo nádherné, bohužel to bylo poslední sluníčko, kterého jsme si užili.
V úterý bylo opravdu ošlivo, většina absolvovala jen pěší tůru na Bramberk
Středa byla ve znamení odpočinkového dne - tedy výlet do Jablonce, někteří do bazénu jiní na prohlídku Střední školy řemesel a služeb, konkrétně její pobočky v Podhoské ulici 54, kde se vyučují zlatníci, brusiči, pasíři a figurkáři. Pokud budete v Jablonci, tak doporučuji si dohodnout prohlídku (p. Hartl, telefon na požádání nebo na Íčku - +420 483 357 335). Figurkáři děti opravdu nadchnuli. Prodejna učňovských výrobků je v Smetanově 66 a dají se tam doslova za pakatel pořídit krásné věci (nejen skleněné figurky, ale i korálky, olejové lampičky, ...).
Čtvrtek byla opět lyžovačka.
A pátek byl ve znamení sněžných her, na které se celý týden trénovalo. Může te si přečíst i novinový článek (243 kB). K němu snad jen několik poznámek: Stopař == Trasér a pokud nebute rozumět větě "Všichni se umístí na prvních třech místech." nelámejte si stím hlavu. Jde jen o to jak odměnit všechny děti, když hodnocené jsou jen první tři místa (.íirogetak ecív ětsorp etálědU).
Zleva doprava: Marek Kupka, Libor Tvrdík, Honza Bajgl.
PS: Pokud jsem vás naladil na tolik, že by jste to taky chtěli zkusit, neváhejte se ozvat. Vedoucíček je potřeba jako soli.
Tiskni
Sdílej:
Jarky, Podzimky, Tábor - to jsou velké výlety všech. Každá družinka 2-3 do roka samostatný výlet. 1x týdně schůzka na Hradčanech (v současné době 1x za 14 dní).
Přidal bych i odkaz na web, kdybych na něm právě nedělal.