Byla vydána nová verze 9.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání.
Vývojáři webového prohlížeče Ladybird dnes oznámili, že mění způsob vývoje. S blížícím se vydáním alfa verze přestávají přijímat veřejné pull requesty. Všechny otevřené veřejné pull requesty budou uzavřeny. Tým nedokáže garantovat bezpečnost AI generovaných pull requestů.
OpenLogi (GitHub) je open source náhrada aplikace Logi Options+ pro přizpůsobení myší od společnosti Logitech. Zatím běží pouze na macOS.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za květen (YouTube).
Úřad pro ochranu osobních údajů řeší desítky stížností na jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které stát spustil počátkem dubna. Systém, jenž má firmám odlehčit od desítek formulářů, nejenže výrazně zatížil jejich účetní oddělení, ale docházelo v něm i k únikům osobních dat zaměstnanců k firmám, kde nepracovali. Podle ministerstva práce a sociálních věcí stála za problémem technická chyba. „Incident se týkal několika stovek
… více »Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 22.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vim Classic byl vydán ve verzi 8.3. Drew DeVault oznámil tento fork editoru Vim (verze 8.2.0148, tj. těsně před zavedením Vim9 skriptování) v březnu letošního roku. Důvodem forku bylo, že vývojáři editorů Vim a Neovim začali při vývoji využívat LLM.
Open source konference DevConf.CZ 2026 proběhne 18. a 19. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Společnost JetBrains uvolnila verzi 2 svého open-source velkého jazykového modelu (LLM) pro vývojáře Mellum.
Probíhá konference Microsoft Build 2026. Microsoft představuje své novinky: kvantový čip Majorana 2, Surface Laptop Ultra a Surface RTX Spark Dev Box s NVIDIA RTX Spark, Intelligent Terminal, Coreutils for Windows (fork Rust Coreutils), AI modely MAI, AI agenta Scout, platformu pro agent-first zařízení Project Solara, …
Zdravím všetkých priaznivcov live distribúcii.
.
Po dlhšom čase sa mi podarilo vychytať nedostatky v LDT a pripraviť web. Za web musím poďakovať kamošovi dreamwalker-ovi.
.
Nový web má adresu www.ldt.lnx.sk
.
Na webe sa nachádza niekolko priečinkov:
iso - obsahuje aktuálne vydania LDT iso image
ovladace - obsahuje ovladace na hw, ktorý mám v dosahu
01_mimo - večie kúsky SW
desktop - CBP doplnenie lahkého desktopu
java_soft - java software
runtimes - obsahuje behové prostredia (java,python...)
strom - obsahuje závyslosti a drobný sw (konzolový), nakoľko modulov može byť max 255, tak sú zoskupené abecedne
Súbori zo stromu sú potrebné pre správny beh niektorých programov.
.
Od tohto vydania som mierne pozmenil spôsob správy a uvolňovania nových verzii. Vzhladom na to že na www.slacky.eu updatuju kontynualne rozhodol som sa zriadiť mirror kde budem uploadovať lzm moduly z mojho domáceho "vývojového" stromu. Ďalej som sa rozhodol že častejšie budem vydávať tzv core build pack (CBP: 150-200MB) a menej často "stabilnú" full (1,5GB) verziu LDT.
V celom LDT sa budem snažit používat multiplatformové aplikácie aby sa dali zdielať nastavenia v rámci USB klúča z ich Win portable verziami.
Core build pack (CBP) je sada nástrojov ktorá vám umožní poľahky si vybudovať upravené LDT s vlastným SW podla potreby. Aby som prácu uľahčil aj začiatočníkom tak CBP obsahuje aj GUI".
CBP obashuje:
FluxBox
Operu s prednastaveními stránkami na dokumentáciu v cz/sk a stránky o linuxe
Isomaster na tvorbu boot iso image
Grab&Burn na vypalovanie
XFE - filemanager
SciTE pre klikačov
Vim a GVim pre pokročilích
Elinks pre stav bez GUI
GParted
slapt-get a Gslapt
epdfView na čítanie kníh o linuxeA samozrejme sadu skryptov na hromadnú tvorbu modulov a podobne.
.
Všetky skripty sú v /opt/skripty - podla ich názvov si ľahko domyslíte čo asi robia. Kto by chcel vedieť viac stačí ich otvoriť v textovom editore alebo zadat príkaz do konzole a on vypíše čo robý - pokyny treba dodržiavať.
Účel ostatných súborov bude každému zrejmí po ich otrvorení v editore.
Pri práci s Gslapt odporúčam kliknúť v setupe na "vymazanie dočasných súborov" aby sa vám neplietli staré s novými. Tiež odporúčam zaškrtnúť políčko "len stiahnuť súbori" (inak sa nainštalujú do ram a ked dojde ram tak je koniec) Následne spustit lzmsinstaller a ten všetko stiahne do /tmp/konverzie a spraví z toho moduly. Konverzie ako aj celé tmp sú v ramke takže predtým odporúčam nahodiť LDT CBP na disk pomocou inštalátora a vytvoriť dostatočne velký tmp loopback súbor, prípadne modifikovať lzmsinstaller aby to stahoval dakam inam na LINUXFS.
Pokial je LDT malé (do 500MB) a vlezie sa do ramky (1GB ram) tak odporúčam vybrať v boot menu C2R (copy2ram). V tedy rapídne narastie rýchlosť LDT. Kto má nebodaj 4GB RAM može spraviť moduly bez kompresie a v tedy je to delo
.
LDT je celé poslovenčené. Kto by chcel AJ alebo CZ stačí si stiahnuť z ftp.slax.org patričný modul a initrd.gz a nahradiť tie moje...
.
Chcem vás poprosiť o testovanie funkčnosti ati ovládača, ldton.sh a installera.
Prípadné otázky a nejasnosti môžeme poriešiť v diskuzii pod blogom alebo cez IM 
Príjemné tuningovanie praje
tomolc
Tiskni
Sdílej: