abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 30
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1992 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    LDT stále žije

    13.6.2008 06:33 | Přečteno: 1312× | poslední úprava: 13.6.2008 06:42

    Po dlhšej dobe som sa opäť nakopol napísať niečo do blogu. Pokúsim sa byť stručný:

    .

    Čo je to LDT?

    .

    Web:

    LDT má nový hosting, vzhľad a adresu: ldt.linuxos.sk. Hosting poskitol linuxos.sk. Osobitne ďakujem Tomášovi Srnkovi.

    .

    Software:

    Pribudlo viacero konzolovích programov (centerIM, bashburn...) a väčšie aplikácie (XaraLX, vedecký sw, Warzone2100 a dalšie hry). V súčasnosti funguje pridávanie nových programov ľahko a rýchlo, takže ak má niekto nejakú požiadavku na program - stačí mi napísať na email alebo IM a ja ho zaradím do repozitára.

    .

    Opravy:

    Opravil som niekolko preklepov a zopár pretuningovaných configurákov som ziednodušil (xorg.conf, smb.conf ...). Tiež som zrušil nastavenia KDM pretože niektorím luďom nevyhovovalo že sa musia prihlasovať - chceli mať rovno KDE....

    .

    Automatizácia a lzm building:

    Konečne mám skoro hotovú sadu skriptov na automatické aktualizácie repozitára, tvorbu lzm modulov a jeho synchronizáciu s web repozitárom. Chýba zopár detailov ktoré pramenia s mojej nevedomosti (najme aplikácia lftp, spracovanie textu pomocou sed a pod). S týmto by som potreboval pomôcť aby sa to urýchlilo ale pomali a postupne na to dojdem aj sám.

    .

    LDT skripty:

    Doplnil som aj zopár skriptou na prácu s balíčkami - napr: srcs2tgzs zostavý z viacero aplikácii so zdrojových kódov do lzm modulov a tak podobne. Upravil a sprehladnil som hlavný detekční a aktivačný skript ldton.sh a časť ktorá detekuje grafiku som presunul do xconfldt.

    .

    Čo plánujem:

    Konečne by som chcel dokončiť a odladiť všetky skripty na autoupdate repozitára - to je priorita.

    Ďalej chcem postaviť malý domáci server na ktorom sa to bude buildiť a uploadovať na net.

    Plánujem skript na konverziu rpm balíkov do tgz/lzm. Je to hlavne kôli niektorím aplikáciam (napr SK OOO) ktoré niesu v repozitároch.

    .

    Čo potrebujem:

    Potrebujem najme testerov aplikácii - proste si stiahnite nejaké programi a moduli a testujte či funguju (aj v normálnom slaxovi). Jedinou podmienkou je mať moduly "core_zavislosti", "zavislosti", "gnome_deps", "qt" a "xutils". "Core_system" je sada najzákladnejších konzolovích programov, ktoré by nikde nemali chýbať takže ju tiež odporúčam.

    .

    Spolupráca s autorom Slaxu:

    Na LinuxExpo som sa stretol s autorom slaxu a trochu sme dizkutovali okolo modulov pre slax - čo by mali spĺnať a ako sa budú riešiť závislosťi. Naše predstavi ako riešiť závislosťi sú odlišné, preto som navrhol že by som dodával aspoň tie moduly čo nemajú voči oreginál slaxovi žiadne ďalšie závislosti. Žial toto sa mi nepodarilo zatial naplniť z nasledovného dôvodu:

    Každý modul pre Slax musí mať vlastný build skript (a ešte zopár drobností) čo je nad moje časové a aj znalostné možnosti (ked beriem do úvahy desiatky modulov). Tiež to považujem za nešťastné riešenie najme z toho pohladu, že skoro všetok SW čerpám z repozitárov a buildím lzm modily automaticky a hromadne. Pri mojej metóde však neosekávam moduly aby som ušetril každý MB priestoru. Avšak niektoré moduly som osekal ručne.... (najme QT4 a jemu podobné balíky som osekal o demo ukážky (rádovo 70MB)... Moja filozofia je: Treba zvážiť či sa oplatí investovať čas na hladanie "nepotrebných" súborov a ich mazanie za cenu toho že pri 10MB mnodule ušetríme 2MB na manuálových stránkych... Raz sa to možno dá a dokonca aj zopár build skriptov som si spravil pre obzvlášť kritické moduly - 100MB QT4 je fakt blbosť (aktuálne 20MB) ale pri vela moduloch a pravidelných aktualizáciach sa to jednoducho nedá udržať. Navyše po prípadnej zmene vnútornej štruktúry adresárov v tgz balíku osekávací buildskript nefunguje...

    .

    V čom vidím uplatnenie LDT:

    LDT má podla mňa uplatnenie najmä ako záchranný, propagačný a testovací systém. Pri PC s viac ako 1GB RAM má zmysel uv ažovať o behu systému z ramky. V situáci keď LDT beží z ramky dramaticky stúpa rýchlosť celého systému, pretože ho nebrzdí hdd (ooo writer za 5s bez quicklanchera). Po aktivovaní ldton.sh (ukladanie užívatelských nastavení a pod) sa da použiť ako plnohodnotný OS s určitími špecifickími vlastnosťami (nerozbytnosť).Velké možnosti ponúkajú USB klúče...

    .

    tomolc

           

    Hodnocení: 80 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    13.6.2008 09:22 s0 | skóre: 32 | blog: nejchytřejší kecy | prágl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LDT stále žije
    Jakože supr. O tom žádná.

    Ale na druhou stranu to na mne působí trochu zmateně. Nemohl bys napsat o tom, jak to funguje - teď myslím z uživatelského pohledu. Třeba nějaký návod, jak od začátku vyrobit "klíčenkové distro" s nějakým přidaným SW?

    Ovšem jen jestli jsem dobře pochopil, že je to, o co se snažíš.
    Kuolema Kaikille (Paitsi Meille).
    13.6.2008 15:17 tomolc | skóre: 29 | blog: Live Desktop Tuning | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LDT stále žije
    Pochopil si dobre.

    Návod na "klíčenkové" distro je jednoduchý:

    1: stiahneš (napr cez ten wget) slax_core a nakopíruješ ho na USB. 2: stiahneš si povinné moduly (priečinok "zavislosti" a "core_ldt_build") a nakopíruješ ich do modules. 3: stiahneš si niektorý z desktopov v priečinku "prostredie" a nakopíruješ do modules. 4: stiahneš a vypáliš LDT_boot_cd_S607.iso a štartuješ... 5: prípadne možeš na USB zapísať aj zavádzač lilo ale to nefunguje na každom PC. štart s boot cd funguje všade.

    tomolc
    pocasienahorach.sk
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.