Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Po dlhšej dobe som sa opäť nakopol napísať niečo do blogu. Pokúsim sa byť stručný:
.
Čo je to LDT?.
Web:
LDT má nový hosting, vzhľad a adresu: ldt.linuxos.sk. Hosting poskitol linuxos.sk. Osobitne ďakujem Tomášovi Srnkovi.
.
Software:
Pribudlo viacero konzolovích programov (centerIM, bashburn...) a väčšie aplikácie (XaraLX, vedecký sw, Warzone2100 a dalšie hry). V súčasnosti funguje pridávanie nových programov ľahko a rýchlo, takže ak má niekto nejakú požiadavku na program - stačí mi napísať na email alebo IM a ja ho zaradím do repozitára.
.
Opravy:
Opravil som niekolko preklepov a zopár pretuningovaných configurákov som ziednodušil (xorg.conf, smb.conf ...). Tiež som zrušil nastavenia KDM pretože niektorím luďom nevyhovovalo že sa musia prihlasovať - chceli mať rovno KDE....
.
Automatizácia a lzm building:
Konečne mám skoro hotovú sadu skriptov na automatické aktualizácie repozitára, tvorbu lzm modulov a jeho synchronizáciu s web repozitárom. Chýba zopár detailov ktoré pramenia s mojej nevedomosti (najme aplikácia lftp, spracovanie textu pomocou sed a pod). S týmto by som potreboval pomôcť aby sa to urýchlilo ale pomali a postupne na to dojdem aj sám.
.
LDT skripty:
Doplnil som aj zopár skriptou na prácu s balíčkami - napr: srcs2tgzs zostavý z viacero aplikácii so zdrojových kódov do lzm modulov a tak podobne. Upravil a sprehladnil som hlavný detekční a aktivačný skript ldton.sh a časť ktorá detekuje grafiku som presunul do xconfldt.
.
Čo plánujem:
Konečne by som chcel dokončiť a odladiť všetky skripty na autoupdate repozitára - to je priorita.
Ďalej chcem postaviť malý domáci server na ktorom sa to bude buildiť a uploadovať na net.
Plánujem skript na konverziu rpm balíkov do tgz/lzm. Je to hlavne kôli niektorím aplikáciam (napr SK OOO) ktoré niesu v repozitároch.
.
Čo potrebujem:
Potrebujem najme testerov aplikácii - proste si stiahnite nejaké programi a moduli a testujte či funguju (aj v normálnom slaxovi). Jedinou podmienkou je mať moduly "core_zavislosti", "zavislosti", "gnome_deps", "qt" a "xutils". "Core_system" je sada najzákladnejších konzolovích programov, ktoré by nikde nemali chýbať takže ju tiež odporúčam.
.
Spolupráca s autorom Slaxu:
Na LinuxExpo som sa stretol s autorom slaxu a trochu sme dizkutovali okolo modulov pre slax - čo by mali spĺnať a ako sa budú riešiť závislosťi. Naše predstavi ako riešiť závislosťi sú odlišné, preto som navrhol že by som dodával aspoň tie moduly čo nemajú voči oreginál slaxovi žiadne ďalšie závislosti. Žial toto sa mi nepodarilo zatial naplniť z nasledovného dôvodu:
Každý modul pre Slax musí mať vlastný build skript (a ešte zopár drobností) čo je nad moje časové a aj znalostné možnosti (ked beriem do úvahy desiatky modulov). Tiež to považujem za nešťastné riešenie najme z toho pohladu, že skoro všetok SW čerpám z repozitárov a buildím lzm modily automaticky a hromadne. Pri mojej metóde však neosekávam moduly aby som ušetril každý MB priestoru. Avšak niektoré moduly som osekal ručne.... (najme QT4 a jemu podobné balíky som osekal o demo ukážky (rádovo 70MB)... Moja filozofia je: Treba zvážiť či sa oplatí investovať čas na hladanie "nepotrebných" súborov a ich mazanie za cenu toho že pri 10MB mnodule ušetríme 2MB na manuálových stránkych... Raz sa to možno dá a dokonca aj zopár build skriptov som si spravil pre obzvlášť kritické moduly - 100MB QT4 je fakt blbosť (aktuálne 20MB) ale pri vela moduloch a pravidelných aktualizáciach sa to jednoducho nedá udržať. Navyše po prípadnej zmene vnútornej štruktúry adresárov v tgz balíku osekávací buildskript nefunguje...
.
V čom vidím uplatnenie LDT:
LDT má podla mňa uplatnenie najmä ako záchranný, propagačný a testovací systém. Pri PC s viac ako 1GB RAM má zmysel uv ažovať o behu systému z ramky. V situáci keď LDT beží z ramky dramaticky stúpa rýchlosť celého systému, pretože ho nebrzdí hdd (ooo writer za 5s bez quicklanchera). Po aktivovaní ldton.sh (ukladanie užívatelských nastavení a pod) sa da použiť ako plnohodnotný OS s určitími špecifickími vlastnosťami (nerozbytnosť).Velké možnosti ponúkajú USB klúče...
.
tomolc
Tiskni
Sdílej: