Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »#apt-get install sudo
Přehlásíme se jako normální user (u mne loom) a nainstalujeme zbytek potřebných aplikací:
#sudo apt-get install wireless-tools screen smbclient smbfs build-essential linux-headers-`uname -r` mc dpkg-dev mkisofs
Balíky screen, smbclient, smbfs a mc patří k mou vyžadované "základní výbavě" vozidla, totiž stroje, nejsou však vyžadovány.#sudo cp linux-headers-2.6.18-6-486.deb /var/cache/apt/archives/
#su
#cd /var/cache/apt/archives
a provedeme:
#dpkg-scanpackages . /dev/null | gzip -c -9 > Packages.gz
Dále potřebujeme drivery pro WIFI kartu. DWL-G630 v revizi E2 nelze rozchodit pomocí ndiswrapperu, naštěstí lze ale použít driver RT61. Do stejného adresáře stáhneme aktuální verzi.
#wget http://rt2x00.serialmonkey.com/rt61-cvs-daily.tar.gz
Poslední, co nám zbývá na virtuální mašině spáchat, je tvorba ISO obrazu našeho "repozitáře" (a ty uvozovky jsou tam správně).
#mkisofs -r -o deb.iso /var/cache/apt/archives/
Poté ho jakýmkoliv způsobem vypálíme. Postup nechám na vás, já si namountoval adresář z hostitelské mašiny, zkopíroval a vypálil tam. Nyní máme dvě CD - instalační CD Debianu a CD se softwarem. Na cílovém stroji (u mne Armada) nainstalujte systém stejným způsobem jako předtim ve VirtualBoxu. Po restartu se přihlásíme jako root, vložíme CD s aplikacemi a mountneme:
#mount /cdrom
Potom veškerý software nainstalujeme:
#cd /cdrom
#dpkg -i *.deb
To nám pár minut zabere #cp /cdrom/rt61* /home/loom/wifi/
#cd /home/loom/wifi/
Dále driver rozbalíme:
#tar xvf rt61*
#cd rt61* && cd Module
Na chvíli ze sebe uděláme roota a zkompilujeme:
#su
#make
#make install
#depmod
#modprobe rt61
pozn.: tento krok poprvé selhal, kvůli paměti - v /etc/inittab jsem si zakomentoval všechny TTY až na 2 a restartoval, pak vše šlo
#echo `rt61` >> /etc/modules
Teď již můžeme přistupovat k síťovce normálně, tzn:
#ifconfig -a
#ifconfig wlan0 up
#iwconfig wlan0 mode managed essid XXX channel YYY
Toto byl jen příklad, pokud nevíte co znamená, čtěte zde -> http://wiki.airdump.cz/Konfigurace_WiFi_karty_Linux .
POZN.: Rozhodně nemám patent na rozum a tenhle článek je "jak to funguje", ne "jak to nejlépe udělat".. Je velmi pravděpodobné, že by bylo lepší použít starší jádro či verzi distribuci, možná že i celé kroky postupu jdou udělat nějakou mnohem hezčí, efektivnější cestou. Já ale potřeboval, aby to fungovalo a takhle to funguje. Howgh!
Tiskni
Sdílej: