Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Podstatná část dat, která uživatel předává serveru je předávána přes formulář, který uživatel vyplní a odešle na server. Tam je ověřeno, zda jsou data validní a případně zpracovány. Zend obsahuje třídu Zend_Form
, která krom toho, že umožňuje vytvořit formulář a získat z něj data navíc umožňuje další věci, jako navěšení validátorů pro validaci obsahu, přidání filtrů a nebo obalení jednotlivých elementů formuláře HTML tagy. Toto vše ani nemusíme provádět v php kódu, celý formulář totiž můžeme definovat v konfiguračním souboru. Osobně ale nejvíce oceňuji právě možnost přidání validátorů, případně filtrů, na jednotlivé elementy, přičemž většina běžně používaných validátorů i filtrů je již v Zendu implementovaná.
Po vytvoření formuláře obvykle jako první nastavíme akci, která se provede při odeslání formuláře a metodu, jakou se budou předávat data:
$form = new Zend_Form(); $form->setAction('/zendTest/login/auth') ->setMethod('post');Pomocí metody
setAttrib('attribName','attribValue')
můžeme formuláři nastavit jakýkoli další atribut. Elementy formuláře vytvoříme zavoláním metody createElement('elementType', 'elementName')
. Na elementy formuláře pak můžeme navěsit validátory (a filtry):
$login = $form->createElement('text', 'username'); $login->addValidator('alnum') ->addValidator('stringLength', false, array(5)) ->setRequired(true) $passwd = $form->createElement('password', 'passwd'); $passwd->addValidator('StringLength', false, array(5)) ->setRequired(true)V tomto příkladě jsme vytvořili dva elementy formuláře, pole pro zadání uživatelského jména a pole pro zadání hesla. Obě políčka musí být vyplněná (
setRequired(true)
) a obsahovat minimálně pět znaků (addValidator('StringLength', false, array(5))
). První parametr metody addValidator
je jméno validátoru, druhý říká, zda má pokracovat vyhodnocování dalších validátorů, pokud podmínka aktuálního validátoru není splněná a poslední předává další parametry potřebné pro vyhodnocení. První validátor (alphanum) vyžaduje, jak již název napovídá, aby login uživatele obsahoval jen alfanumerické znaky.
Filtry by se přidávaly obdobně:
$login->addFilter('StringtoLower');Seznam všech již naprogramovaných filtrů a validátorů naleznete v manuálu a pokud vám nebudou vyhovovat, můžete si napsat vlastní.
Na závěr oba prvky přidáme do formuláře (zatím jsme je jen vytvořili, ale nikoli přidali do formuláře) a přidáme ještě poslední element - tlačítko pro odeslání:
$form->addElement($login) ->addElement($passwd) ->addElement('submit', 'login', array('label' => 'Login'));Formulář pak předáme do view:
$this->view->form = $form; $this->render('showform');a ve view (showform.phtml) zobrazíme:
<?= $this->form ?>
Zda jsou data odeslaná přes formulář validní zjistíme zavoláním metody isValid()
:
$form->isValid($_POST)Pokud ano, data z formuláře můžeme získat několika způsoby, např:
$values = $form->getValues();(a nebo třeba přímo z requestu:
this->_request->getPost('username')
)
Na závěr se ještě letmo zmíním o dekoratérech - prvcích, které elementy formuláře obalují HTML tagy. Opět platí, že si můžeme definovat vlastní. Pokud neučíme jinak, jsou k formuláři připojeny tyto čtyři dekoratéry:
ViewHelper
- nastavuje view helper, který se použije k renderování elementu
Errors
- přidává chybová hlášení (typicky když selže validace)
HtmlTag
- obaluje element (a chyby s ním spojené) daným HTML tagem (defaultně nastaveno na <dd>)
Label
- přidává tag <dt>
removeDecorator('name')
na daném elementu:
$login->removeDecorator('Errors');
Celý kontroler pro přihlášení uživatele (zatím bez autentizace uživatele, jen odelání formuláře) by mohl vypadat takto (příklad je až na drobné úpravy celý převzatý z manuálu Zendu):
<?php class LoginController extends Zend_Controller_Action { public function getLoginForm(){ $form = new Zend_Form(); $form->setAction('/zendTest/login/auth') ->setMethod('post'); $login = $form->createElement('text', 'username'); $login->addValidator('alnum') ->addValidator('stringLength', false, array(5)) ->setRequired(true) ->removeDecorator('Errors'); $passwd = $form->createElement('password', 'passwd'); $passwd->addValidator('StringLength', false, array(5)) ->setRequired(true) ->removeDecorator('Errors'); $form->addElement($login) ->addElement($passwd) ->addElement('submit', 'login', array('label' => 'Login')); return $form; } public function indexAction(){ $this->view->form = $this->getLoginForm(); $this->render('showform'); } public function authAction(){ if (!$this->getRequest()->isPost()) { return $this->_forward('index'); } $form = $this->getLoginForm(); if (!$form->isValid($_POST)) { $this->view->form = $form; return $this->render('showform'); } // authentization // ... } }
Tiskni
Sdílej:
muzu se optat jakej je rozdil, ve volani metody? diky
$this -> getLoginForm();
a
self::getLoginForm();