Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Podstatná část dat, která uživatel předává serveru je předávána přes formulář, který uživatel vyplní a odešle na server. Tam je ověřeno, zda jsou data validní a případně zpracovány. Zend obsahuje třídu Zend_Form
, která krom toho, že umožňuje vytvořit formulář a získat z něj data navíc umožňuje další věci, jako navěšení validátorů pro validaci obsahu, přidání filtrů a nebo obalení jednotlivých elementů formuláře HTML tagy. Toto vše ani nemusíme provádět v php kódu, celý formulář totiž můžeme definovat v konfiguračním souboru. Osobně ale nejvíce oceňuji právě možnost přidání validátorů, případně filtrů, na jednotlivé elementy, přičemž většina běžně používaných validátorů i filtrů je již v Zendu implementovaná.
Po vytvoření formuláře obvykle jako první nastavíme akci, která se provede při odeslání formuláře a metodu, jakou se budou předávat data:
$form = new Zend_Form(); $form->setAction('/zendTest/login/auth') ->setMethod('post');Pomocí metody
setAttrib('attribName','attribValue')
můžeme formuláři nastavit jakýkoli další atribut. Elementy formuláře vytvoříme zavoláním metody createElement('elementType', 'elementName')
. Na elementy formuláře pak můžeme navěsit validátory (a filtry):
$login = $form->createElement('text', 'username'); $login->addValidator('alnum') ->addValidator('stringLength', false, array(5)) ->setRequired(true) $passwd = $form->createElement('password', 'passwd'); $passwd->addValidator('StringLength', false, array(5)) ->setRequired(true)V tomto příkladě jsme vytvořili dva elementy formuláře, pole pro zadání uživatelského jména a pole pro zadání hesla. Obě políčka musí být vyplněná (
setRequired(true)
) a obsahovat minimálně pět znaků (addValidator('StringLength', false, array(5))
). První parametr metody addValidator
je jméno validátoru, druhý říká, zda má pokracovat vyhodnocování dalších validátorů, pokud podmínka aktuálního validátoru není splněná a poslední předává další parametry potřebné pro vyhodnocení. První validátor (alphanum) vyžaduje, jak již název napovídá, aby login uživatele obsahoval jen alfanumerické znaky.
Filtry by se přidávaly obdobně:
$login->addFilter('StringtoLower');Seznam všech již naprogramovaných filtrů a validátorů naleznete v manuálu a pokud vám nebudou vyhovovat, můžete si napsat vlastní.
Na závěr oba prvky přidáme do formuláře (zatím jsme je jen vytvořili, ale nikoli přidali do formuláře) a přidáme ještě poslední element - tlačítko pro odeslání:
$form->addElement($login) ->addElement($passwd) ->addElement('submit', 'login', array('label' => 'Login'));Formulář pak předáme do view:
$this->view->form = $form; $this->render('showform');a ve view (showform.phtml) zobrazíme:
<?= $this->form ?>
Zda jsou data odeslaná přes formulář validní zjistíme zavoláním metody isValid()
:
$form->isValid($_POST)Pokud ano, data z formuláře můžeme získat několika způsoby, např:
$values = $form->getValues();(a nebo třeba přímo z requestu:
this->_request->getPost('username')
)
Na závěr se ještě letmo zmíním o dekoratérech - prvcích, které elementy formuláře obalují HTML tagy. Opět platí, že si můžeme definovat vlastní. Pokud neučíme jinak, jsou k formuláři připojeny tyto čtyři dekoratéry:
ViewHelper
- nastavuje view helper, který se použije k renderování elementu
Errors
- přidává chybová hlášení (typicky když selže validace)
HtmlTag
- obaluje element (a chyby s ním spojené) daným HTML tagem (defaultně nastaveno na <dd>)
Label
- přidává tag <dt>
removeDecorator('name')
na daném elementu:
$login->removeDecorator('Errors');
Celý kontroler pro přihlášení uživatele (zatím bez autentizace uživatele, jen odelání formuláře) by mohl vypadat takto (příklad je až na drobné úpravy celý převzatý z manuálu Zendu):
<?php class LoginController extends Zend_Controller_Action { public function getLoginForm(){ $form = new Zend_Form(); $form->setAction('/zendTest/login/auth') ->setMethod('post'); $login = $form->createElement('text', 'username'); $login->addValidator('alnum') ->addValidator('stringLength', false, array(5)) ->setRequired(true) ->removeDecorator('Errors'); $passwd = $form->createElement('password', 'passwd'); $passwd->addValidator('StringLength', false, array(5)) ->setRequired(true) ->removeDecorator('Errors'); $form->addElement($login) ->addElement($passwd) ->addElement('submit', 'login', array('label' => 'Login')); return $form; } public function indexAction(){ $this->view->form = $this->getLoginForm(); $this->render('showform'); } public function authAction(){ if (!$this->getRequest()->isPost()) { return $this->_forward('index'); } $form = $this->getLoginForm(); if (!$form->isValid($_POST)) { $this->view->form = $form; return $this->render('showform'); } // authentization // ... } }
Tiskni
Sdílej:
muzu se optat jakej je rozdil, ve volani metody? diky
$this -> getLoginForm();
a
self::getLoginForm();