Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
a i kdybych nechtěl, tak jsem slyšel, jak si 'čelní' představitelé strany a vlády domlouvali kšefty a státní trafikyTak jaktože jsi to ještě nedal na YouTube?
šířit co možná nejvíc svobodné technologie aby nezaniklo vědění...:) tak tu som dosť skeptická,samotné slobodné technológie vedenie nezachránia... ja viem, že sa každý nachádzame uprostred inej subkultúry...táto tu naokolo je pokecová, facebooková kultúra, kultúra nasratých rapperov a katalógov z Oriflamu... a mám obavu, či nie je už majoritná ale je fakt, že aj v tých meruôsmych rokoch s vtedajšími technologickými možnosťami(furman, voz, potulný kníhkupec)to dokázala malá hŕstka...
Vláda, která se deklarovala jako protikorupčníV podání ODS nemožné. Třeba tenhle hejhula, co má doma spoustu cashe neznámého původu. Odkud to vím? Jedné mé osobě blízké měl zaplatit velkou částku za odvedenou práci*. Normálně to všichni platí převodem (i podle zákona) a ještě se upejpají. On? Bez ostýchání se zeptal kolik to je a za minutu to přinesl z baráku v cashi. Řádově stovky tisíc Kč. To sice není ještě důkaz, ale při pohledu na tu samou stránku tuším, že to bude podobná liga jako Rath. Nevěřím tomu, že si doma někdo jen tak skladuje obrovskou hotovost legálního původu. *) Nic špinavého, ale z pochopitelných důvodů nechci nikoho ve svém okolí ohrožovat.
Normálně to všichni platí převodem (i podle zákona) a ještě se upejpají.Tak pokud to nebylo (dle dnešního kurzu) více než 381 000 CZK, tak je to zcela legální.
Na emigraciA kam?
kdyby Vam bylo nahodou hodne spatne z te politiky a tak si kupte neco linuxoveho pro radost u me na Linuxmarketu.Ha! Attention who...... moment, ten obchod je docela pěknej
u me na Linuxmarketu
Fotky půllitrů a hrnečků vypadají trochu podezřele - není tam žádné prostorové zkreslení. Připadá mi, jako by nešlo o skutečnou fotku předmětu s logem, ale spíš fotku půllitru a hrnku, přes kterou někdo v editoru pastnul logo.
Přitom by úplně stačilo začít volit rozumné strany
Přitom by úplně stačilo začít volit rozumné strany nebo ty minoritní (ať si klidně někdo volí nácky, jen když hlas nedostane tak pakáž co tam je teď).
Pár nových stran už tady bylo, naposledy VV, před nimi Zelení. Výsledek byl úplně stejný, možná ještě horší.
Mluvil o snižování státního schodku … doby, kdy se dalo tvrdit, že stát dluhy platit nemusí, jen úroky, jsou definitivně pryč.
Jen technická poznámka: od snižování schodku k placení dluhu je ještě hodně dlouhá cesta (ale to platí jak pro Sobotku, tak pro Kalouska).
Fajn, sem s návrhem schopných lidí, kteří by mohli vládnout.99 ze 100 CEO Fortune 100 společností?
Ale přesto by se dalo u nás slušně žít, když by si lidé uvědomili svoji hodnotu a taky podle toho jednaliJa si môžem uvedomiť svoju hodnotu, keď si ju neuvedomuje nikto iný:)- niektorí, ak si dobre pamätám, na začiatku upozorňovali, že by naša(vaša) ekonomika nemala byť až taká otvorená a že by sme mali myslieť aj na nejakú tú sebestačnosť, lebo ako si to pamätáme z histórie (I. ČSR), príliš veľká závislosť na cudzej veľkej ekonomike (Nemecko) sa nám veľmi nevyplatila. Ak som to z histórie dobre pochopila, ak nie, opravte ma:). Nie som žiaden ekonóm, ale ten sedliacky rozum mi hovorí, že sme tu budovali akýsi hurákapitalizmus na hlinených nohách. Ako vždy, s vodou sa z vaničky vylialo aj dieťa, čo fungovalo, sa rozkradlo a nechalo spustnúť, rozpredalo cudzím. Jediné, čo sa ešte donedávna ako - tak predávalo, bola lacná prac. sila (nízkonákladoví otroci) a ešte sme samozrejme slúžili vyspelému Západu aj ako spotrebiteľský kontajner. Sme to my, kto dostal vyspelú kapitalistickú Európu do tej permanentnej krízy?
Velké hypotéky s rizikovostí problémů se splácením
Jenom si myslim, ze ty Vase nazory byly hloupe jiz tenkrat a jsou hloupe i nyni. Nebo muzete snad uvest priklad nejakeho statu, ktery splaci v poslednich letech svuj dluh?
Hloupé jsou především názory, že státní zadlužování je OK a že prosperita se dá vytvořit na dluh. Ano, je to možné, ale jen po určitou dobu. Potom přijde čas splácení a bude to velmi tvrdé, jak dnes vidíme v Řecku, Španělsku a dalších zemích.
Klasickym pripadem je Nemecko, ktere poslednich deset let tlaci svou inflaci pod 0.7 % a tim dostava zbytek Evropy pod tlak.
Takže německý přístup šetrnosti a snižování nákladů je špatný? A jaký je ten správný?
Podstatne ale je, ze zadluzeni verejneho sektoru neni pricina spanelskych problemu, ale spis nasledek. Zadluzeni je vetsi problem v privatniho sektoru, kde brzdi poptavku.
V zásadě souhlas. Bublina je špatná bez ohledu na to, jestli ji vyvolaly soukromé nebo veřejné peníze.
Koneckoncu verejny dluh ve vysi 60 % HDP se da analogicky interpretovat jako kdyz si bezny clovek vezme hypoteku na 300-400 kKc.
To je zjednošená analogie, protože záleží na dalších faktorech. Pokud totiž člověk dlouhodobě žije od výplaty k výplatě a ještě si občas musí před výplatou půjčovat, tak ho zničí i relativně malá hypotéka. To je případ ČR. I kdyby nám věřitelé smazali všechny dluhy, stejně bychom neměli vyrovnaný rozpočet.
Řecku někteří věřitelé už část svých dluhů odpustili, ale samozřejmě jen aby jim státní bankrot neznehodnotil investice v dalších zemích. Pokud se dostane do takové situace víc států, tak nás už nikdo nezachrání.
Btw. tyhle cykly se neustále opakují: mamonářská ambiciózní elita a armáda vírou zaslepených otroků. Ekonomické otroctví je hummánější, efektivnější a v konečném důsledku levnější něž to klasické fyzické. Není třeba se rozčilovat.
Cekal jsem, ze neco takoveho budou mit na strankach (kdyz to chteji po uradech, ministerstvech a jednotl. stranach). Akorat jsem narazil na tento clanek.mno, jestli prehled hospodareni TI hledas na strakach venovanych vodarenstvi, pak se neni cemu divit, ze nic nenajdes... Prehled hospodareni maji (prekvapive) ve vyrocni zprave (linkovan posledni rok), kam vede odkaz hned z hlavni stranky. Pravda, transparetni ucet to neni, ale tvrdit, ze to na strankach nemaji lze asi stezi.
Nektere podobne organizace se mi nelibi. Uz nevim jestli to byl Fond proti korupci nebo nejake jine hnuti, ktere po odvolani ministerstva Pospisila a naslednem dosazeni Blazka hlasalo, ze musi byt vybrana Bradacova jako nejv. statni zastupce jinak, ze to bude nejaka levota atd. To mi prijde jako hodne velke vmesovani se.a co jako, to nikdo nesmi nic rikat nebo co, aby to nahodou nebylo vmesovani? Politici jsou placeni z nasich penez a tudiz my vsichni se muze vmesovat, at uz jsou to jednotlivi lide, spolky reprezentujici zajmy nejake skupiny lidi a nebo neziskovky zamerene na nejake tema.
mno, jestli prehled hospodareni TI hledas na strakach venovanych vodarenstviKdyz pisu, ze jsem cekal, ze to budou mit na svojich strankach, tak jsem to asi nehledal na seznam.cz To co jste nalinkoval neni, tak uplne to co jsem hledal. Sice tam maji kdo je financoval, ale jakymi castkami uz ne. Od spolecnosti, ktera hlasa a po vsech statnich institucich chce transparentnost bych cekal neco ve smyslu TOP09
a co jako, to nikdo nesmi nic rikat nebo co, aby to nahodou nebylo vmesovani? Politici jsou placeni z nasich penez a tudiz my vsichni se muze vmesovat, at uz jsou to jednotlivi lide, spolky reprezentujici zajmy nejake skupiny lidi a nebo neziskovky zamerene na nejake tema.No me by se treba nelibilo, kdyby pri jmenovani vlady nejaka spolecnost diktovala premierovi jmena ministru. Cetl jste mnou linkovany druhy clanek? Zajimave cteni...
Sice tam maji kdo je financoval, ale jakymi castkami uz ne.mozna mam halucinace, ale ja tam u darce vidim vzdycky i castku. Jedine, co tam neni rozepsane, jsou dary jednotlivych clenu Klubu TI, coz vhledem tomu, ze tyto castky v souhrnu tvori cca 2-3% vsech vydaju, aby nepovazoval za az tak velkou tragedii.
No me by se treba nelibilo, kdyby pri jmenovani vlady nejaka spolecnost diktovala premierovi jmena ministru.Za prve, vyslovit nazor, ze pokud nebude jmenovana Bradocova, tak jsou za tim mozne tlaky lidi, kteri se boji, ze budou prisneji vysetrovane nektere kauzy neni diktat, ale vyjadreni vlasniho nazoru, coz u nas (ve vetsine pripadu) nastesti zatim neni trestne. Navic v danem pripade to bylo IMHO vcelku opravnene. Za druhe, co se tobe libi nebo ne je zcela irelevantni, politici jsou placeni z nasich penez a my se muzeme k tomu co delaji nebo maji delat vyjadrovat muzeme a dokonce to po nich i muzeme chtit. Politik neni zadny polobuh, ktery pote, co byl zvolen (nebo v pripade ministra dokonce ani ne zvolen ale jmenovan), si muze delat, co se mu zlibi.
Cetl jste mnou linkovany druhy clanek? Zajimave cteni...tl;dr Pri prvnim zjevnem blabolu/manipulaci (ministerstvo pise nepravdu=>TI lze) jsem prestal. Na prvni pohled se mi to jevi jako typicky clanek ze Zvedavce a jemu podbnych webu, kde je smichana hromada faktu s hromadou polopravd, okorenena nekolika logickymi omyly vyustujici v ohrumujici zaver celosvetoveho spiknuti
Neznám jedinou cestu/způsob jak lze byť jen teoreticky takový dluh splatit.IPO všech státních podniků.
Za víc než dvacet let jsme ve těžkým mínusu. Státní kasa získala v privatizaci asi 1 bilión korun jako mimořádný příjem a dnes máme schodek 1,5 bil., tzn. bilance -2,5 biliónu Kč (mínus dvatisícepětset miliard). Aktuální bilance celého ročního rozpočtu je při tom asi 1,2 bil. Kč. Tzn. špatným hospodařením i přes obrovské příjmy z prodeje majetku jsme se stejně dostali do dluhový pasti. Očekávané řádově 100 mld. každoroční schodky státního rozpočtu. Obrat recese v nedohlednu. Prostou aritmetikou lze spočítat, kolik let by se dalo z toho doprodeje žít, než se taky spotřebuje. Pokud se tedy nebudeme držet úchylný představy, že se ztrátou lze fungovat na věčné časy a že možná přijde Ježíšek, kterej nás z toho srabu vytáhne. EU to bohužel nebude, na pohádky už nevěřím.
Je to minimálně představitel toho, že z jednoho účetního období na druhé se špatným rozhodnutím managementu může libovolná společnost octnout ve ztrátě a stát to potom nekalými machinacemi sanuje. Nechápu proč by stát měl nést takové riziko. Jen ztráta ČSA z roku 2009 je -3,3G Kč. Kdežto v roce 2008 byl zisk 499M.
Špatná rozhodnutí se stala mnohem dřív. V posledních letech se zisku dosahovalo pouze rozprodejem majetku, což platí i pro rok 2008.
a to půjčování na spácení vymaturovaných nelze provádět do nekonečna a jen rostou úrokyTaky jste si toho vsimli ? fascinujici, ze, jak v poradnach pro zbankrotovane lidi rikaji ze nejvetsi blbost co muzete udelat je pokouset se splatit dluh dalsim dluhem... evidentne to ale neplati pro vlady
Církve a náboženské společnosti podle zákona dostanou svůj někdejší majetek v hodnotě 75 miliard a finanční odškodnění 59 miliard. Zároveň bude 17 let probíhat přechodné období, během kterého se bude snižovat církvím příspěvek od státu. V roce 2030 by měly být církve zcela soběstačné.Hnus, hnus, hnus ...
no, já jsem taky pravicový bijec - to co tady ods+kalousek předvádí nemá nic společnýho s pravicí - to je normální rozkrádačka (ně že by to s čssd bylo jiný)
a mám malou konspirační teorii:
kdy by byl restitucema provalen rok 1948, tak třeba kdo že by mohl žádat v restituci o majetek??
viz zde
no, já jsem taky pravicový bijec - to co tady ods+kalousek předvádí nemá nic společnýho s pravicí - to je normální rozkrádačka
Já bych to označil za největší podvod na pravicových voličích v novodobé historii ČR. Jen nevím, jestli je za tím nějaký záměr nebo jen obyčejná neschopnost.
Já osobně jsem volil Svobodné, ale k ničemu to nebylo.+1
no, já jsem taky pravicový bijec - to co tady ods+kalousek předvádí nemá nic společnýho s pravicí - to je normální rozkrádačka (ně že by to s čssd bylo jiný)No, me neni jasny, kde tedy vidis tu hranici, co je jeste pravicova politika a co ne. Me prijde ze kazda privatizace statnich sluzeb je v podstate rozkradacka. To same plati i o snizovani dani, kterym se pak zduvodni, ze se musi zrusit socialni system a snizit duchody. Muzes samozrejme snit o jakesi spolecnosti, kde to vyresi trh, jenze problem je, ze ve spolecnosti, kde funguje trh, funguji dobre i statni podniky... A taky je hezke, jak si to s CSSD zduvodnujes - ne, za CSSD se opravdu takhle nekradlo, to proste realisticky neni pravda.
Muzes samozrejme snit o jakesi spolecnosti, kde to vyresi trh, jenze problem je, ze ve spolecnosti, kde funguje trh, funguji dobre i statni podniky...Tenhle argument se dá použít i obráceně: Ve společnosti, kde fungují státní podniky, by nejspíš fungoval i trh. On totiž každý systém, který má za cíl dobře fungovat, je podmíněn kvalitou společnosti...
A taky je hezke, jak si to s CSSD zduvodnujes - ne, za CSSD se opravdu takhle nekradlo, to proste realisticky neni pravda.Ok, tak dejme tomu, že toho zvládli nakrást pouze polovinu? Třetinu? Co to mění na principu? Je to stále jedna ze stran, které jsou součástí establishmentu od roku 89, pocházejí z ní taková esa jako Zeman, Buzková, Gross, Paroubek a další. To máš jako zločinecký gang: jeden z pachatelů zavraždil tři lidi a ukrad milion, druhý jen jednoho člověka a půl melounu. Ano, je sice svatá pravda, že ten druhý se provinil méně, jenže za mříže patří oba, a to je důležité. Dokud oba běhají na svobodě, je adekvátní trest dle míry provinění podružná věc.
Tenhle argument se dá použít i obráceně: Ve společnosti, kde fungují státní podniky, by nejspíš fungoval i trh. On totiž každý systém, který má za cíl dobře fungovat, je podmíněn kvalitou společnosti...Neda se pouzit obracene, protoze tam je kvalitativni rozdil. Statni podnik vlastni obcane a maji nad nim prostrednictvim demokracie primou kontrolu. Nad zprivatizovanymi podniky maji kontrolu jen neprimou, prostrednictvim konkurence. Pro efektivni fungovani statnich podniku staci fungovani pravniho statu; pro fungovani treba prirozenych monopolu v zajmu vetsiny lidi je potreba jeste neco navic.
Ok, tak dejme tomu, že toho zvládli nakrást pouze polovinu? Třetinu? Co to mění na principu?Ano, na principu to nemeni nic. Ale mame system postaveny na soutezi politickych stran; pokud chces realisticky navod, jak se dostat na 0, nemuzes argumentovat, ze na tom nezalezi.
Statni podnik vlastni obcane a maji nad nim prostrednictvim demokracie primou kontrolu.
Jak můžu konkrétně v praxi uplatnit svou "kontrolu" nad podniky typu ČSA, ČD, případně polostátním ČEZ?
Tady nejde o právní stát, ale o motivaci, tlak na výkon atd. Soukromý vlastník má velký zájem, aby jeho podnik dobře fungoval. Tento zájem si většinou dokáže dobře pohlídat, protože to jsou jeho peníze.Toto evidentně v praxi neplatí. Rozhodne ne v takové míře, aby se to dalo považovat za pravidlo (ve sféře velkých firem je to spíš naopak).
Neda se pouzit obracene, protoze tam je kvalitativni rozdil. Statni podnik vlastni obcane a maji nad nim prostrednictvim demokracie primou kontrolu. Nad zprivatizovanymi podniky maji kontrolu jen neprimou, prostrednictvim konkurence. Pro efektivni fungovani statnich podniku staci fungovani pravniho statu; pro fungovani treba prirozenych monopolu v zajmu vetsiny lidi je potreba jeste neco navic.Nesouhasim. Stát, který vlastní velké podniky je "velký stát", ie je co do struktury/složitosti o dost rozsáhlejší než stát minimalistický, ie požadavek, aby takový stát fungoval se těžko dá dát roveň požadavku na fungování státu minimalistického. Jinými slovy, požadevek "fungující právní stát" mi nepřijde o nic snažší požadavek než "fungující trh", rozhodně ne v případě, že stát disponuje podniky, a tedy velkou politckoekonomickou silou.
Ale mame system postaveny na soutezi politickych stran; pokud chces realisticky navod, jak se dostat na 0, nemuzes argumentovat, ze na tom nezalezi.Na jakou nulu? Nerozumim.
Nesouhasim. Stát, který vlastní velké podniky je "velký stát", ie je co do struktury/složitosti o dost rozsáhlejší než stát minimalistický, ie požadavek, aby takový stát fungoval se těžko dá dát roveň požadavku na fungování státu minimalistického.Ale my nesrovnavame velky vs. maly stat, ale spolecnosti s velkym a malym statem. Je jasne, ze maly stat bude efektivnejsi, protoze poskytuje mene sluzeb (asi tak jako nejefektivnejsi je vratit se do jeskyni). Problem je, ze na to, abys zaridil, aby ti i ti soukromi poskytovatele poskytovali skutecne totez, co ti poskytne velky stat, potrebujes stejnou slozitost. Ten rozdil neni v te slozitosti, ale v tom, jakou moc mas ty jako obcan.
Jinými slovy, požadevek "fungující právní stát" mi nepřijde o nic snažší požadavek než "fungující trh", rozhodně ne v případě, že stát disponuje podniky, a tedy velkou politckoekonomickou silou.Ano. Ale predpokladam, ze i zastanci maleho statu chteji fungujici pravni stat, nebo ne? (A v tomto smyslu chcete neco navic, protoze zaroven pozadujete ten fungujici trh.) Nebo to nechaji na vlastnicich, at si najmou detektivni agenturu, pokud jim manazeri falsuji ucetnictvi?
Na jakou nulu? Nerozumim.No pokud chces v soucasnem systemu dosahnout toho, aby strany nekradly vubec, mel bys volit ty, ktere kradou mene (i kdyz to bude jen polovina), a ne se vymlouvat na to, ze je to vlastne totez. Protoze to neni totez. Je otazka, zda volit uplne nove strany, o kterych to jeste nevime. To muze stejne dobre davat signal, ze je to kradeni vlastne v poradku. Podle me je optimalni nejaka smisena strategie "volit strany co kradou co nejmene z tech co tam jsou" a "volit nove strany".
Nebo to nechaji na vlastnicich, at si najmou detektivni agenturu, pokud jim manazeri falsuji ucetnictvi?Slyšel si někdy pojem auditovaná výroční zpráva?
Ten rozdil neni v te slozitosti, ale v tom, jakou moc mas ty jako obcan.Tak tenhle rozdíl právě vůbec nevidim. Přijde mi, že tam žádný není. V dokonale fungujícím "velkém státu" bych, pravda, měl moc ovlivňovat státní podniky. Ale stejně tak v dokonale fungujícím tržním hospodářství bych svou poptávkou ovlivňoval soukromé firmy. Přijde mi to jako přasť nebo udeř. V praxi samozřejmě nefunguje ani jedno.
No pokud chces v soucasnem systemu dosahnout toho, aby strany nekradly vubec, mel bys volit ty, ktere kradou mene (i kdyz to bude jen polovina), a ne se vymlouvat na to, ze je to vlastne totez.To právě v žádném případě není pravda. Protože když dám hlas ČSSD, dám jim tím v zásadě najevo, že s jejich mírou kradení jsem spokojen. Přistoupil bych tím na hru politiků, ve které oni hledají nejzasží možnou hranici okrádání státu, při které je ještě veřejnost nevypíská. Znáš strategii Good cop & Bad cop? Přijde mi to jako prakticky to samý. ODS tě postraší vyšší úrovní korupce, takže ještě rád zvolíš ČSSD. Anebo KSČM. Bohužel politikům to vychází, protože lidem prostě ta hra nedochází.
Přijde mi to jako přasť nebo udeř. V praxi samozřejmě nefunguje ani jedno.Podle me jsou potreba oba mechanismy. Viz moje odpoved Ondrejovi niz.
ODS tě postraší vyšší úrovní korupce, takže ještě rád zvolíš ČSSD. Anebo KSČM. Bohužel politikům to vychází, protože lidem prostě ta hra nedochází.Ja s tebou souhlasim, ze je to problem, ale v podstate tim pripoustis, ze konkurence nefunguje. Samozrejme, resenim je prima demokracie, ktera umoznuje navrhovat zmeny zakonu primo lidem, a tim nefunkcni konkurenci obejit.
Ja s tebou souhlasim, ze je to problem, ale v podstate tim pripoustis, ze konkurence nefunguje.Ale ona funguje, resp. tohle je způsob jakým funguje. Zvítězí ta strana, která svůj poměr poctivost:nepoctivost v jednotlivých sektorech a kategoriích nejlíp zoptimalizuje. Problém je v tom, že lidé tu nepoctivost tolerují. Ta chyba není systémová, ale v tom, že lidem vyhovují politici, kteří jim zvednou důchody a sníží cenu potravin (kupříkladu, může to být něco jinýho) a za odměnu za to si budou moct sem tam něco nakrást. Což je taky důvod, proč by přímá demokracie nijak výrazně nepomohla.
Koho tedy maji lidi volit, podle tebe? Nebo co maji delat?Od "co nemají dělat" k "co mají dělat" není snadná cesta, ale pokusim se... Především bych byl rád, aby byli lidi nekompromisnější, co se zločinů týče. Aby nebyli tak prodejní, něco jako "nechám si zvednout důchod a za odměnu si může pro mě za mě Rath odnést pár melounů." (nebo ekvivalent u jiné strany). Aby si nevybírali politiky a politické strany jen podle toho, co jim z toho zrovna kápne, ale taky podle jejich morálních kvalit. Zajimavé je, že lidi v tomhle ohledu uvažují podobně zištně, ať už jsou to "levičáči" nebo "pravičáci". Což je mimochodem jeden z ukazatelů, proč je to rozdělení neužitečné.
Prima demokracie by prave pomohla, protoze ta umoznuje prekonat tu barieru, ze se voli jen 1x za 4 roky, a to je samozrejme malo informace na to dat najevo, co lide chteji. V prime demokracii mohou lide hlasovat soucasne o vysi duchodu a cene potravin (i kdyz ten tvuj priklad je dost absurdni, protoze v realu hlasuji proti snizovani duchodu a zvysovani cen potravin), a soucasne o tom, zda se muze krast a kolik.V zásadě souhlasim, já jsem taky v zásadě pro přímou demokracii, jenom nesdílím tvůj optimismus. Zaprvé pochybuju, že by vůbec reálně mohla projít, protože si nemyslim, že většina lidí přímou demokracii chce. Imho velká část lidí se nechce o politiku starat, resp. ne častěji, než jednou za 4 roky. No a v případě, že by to prošlo, nastaly by jiný problémy jako např. zmiňuje pako výše, dále pak to, že lidi by byli úplně stejně prodejní jako teď a dali by se manipulovat (krz média, například) úplně stejně jako dnes.
"Čím národ nižšie stojí, čím hlbšie v živote telesnom je ponorený, tým menej vážnosti má sám k sebe a tým ľahšie si dá so sebou zahrávať a svoje si odnímať, ako i jednotlivý človek v bahne telesného života zaviaznutý je bez vážnosti k sebe samému a ľahko sa ... za úžitok telesný nielen s telom, ale aj s dušou zapredá."Na staré kolená čím ďalej, tým viac obdivujem idealistov 19. storočia, ktorí dokonca odpriahali, že ostanú žiť v celibáte, len aby pozdvihli národ. A nie je to tak, ako zjednodušene hlásajú nacionalisti,oni národ chápali ako súčasť ľudstva... a ešte jeden Štúrov citát:
"Hlboko si padol, rod môj, že rozkazy k mukám a k záhube Svojej sám vykonávaš, ktoré by iný odmrštil s nevôľou zvrchovanou. Podhodil si sa nohám šliapateľov Svojich a oni teraz rajtujú s potupou a s výskaním po Tebe."
Aby si nevybírali politiky a politické strany jen podle toho, co jim z toho zrovna kápne, ale taky podle jejich morálních kvalit.Dobre, tohle je jasne (a mimochodem, delat to tak se snazi skoro kazdy). Ale jakou konkretni volebni strategii navrhujes? Dejme tomu, ze mam ve volbach 3 kandidaty: 1. Kandidat, co uz pozici ma, krade hodne 2. Kandidat, co uz pozici ma, krade malo 3. Kandidat, co pozici jeste nemel Ktereho z nich mam volit? Je jasne, ze strategie 1 je dominovana strategii 2, takze volit 1 pada. Ale jak se rozhodneme mezi 2 a 3? Pokud vzdy zvolime 3, pak ten kandidat bez pozice muze klidne krast hodne, protoze stejne bude pocitat, ze ho znovu nezvolis. Optimalni je smisena strategie mezi 2 a 3, a tedy, nekdy se vyplati volit kandidata, co krade. Jina situace: 1. Kandidat, co snizuje duchody a nekrade 2. Kandidat, co nesnizuje duchody a krade Zase, ktereho mam volit, kdyz chci dat najevo "nekradte a nesnizujte duchody"? Tentokrat je to opravdu problem, protoze chci efektivne signalizovat 2 bity informace (co delat s duchody a zda krast), ale mam na to 1 bit - volbu. Pak je to o relativni preferenci - je pro me to kradeni opravdu takovy problem? (V Cesku je kolik 2 miliony duchodcu, a v prumeru zaplati dejme tomu 300 Kc rocne na zdravotnich poplatcich. To dela 600 milionu rocne. Opravdu neni chytrejsi radeji dat Rathovi za volebni obdobi tech asi 10? Uvazuj trochu... Samozrejme, tenhle argument ma milion trhlin, a nehodlam ho dal rozebirat, ani to neni to, co lide fakticky chteji, jen mi prijde zvlastni, ze se nad tim nikdo takhle nezamyslel.) Takze tady snad vidis, ze to neni tak cernobile.
V zásadě souhlasim, já jsem taky v zásadě pro přímou demokracii, jenom nesdílím tvůj optimismus. Zaprvé pochybuju, že by vůbec reálně mohla projít, protože si nemyslim, že většina lidí přímou demokracii chce.Podle toho, co vim ja, chce. Ono by to chtelo mozna min myslet a vic se zajimat o fakta. (A to plati i pro ty nesmysly typu "nechám si zvednout důchod a za odměnu si může pro mě za mě Rath odnést pár melounů." co zminujes vyse.)
No a v případě, že by to prošlo, nastaly by jiný problémy jako např. zmiňuje pako výše, dále pak to, že lidi by byli úplně stejně prodejní jako teď a dali by se manipulovat (krz média, například) úplně stejně jako dnes.Pokud to vyjde nastejno, a vetsina lidi si to preje, proc to jeste neproslo? Jak si to vysvetlujes? Nevyvratil sis to vlastne ted sam, ze to az tak uplne totez neni?
Opravdu neni chytrejsi radeji dat Rathovi za volebni obdobi tech asi 10?Jenže ono TCO není 100, ale třeba 300... on si Rath těch 10 musel na něčem zasloužit, takže buď přihráním zakázky která se dělat nemusela, nebo zvolením předražené zakázky a marže na té zakázce musea vykompenzovat těch 10 + riziko z odhalení, těch osob, které mu těch 10 poskytli.
Ale jak se rozhodneme mezi 2 a 3? Pokud vzdy zvolime 3, pak ten kandidat bez pozice muze klidne krast hodne, protoze stejne bude pocitat, ze ho znovu nezvolis.Ano, to je případ VV. Anebo to je slušný kandidát, který pak může počítat s tím, že tam vydrží a bude mít mou podporu ve více volebních obdobích...
1. Kandidat, co snizuje duchody a nekrade 2. Kandidat, co nesnizuje duchody a krade Zase, ktereho mam volit, kdyz chci dat najevo "nekradte a nesnizujte duchody" (zaleží na míře obého, samozřejmě)?Z mého pohledu je "nekrást" morálně nadřazené nad "nesnižovat důchody", takže pokud to je možné (pokud na tom nejsem opravdu špatně), oželim kus státního důchodu a zvolim 1. Ono totiž se celkem realisticky dá očekávat, že pokud bude zvolen kandidát 2, nastane vlivem rozkrádání chudnutí stát/společnosti a na snížení důchodů bude muset stejně tak jako tak dojít anebo lidé schudnou nějakým jiným způsobem. Mimochodem, když už jsme u toho, moc nevěřim tomu, že ČSSD po svém zvolení v příštím období nějak zásadně důchody zvedne na původní úroveň. Imho se budou vymlouvat na tisíc věcí, včetně toho, že to, co způsobila zlá ODS už se nedá odvolat atd., ve skutečnosti se jim ušetřené peníze budou velmi velmi hodit, ačkoli navenek budou samozřejmě systém kritizovat... Toť můj odhad, můžu se mýlit.
V Cesku je kolik 2 miliony duchodcu, a v prumeru zaplati dejme tomu 300 Kc rocne na zdravotnich poplatcich. To dela 600 milionu rocne. Opravdu neni chytrejsi radeji dat Rathovi za volebni obdobi tech asi 10? Uvazuj trochu... Samozrejme, tenhle argument ma milion trhlin, a nehodlam ho dal rozebirat, ani to neni to, co lide fakticky chteji, jen mi prijde zvlastni, ze se nad tim nikdo takhle nezamyslel.Tak to je hodně absurdní. Zaprvý, dobrý argument už uvedl Marek Stopka, že na tom Rathovi se prodělá víc než těch jeho 10M. Zadruhý, osobně si myslim, že se dá předpokládat, že malý zloděj, kterého nikdo neklepne přes prsty, naopak, kterýho budou lidi chválit a volit, bude brzo velký zloděj. Zatřetí, a to hlavně, těch 600M jde na něco užitečného, co se těm lidem nějakým způsobem vrátí (resp. taková je idea), kdežto těch 10M Rathovi je lidem úplně nahouby, a navíc to je pošlapávání právního státu a coby důsledek mimochodem také cesta k oné pravicové anarchii, kterou tak nemáš rád.
Podle toho, co vim ja, chce.Myslim si, že oboje naše názory jsou pouhé odhady. Já tomu prostě nevěřim, že by lidi chtěli aktivně rozhodovat o zákonech. Vždyť si vem, jaký je problém je dohnat jednou za 4 roky k volbám. A když se bavim s lidma, tak o politice většinou vědí minimum, a do toho počítám i sebe. Když si představim, že bych měl každý týden až den zodpovědně rozhodnout o nějakém zákoně, tak mě obcházej mrákoty. A to jsme ještě ani nepořešili, odkud se ty návrhy na zákony berou. Jestli je mají zase přinášet lidé halabala, no tak to je prostě utopie.
Pokud to vyjde nastejno, a vetsina lidi si to preje, proc to jeste neproslo? Jak si to vysvetlujes? Nevyvratil sis to vlastne ted sam, ze to az tak uplne totez neni?Cože? Co chtěl tímhle odstavcem básník říci? Přijde mi, že jediné, co absence přímé demokracie u nás dokazuje, je, že o ni lidi nemají buhvíjaký zájem.
Ale obecne je soukroma firma lepsi nez statni.Není. Není lepší, není horší. Kvalita a forma vlastnictví jsou mimoběžné. I když se nám aktuální ideologie snaží namluvit opak (stejně jako garnitura lehce přes dvě dekády zpět tvrdila to samé z druhé strany).
Nevidim jediny duvod, proc by mel stat vlastnit CSA.ČSA v dnešní době snad nutné není. Ale třeba trvat na korporátním vlastnictví letiště nebo třeba vodovodních rozvodů, jak se v ČR dělo a děje, je podle mě (zideologizovaná) hloupost, protože dost dobře nemůže probíhat soutěžení o zákazníka (X firem kope vodovodní přípojky nebo svádí dešťovou vodu/splašky každá do své kanalizace) a/nebo se jedná o celkem kritický strategický podnik (prospělo by ekonomice země, kdyby zkorporatizované letiště zkrachovalo a zavřelo krám?).
Pro efektivni fungovani statnich podniku staci fungovani pravniho statuIMHO tohle je nesmysl - muzes mit management, ktery je pravne v poradku (nic vedome nerozkrada), nicmene jeho manazerske schopnosti jsou podprumerne a podnik vede bidne. Pro efektivni fungovani podniku potrebujes spolecenske mechanismy, ktere zajisti, ze se do jejich vedeni dostanou lide, kteri jsou schopni manageri. Jak presne by takove mechanismy mely vypadat a zda jsou v soukromych podnicich lepsi nez ve statnich to nepovim. Nicmene pochybuji, ze prima volba by byla v necem lepsi nez soucasne mechanismy. Staci se podivat na to, jak lide voli do senatu ci ted nove presidenta.
Zvlastni taky je, ze v mnoha situacich, kde statni podnik existuje, se mu do konkurence prilis soukromych firem nehrne. Musi byt opravdu hodne neefektivni na to, aby se to soukromemu sektoru vyplatilo.Kde přesně nejsou astronomické vstupní nálady, hromada administrativní zátěže a dotační politikou zajištěné znevýhodňování konkurence (jako například energetika, vlaková doprava, městská hromadná doprava) a soukromý sektor se tam nehrne?
Napriklad Svycarske drahy.No minimálně se jedná o dotovaný sektor, jakým způsobem je možno o ty stejné dotace zažádat z pozice soukromé společnosti si nejsem jistý. Výroční zpráva za rok 2011 říká: Public-sector funding 2,304.5 mil. CHF, takže nějakých 48 mld. Kč na dotacích, což je nějakých 28% všech příjmů uvedené společnosti.
A taky je hezke, jak si to s CSSD zduvodnujes - ne, za CSSD se opravdu takhle nekradlo, to proste realisticky neni pravda.
nevím v čem pracuješ, ani kde se pohybuješ - já se 15 let pohybuju v českém stavebnictví - a podle toho co vidím/tuším není rozdíl mezi jakoukoli vládou co jsme měli/máme
jediný rozdíl je v tomhle: bratři v čssd si jeden druhému přihrávají, borci z ods si jdou po krku - ale vztah k rozkrádání mají stejný
rozdíl mezi pravicí a levicí vidím takhle:
pravice: člověk se má starat sám o sebe a stát mu k tomu má udělat podmínky a za to člověk dá něco státu
levice: stát se stará o člověka a ten pro něj pracuje
ods podle mě není pravicová strana
Lidé volili ODS, protože měla v programu nízké daně, malý stát atd. V praxi ovšem realizuje pravý opak, takže jde o jasný podvod.Souhlasím.
Kdyby ODS plnila sliby, pravicoví voliči by byli spokojení.Nesouhlasím. Většina z nich patří mezi lidi, kteří nebudou spokojení nikdy.
Pokud das vlade legitimitu, aby prosadila neco, co vetsina lidi nechce
To je složitá otázka, co vlastně lidé chtějí. Řekl bych, že většina lidí by chtěla jít do důchodu ve 40 a pobírat důchod ve výši 100% mzdy. Já také. Další věc je, nakolik je to ufinancovatelné.
tedy ten maly stat napriklad, ktery ve skutecnosti nemuze skoncit jinak, nez ze bude ignorovat nepravosti jednech na druhych, napriklad v dostupnosti zdravotni pece
Zato velký stát s velkými daněmi nám všem zajistí blahobyt? Vysoké daně znamenají jen to, že se víc peněz vyhodí oknem.
Řekl bych, že většina lidí by chtěla jít do důchodu ve 40 a pobírat důchod ve výši 100% mzdy. Já také.Tohle je asi ten problem. Ty si nejaka sva prani zobecnis jako prani vetsiny a podle toho pak kouzlis vse dalsi
100% důchod ve 40 letech by brala drtivá většina lidíMyslím si, že sa mýlite. Ľudia najmä v tom dôchodkovom veku by radi pracovali, keby pre nich práca bola. Iná vec je, že sú často radi, ak konečne môžu odísť s nejakou istou sumou z takého zamestnania, kde je v dôsledku všeobecnej neistoty a obáv z jeho straty neznesiteľná atmosféra a mizerné prac. podmienky.Ale väčšina by rada pracovala, pokiaľ vládzu už kvôli pocitu užitočnosti a sociálnym kontaktom. Depresie zo straty perspektívy po odchode a dôchodok nie sú nijakou zvláštnosťou.Nie vždy to človeku nahradí záhradka a vnúčatá.čo to tak sledujem, ľudia často po odchode na dôchodok rýchlo upadajú... a aj umierajú.
Ale väčšina by rada pracovala, pokiaľ vládzu už kvôli pocitu užitočnosti a sociálnym kontaktom.
Ve svém návrhu nikde netvrdím, že by si důchodce nemohl přivydělat
100% důchod ve 40 letech by brala drtivá většina lidí:)... ja by som tú 40-ku vymenila za tých 20:)... Ako sa človek blíži k tomu vyššiemu strednému veku, začne mať z odchodu na odpočinok (nielen ten večný) obavy. (Preto aj 50-nici niekedy páchajú všelijaké pubertálne blbosti.) Páčila by sa vám predstava, že jedinou náplňou vašej práce odteraz bude zbierať akciové letáky? :)
Jinak receno, nemuze to skoncit jinak nez podvodem, prave z duvodu te pravicove mantry, ze se kazdy sobecky stara sam o sebe.To není "pravicová" mantra, to je anarchismus. "Pravicová" mantra je spíš něco jako každý se stará sám o sebe, ale platí určitá pravidla (zákony), atd. (nerad bych byl konkrétnější - viz níže). Tedy porušením předvolebních slibů je jasným porušením pravidel. 2.
Ja se ti nedivim, ze to nechapes. Vetsina pravicove orientovanych lidi ma problem pochopit jednoduchy koncept:Škatulkování. Unáhlené zobecnění. 3. Tady se asi opakuju, ale ono to nikdy není řečeno dostatečně nahlas a dostatečně často: Klasický problém definice pravice/levice, kdy daný "pravičák"/"levičák" si pod ten svůj směr definuje dobré věci a pod ten druhý věci špatné. V praxi se 90% neshodne na definicích pravice a levice, resp. ne na natolik konkrétních definicích, aby byly k něčemu užitečné.
To není "pravicová" mantra, to je anarchismus. "Pravicová" mantra je spíš něco jako každý se stará sám o sebe, ale platí určitá pravidla (zákony), atd.To je hezke, problem je, ze ty 2 veci jsou v rozporu. A jak to chces rozsoudit jinak, nez vetsinovym hlasovanim? Ja nerozporuji, ze pravicove strany porusily ty sliby. Ja tvrdim, ze je tezko mohly splnit, protoze zkratka svet, kde je kazdy svobodny a pritom plati zakony neexistuje.
Škatulkování. Unáhlené zobecnění.Bohuzel, je to moje zkusenost. A to narikani nad "porusenim volebniho slibu" to jen dokazuje.
Klasický problém definice pravice/levice, kdy daný "pravičák"/"levičák" si pod ten svůj směr definuje dobré věci a pod ten druhý věci špatné.To je pravda, ale opomiji to fakt, ze tam rozdil je, tedy ta definice smysl ma, a roli to hraje.
To je hezke, problem je, ze ty 2 veci jsou v rozporu.Nevidím důvod, proč by měli být.
Ja tvrdim, ze je tezko mohly splnit, protoze zkratka svet, kde je kazdy svobodny a pritom plati zakony neexistuje.Nemám pocit, že by skutečně v ideologii našich "pravicových" stran bylo uvedeno "každý je absolutně svobodný". Přijde mi, že si to stále pleteš s anarchií. Nebo jestli ne, tak jaký je podle tvé definice pravice rozdíl, mezi pravicí a anarchií?
To je pravda, ale opomiji to fakt, ze tam rozdil je, tedy ta definice smysl ma, a roli to hraje.Hmm, vždycky při nějakým politickým dění se snažim zjistit jak ty definice, tak jejich smysl. Zatím se mi nepodařilo najít shodu ani o jednom...
Nevidím důvod, proč by měli být.Je pomerne snadne videt, ze asi jsou. Znas nejaky fungujici, pravicovy stat, ktery neni jen parazitem (ma vic nez rekneme par milionu lidi)? I treba takove klasicke priklady jako Singapur nebo Hongkong nebo Svycarsko maji statni podniky, a celou baterii statnich zasahu do ekonomiky.
Nebo jestli ne, tak jaký je podle tvé definice pravice rozdíl, mezi pravicí a anarchií?Podle me se pravice hodne blizi anarchii (neboli anarchokapitalismu). Co znam pravicove orientovane lidi, tak oni vychazeji z toho, ze nechteji, aby jim nekdo neco vnucoval. Jenze pokud chces mit jakykoli zakon, tak ten znamena, neco nekomu vnucovat (konkretne spolecnost tem, co s nim nesouhlasi). A ve svem dusledku vede tohle uvazovani k tomu, ze ignorujes problemy cizich lidi, a v podstate anarchii.
Hmm, vždycky při nějakým politickým dění se snažim zjistit jak ty definice, tak jejich smysl. Zatím se mi nepodařilo najít shodu ani o jednom...Moje zkusenost je, ze pravicaci ziji v omylu, kteremu se rika "self-serving bias". Nechteji ucinit zadny kompromis s ostatnimi. Tato filozofie by byla legitimni, kdyby chapali, ze to co chteji je ekonomicky nevyhodne pro spolecnost jako celek (a tedy napriklad pro jejich potomstvo). Ja (cistou) pravici vnimam jako volbu pro svobodu na ukor ekonomicke efektivity.
Je pomerne snadne videt, ze asi jsou.Znáš hru Člověče nezlob se? To je přesně příklad, jakým něco takovýho funguje. Každý se stará sám o sebě v rámci nějakých pravidel. To, že v reálném životě lidi pravidla hry porušují kvůli osobnímu zisku, se týká "pravicového" směru úplně stejně jako "levicového", jakož i kteréhokoli jiného.
Podle me se pravice hodne blizi anarchii (neboli anarchokapitalismu). Co znam pravicove orientovane lidi, tak oni vychazeji z toho, ze nechteji, aby jim nekdo neco vnucoval. Jenze pokud chces mit jakykoli zakon, tak ten znamena, neco nekomu vnucovat (konkretne spolecnost tem, co s nim nesouhlasi). A ve svem dusledku vede tohle uvazovani k tomu, ze ignorujes problemy cizich lidi, a v podstate anarchii.Jinými slovy máš pravici definovanou buď rovnou jako anarchii nebo něco anarchii velmi velmi blízkého a naopak levici máš definovanou jako demokracii nebo něco jí blízkého, případně s dalšími vlastnostmi jako velký stát. Pak je celkem jasné, že nemá smysl v nějakých diskusích na téma pravice vs levice pokračovat, a to z několka důvodů: 1) tvé definice nejsou kompatibilní s... no prakticky s ničim, 2) z těch definic celkem automaticky plyne, že levice je pro společnost dobrá, což prosazuješ, aniž bys počítal s mnoha proměnnými, které v rámci tvé levice můžeme nastavovat, což souvisí s: 3) například moje definice pravice a levice z dob, kdy jsem byl mladý a naivní* a takové bipolární rozdělení politiky jsem vyznával, by obě pravděpodobně spadaly jako podkategorie tvé levice. Stejně tak například na naší politické scéně prakticky neexistuje strana, která by tvou definici pravice splňovala, dokonce ani ti Svobodní se tam imho nedají beze zbytku napasovat. *) mladší a naivnější než teď
Jinými slovy máš pravici definovanou buď rovnou jako anarchii nebo něco anarchii velmi velmi blízkého a naopak levici máš definovanou jako demokracii nebo něco jí blízkého, případně s dalšími vlastnostmi jako velký stát.No, ne uplne, to je spis dusledek tech definic. Ale tak si to definuji ti, co to vyznavaji, moje definice to nejsou. Demokracie levicova je, a proto taky pravice v mnoha pripadech demokracii odmita.
Pak je celkem jasné, že nemá smysl v nějakých diskusích na téma pravice vs levice pokračovat, a to z několka důvodů: 1) tvé definice nejsou kompatibilní s... no prakticky s ničimAno, jsem jeste na pravicaky hodne mirny. Historicky pravice hajila zajmy uzkych elit ve spolecnosti (napr. slechty).
2) z těch definic celkem automaticky plyne, že levice je pro společnost dobrá, což prosazuješ, aniž bys počítal s mnoha proměnnými, které v rámci tvé levice můžeme nastavovatZa to ja nemuzu, ze nejaka ideologie, kterou nekdo uznava, je pro spolecnost horsi nez jina. Ovsem je treba vzit v uvahu, ze totez plati i pro extremni levici - naprosto rovnostarska spolecnost take nefunguje idealne. Ale bohuzel dnes jsme od ni opravdu daleko (napravo), takze uvahy na tohle tema jsou zcela zcestne (mozna se tomu ponekud blizily evropske socialnedemokraticke zeme pred par desetiletimi, ale ani tam se nezdalo, ze by to jejich fungovani nejak zasadne ohrozovalo).
definice pravice a levice z dob, kdy jsem byl mladý a naivní* a takové bipolární rozdělení politiky jsem vyznával, by obě pravděpodobně spadaly jako podkategorie tvé leviceTak jsi byl levicak. No boze, co je na tom spatneho?
Stejně tak například na naší politické scéně prakticky neexistuje strana, která by tvou definici pravice splňovala, dokonce ani ti Svobodní se tam imho nedají beze zbytku napasovat.Ano, definici pravice je tezke splnit, protoze uz z principu, jelikoz je jejim jadrem individualismus, to kazdy vidi trochu jinak. To, ze to pro vetsinu pravicaku neni kompletni anarchie je dane tim, ze drtiva vetsina lidi ma nejaka vrozena moralni pravidla, ktera pozaduje. Ale to nic nemeni na tom, ze nejsou ochotni k tomu spolecenskemu kompromisu.
No, ne uplne, to je spis dusledek tech definic. Ale tak si to definuji ti, co to vyznavaji, moje definice to nejsou.Tomu nevěřim. Spíš to na mě dělá ten dojem, že vezmeš jejich (Čí mimodchodem? Kdo jsou to ti oni, ti pravičáci? Existují vůbec?) definice a upravíš je nebo jejich výklad tak, aby ty závěry byly dostatečně zavrženíhodné.
Ano, jsem jeste na pravicaky hodne mirny. Historicky pravice hajila zajmy uzkych elit ve spolecnosti (napr. slechty)....což je relevantní asi jako slaneček. Historicky jsou Čechy knížectví a historicky je člověk primitivní opice.
Za to ja nemuzu, ze nejaka ideologie, kterou nekdo uznava, je pro spolecnost horsi nez jina.Hehe, takových ideologií je, napravo, nalevo, v prostřed, šikmo támhle vedle...
Tak jsi byl levicak. No boze, co je na tom spatneho?Ano, dle tvé škatulky jsem byl levičák (jako téměř každý), dle mé vlastní pravičák, dle škatulky ostatních lidí zas něco jinýho... Pro charakteristiku politické orientace to je užitečné asi jako "má dvě oči" nebo "neživí se fotosyntézou".
To, ze to pro vetsinu pravicaku neni kompletni anarchie je dane tim, ze drtiva vetsina lidi ma nejaka vrozena moralni pravidla, ktera pozaduje.V tom případě ale nebylo pravdivé tvoje předchozí tvrzení, že to vede k anarchii.
Ale to nic nemeni na tom, ze nejsou ochotni k tomu spolecenskemu kompromisu.Nechápu, co tím máš na mysli. Afaik většina "pravic" s kompromisy bez problému počítá.
Tomu nevěřim. Spíš to na mě dělá ten dojem, že vezmeš jejich (Čí mimodchodem? Kdo jsou to ti oni, ti pravičáci? Existují vůbec?) definice a upravíš je nebo jejich výklad tak, aby ty závěry byly dostatečně zavrženíhodné.Ne, oni si za to muzou sami, ze ty zavery jsou zavrzenihodne. Predstava, ze se nebudou platit zadne dane, je treba naprosto zcestna. A bohuzel ji ma dost lidi.
...což je relevantní asi jako slaneček. Historicky jsou Čechy knížectví a historicky je člověk primitivní opice.Proto pouzivam jinou definici.
Ano, dle tvé škatulky jsem byl levičák (jako téměř každý), dle mé vlastní pravičákZalezi jake zastavas nazory. Ja tvoje nazory podrobne neznam, musel bys neco nadhodit, pak bych ti mohl ukazat, co mam presne na mysli.
V tom případě ale nebylo pravdivé tvoje předchozí tvrzení, že to vede k anarchii.Ne. Predne, ja od zacatku rikal, ze to ma k anarchii blizko. Ale budiz, dejme tomu, ze tvrdim, ze to vede k anarchii. Ta vec ma ale 2 roviny: Jaka moralni pravidla bych ja preferoval, a jakych se drzim za dane spolecenske situace. Ja muzu preferovat nejake hodnoty, ale presto spolecenska situace muze byt temto hodnotam naprosto nepratelska. Pointa je, ze pravicove uvazovani vede na takove situace, i presto, ze lide (ve vetsine) uznavaji jine hodnoty. Napriklad muzu mit pocit, ze korupce je spatna, presto to mohu delat, protoze proste nemam ve spolecnosti na vyber. Ze nemam na vyber se stane treba tak, ze je korupce zcela legalni. Existuji pravicaci, co si mysli, ze by se za penize melo dat koupit vsechno mozne, ze by zkratka lide meli mit takovou "svobodu". Ovsem ta svoboda muze vest na nesoulad s tim, co vetsina spolecnosti povazuje za moralni (napriklad vseobecne dostupna zdravotni pece).
Afaik většina "pravic" s kompromisy bez problému počítá.Bohuzel, postoje jako "dane jsou kradez" kompromisem moc nezavani. Zase, nejlepe by se to dalo videt na konkretnim priklade, kde vidis veci pravicove.
Ne, oni si za to muzou sami, ze ty zavery jsou zavrzenihodne. Predstava, ze se nebudou platit zadne dane, je treba naprosto zcestna. A bohuzel ji ma dost lidi.To teda nevim, jací lidé tuhle představu maj...
Ja tvoje nazory podrobne neznam, musel bys neco nadhodit, pak bych ti mohl ukazat, co mam presne na mysli.Jo, jasně, a dopadlo by to jako u většiny lidí: Zjistíš mé názory → napěchuješ je do některé škatulky → na základě té škatulky mě buď odsoudíš za nelidskost, nebo pochválíš coby spolubojovníka proti Nepříteli™. Na něco takovýho nejsem zvědavej.
Pointa je, ze pravicove uvazovani vede na takove situace, i presto, ze lide (ve vetsine) uznavaji jine hodnoty.V tom ale není žádný problém. Jestliže lidé uznávají jiné hodnoty, pak pravici nezvolí, a problém se vyřeší sám. Anebo pravici zvolí, ale pak je něco špatně s tvým tvrzením o vlastnostech většiny lidí.
Bohuzel, postoje jako "dane jsou kradez" kompromisem moc nezavani.To je ale krajní postoj, který naprostá většina nezastává, je to plusmínus ekvivalentní krajně levicových postojů typu "všechno je všech, veškeré soukromé vlastnictví je zločin".
V tom ale není žádný problém. Jestliže lidé uznávají jiné hodnoty, pak pravici nezvolí, a problém se vyřeší sám. Anebo pravici zvolí, ale pak je něco špatně s tvým tvrzením o vlastnostech většiny lidí.Je jeste treti moznost a to je prave ta problematicka - oni to zvoli, aniz by si uvedomili, jak destruktivni ucinky to ma.
Ne, je tam kvalitativni rozdil, a ten je v neochote ke kompromisu.To už si jednou psal, stále mi není jasný, o jakej kompromis jde...
lidi chtěli pravicovou politiku - to ukázali ve volbáchTo je dost diskutabilni - VV se neprofilovala zrovna jako pravicova strana.
To vse by se pekne zaspsalo do detailnich smluv s mnozstvim tech 'malych dodatku' pod carou.
A teď to porovnejme se současným stavem. Dnes nemáme ani tu smlouvu s "malými" dodatky. Platíme obrovské daně, ale ze strany státu není garantováno vůbec nic. Stát sice vykonává spoustu činností, ale absolutně není řeč o kvalitě.
Vubec mam takovy pocit, ze ten 'maly stat' je takova treba vubec nicim nepodlozena bublina.
V principu bych ani nebyl proti velkému státu, kdyby dokázal své činnosti vykonávat kvalitně. Jenže realita je taková, že čím víc úřadů, tím horší kvalita. Jeden malý příklad za všechny. Celníci se dohadují s policisty, kdo měl řešit nelegální obchody s alkoholem.
Tiskni
Sdílej: