Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Opera má tohle v 9.50b taky a to nejen v podobě vyhledávájící v titulcích webů ale i v těle stránekTo je přesně ta věc, kterou jsem brzy po nainstalování této verze s velkou chutí vypnul. Fulltextové vyhledávání totiž zatraceně zdržuje - jednak při psaní do adresního pole (po každém znaku to chroustá a pak vyplivne seznam stránek), ale i při samotném prohlížení (protože si to indexuje obsah). Nevidím u této funkce příliš velký smysl, zejména v případě, že by se chovala tak lemrovitě, jak to dělá nyní.
Spíš se mi tato Opera jeví ještě o něco rychlejší než předchozí řada.Tato Opera je rychlejší než předchozí verze.
Možná to ale bude tím, že jedu na Core 2 Duo 2.0 se spoustou paměti, tak těch pár milisekund pro fulltext navíc nepoznám.Téměř jistě to bude tou pamětí. Protože Operu 9.50 používám na stroji s pouhými 512 MB paměti, bude fulltext způsobovat časté swapování (a neméně časté vyprazdňování diskové cache) a tedy krutou ztrátu výkonu.
Mimochodem, má Opera nějakou otevřenou bugzillu/issue tracker? Já nic nenašel (jen odkaz na reportování bugu) a když jsem chtěl pár bugů reportovat, tak mě to dost naštvalo - nevěděl jsem, jestli se mám namáhat se zdokumentováním chyby nebo to už udělalo několik lidí přede mnou.Bohužel, Opera bugzillu nemá (alespoň ne veřejnou). Lze hlásit chyby, ale ne zjišťovat, jestli už je někdo neohlásil dříve a v jakém jsou stavu. Jediná možnost je využít diskusní fóra, ať už obecná, oficiální česká nebo neoficiální česká.
Tiskni
Sdílej: