Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Nedávno jsem si vzpomněl na svou babičku a dědečka. Už nejsou mezi námi pěkných pár let...
Když oba žili, jezdil jsem k nim na prázdniny a vybavuji si, jak babička dědu peskovala. Měla pár vět které stále opakovala dokola: "Co se čovek v baráko nehodělá, to néni." a "Kam ho čovek ráno postaví, tam ho večer nande.", případně "Běž do seknice, dědko hlópé."
Žili spolu dlouho, dočkali se i diamantové svatby, jistě se měli rádi. Děda na tyto věty buď nereagoval vůbec nebo jen broukl "Polib mě prdél..." Když děda umřel, babička často plakávala jak je jí bez dědečka smutno a jak ho za života komandovala. Dlouho sama nebyla, snad ani ne dva roky poté umřela sama...
Uvědomil jsem si, jak se mnohdy se na lidi kolem sebe díváme jedněma očima. Připadají nám, jakoby žili "jen pro naši zlost." Mnohdy ovšem, až když je ztratíme, poznáváme, že nám chybí. To je ovšem již pozdě... A přitom si myslím, že by stačilo se na chvilku zastavit, zkusit se na tohoto člověka podívat trochu z jiné strany. Vždyť každý jsme jiný, jsme lidé, nikoli stroje podle jednotné formy. Přijměme lidi kolem sebe takové, jací jsou - i s jejich chybami a hledejme jejich kladné vlastnosti a činy. Mimo jiné si usnadnímne i svůj vlastní život, je jednodušší se na lidi usmívat než mračit nebo dokonce rozčilovat, ne?
Tiskni
Sdílej: